Kuvapino viikolle 8 / 2011

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Mummeliisa
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
[QUOTE="noh";23197037]Mitäs outoa tuossa on, samalla tavallahan niitä kuvia näkee toisista, niiden lapsista ja lapsenlapsista vaikkapa valokuvaamon näyteikkunassa. Ja onpa meidänkin pojan 1-vuotiskuvien oikeudet valokuvaajalla...[/QUOTE]

Sehän on ihan eri asia, kuin netti.

Tottakai ne on kuvaajalla, en ole toisin väittänytkään.
 
se samanen ilkeä vieras olen mutta tuo kuva jossa lapsenlapsesi on pysäytti todella. menetystä ei voi ymmärtää, ikinä. paljon voimia ja anteeksi ilkeät kommentit
 
Alkuperäinen kirjoittaja kysynpähän vaan;23197259:
Sehän on ihan eri asia, kuin netti.

Tottakai ne on kuvaajalla, en ole toisin väittänytkään.

Jaa, no meidän pojan kuvaajalla on omat nettisivutkin ja voi vapaasti laittaa poikamme kuvia tietyn ajan verran mainostustarkoituksessa NETTIIN. Miten se on eri asia kuin netti?
 
[QUOTE="noh";23197297]Jaa, no meidän pojan kuvaajalla on omat nettisivutkin ja voi vapaasti laittaa poikamme kuvia tietyn ajan verran mainostustarkoituksessa NETTIIN. Miten se on eri asia kuin netti?[/QUOTE]

Annoit varmaankin luvan?

Nyt oli kyse näistä kuvista, joita täällä on, älä sotke asioita.
 
[QUOTE="vieras";23197280]se samanen ilkeä vieras olen mutta tuo kuva jossa lapsenlapsesi on pysäytti todella. menetystä ei voi ymmärtää, ikinä. paljon voimia ja anteeksi ilkeät kommentit[/QUOTE]

Ilkeä?
Pahoittelen mutta en tiedä mihin viittaat. Nimimerkillä "vieras" on niin monenlaisia kirjoittajia, että ei aina erota eikä kaikkia muista. Mikäli jotain anteeksiannettavaa niin ilman muuta anteeksi saat.
:)
 
Alkuperäinen kirjoittaja kysynpähän vaan;23197306:
Annoit varmaankin luvan?

Nyt oli kyse näistä kuvista, joita täällä on, älä sotke asioita.

"Alkuperäinen kirjoittaja Mummeliisa
On. Kuvan oikeudet ovat minulla samoin kuin vielä sen lisäksi lupa kuvan käyttöön kuvassa olevilta aikuisilta sekä lapsen huoltajilta"

Tuo siis lainattu Mummeliisan aiemmasta vastauksesta sulle. Eli näillekin kuville on lupa, kukakohan sotkee?
 
Kyllä kuvassa on Lyle.
Se ei kuitenkaan ollut aikoinaan eikä nytkään kuvan pointti vaan leikittely "vanhahtavalla" tyylillä.
Samantyyppisillä yritelmillä huvittelin niihin aikoihin muutenkin. Esim tässä yksi tyttäristäni (se "pahin bilehiiri") :

minttu_kynttila.jpg

tästä tulee mieleen körttinuori jolle raamatun tekstit pyhää sanaa, herkkä ja kaunis kuva
 

Yhteistyössä