kuumetta tänään...huomenna töihin?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja pää hajoo
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
En menisi. Voi tulla vain jälkitauteja, nyt tiedän montakin keille on tullut, tässä flunssa aallossa siis. Yksi kuumeeton päivä on hyvä olla aikuisenakin kotona. Turha olla sitten taas monta päivää kipeänä ja tartuttaa kaikki muutkin kun ei kunnolla hoida flunssaansa.
 
ei aikuinen tarvii mitään kuumetonta päivää flunssan jälkeen. Pienessä lämmössäkin voi joku pärjätä toimistotyyppisessä sisätyössä. Toinen taas surkeana vaikkei oo kuumetta. Riippuu niin paljon ammatista ja kokonaisvoinnista.
Meillä ainakin terveydenhuoltoalallla on lähes pakko kammeta itsensä töihin heti kun siltä tuntuu koska muuten hommat kaatuu omaan ja toisten niskaan. Buranaa huuleen ja menoksi. Mutta kuten sanottu, ammatista niin paljon riippuu, raskasta ulkotyötä pakkasessa en suosittaisi kuumeilevalle.
 
Jäät kotiin.

Mua ketuttaa meillä töissä kun tullaan puolikuolleina sinne väkisin ja sitten se kierros alkaa, jokainen onnekas sen saa vuorollaan.

Montakohan pöpöä on meidänkin toimistossa tänätalvena pyörinyt ja suurin osa lähtee siitä kun joku äiti tuo sen lapsen pk:sta saaman taudin meillekin. Jee! :)
 
[QUOTE="vieras";25747418]ei aikuinen tarvii mitään kuumetonta päivää flunssan jälkeen. Pienessä lämmössäkin voi joku pärjätä toimistotyyppisessä sisätyössä. Toinen taas surkeana vaikkei oo kuumetta. Riippuu niin paljon ammatista ja kokonaisvoinnista.
Meillä ainakin terveydenhuoltoalallla on lähes pakko kammeta itsensä töihin heti kun siltä tuntuu koska muuten hommat kaatuu omaan ja toisten niskaan. Buranaa huuleen ja menoksi. Mutta kuten sanottu, ammatista niin paljon riippuu, raskasta ulkotyötä pakkasessa en suosittaisi kuumeilevalle.[/QUOTE]

Oletko tosissasi!! TODELLA ammattitaidotonta. Ei osata edes itseään hoitaa!
 
[QUOTE="vieras";25747425]Jäät kotiin.

Mua ketuttaa meillä töissä kun tullaan puolikuolleina sinne väkisin ja sitten se kierros alkaa, jokainen onnekas sen saa vuorollaan.

Montakohan pöpöä on meidänkin toimistossa tänätalvena pyörinyt ja suurin osa lähtee siitä kun joku äiti tuo sen lapsen pk:sta saaman taudin meillekin. Jee! :)[/QUOTE]

Tauteja ei oikein voi välttää tällaiseen aikaan, ellei sitten lukkiudu keskenään neljän seinän sisälle.
 
kyllä osataan. Johan sanoin että Buranaa huuleen ja menoksi. Sitähän varten lääkkeet on. Sitten kun on niin kipiä että vaikuttaisi työntekoon jään kotiin. Tottakai pidän saikuua kun siihen on aihetta.
Ja me ei olla kuitenkaan lastentarhalaisia eli ei räkimistä toisten päälle, kuolaamista työvälineisiin ja käsidesiä osataan käyttää. Jos jokaisen flunssan parantais niin, ettei räkätippaa tuu nenästä niin johan olis.
 
[QUOTE="vieras";25747443]Tauteja ei oikein voi välttää tällaiseen aikaan, ellei sitten lukkiudu keskenään neljän seinän sisälle.[/QUOTE]

No itse en ole saanut yhtään (kop kop kop), patistan kipeät töistä kotiin, ja pesen paljon käsiäni. Aina kotiin tullessa kaikki pesevät kätensä, tuo on ehdoton. Syön vitamiineja ja muutenkin terveellisesti. Kyllä niitä "tauteja" voi ilmastakin saada, mutta voi niitä jossain määrin välttääkin.
 
[QUOTE="vieras";25747454]kyllä osataan. Johan sanoin että Buranaa huuleen ja menoksi. Sitähän varten lääkkeet on. Sitten kun on niin kipiä että vaikuttaisi työntekoon jään kotiin. Tottakai pidän saikuua kun siihen on aihetta.
Ja me ei olla kuitenkaan lastentarhalaisia eli ei räkimistä toisten päälle, kuolaamista työvälineisiin ja käsidesiä osataan käyttää. Jos jokaisen flunssan parantais niin, ettei räkätippaa tuu nenästä niin johan olis.[/QUOTE]

Ette osaa jos menette kuumeessa ja räkäisenä töihin.
 
sanoinko kuumeisena? en kuumeisena yleensä mee töihin enkä suosita muitakaan menemään. Mut ns kuumetonta päivää ei minusta katgorisesti tarvita, riippuu niin tilanteesta.Oikeesti räkätaudit kestää usein parikin viikkoa. Jos saikun tarvii pahimmassa vaiheessa se on ok. Maalaisjärjen käytö on sallittua.
Kyllä ihmisten pitäis osata itsekin arvioida milloin on työkunnossa ja milloin ei.
 
lämpö lk 37 ja kuume on ihan eri asiota. Mikä ihme ihmisillä on, et tuo kuume olis ainoa asia mikä määrittää työhön menon. Eli mielipiteeni: Työkyvytön voi olla kuumettomanakin, joku pärjää toimistossa 37 lämmöllä ja kuumeisena en suosita töihin menoa. Flunssat voi kestää pitkään, minä ainakin lievitän omaa oloani lääkkeillä ja meen duuniin heti kun pystyn.
 
[QUOTE="vieras";25747502]lämpö lk 37 ja kuume on ihan eri asiota. Mikä ihme ihmisillä on, et tuo kuume olis ainoa asia mikä määrittää työhön menon. Eli mielipiteeni: Työkyvytön voi olla kuumettomanakin, joku pärjää toimistossa 37 lämmöllä ja kuumeisena en suosita töihin menoa. Flunssat voi kestää pitkään, minä ainakin lievitän omaa oloani lääkkeillä ja meen duuniin heti kun pystyn.[/QUOTE]

Ja tartutat muutkin.
 
Ken guru: ootko oikeesti sitä mieltä että flunssaisen pitäis olla pois niin kauan kuin räkää tule nenästä tai nielusta?? Tää yhteiskuntahan pysähtyis jos niin toimittais.
 
Itse en menisi koska kuume aina vaatii lepoa. Jos nyt kunto vielä ok niin viimeistään työpaikalla sitten sitä kärsitään. Ei kuin rohkeasti puhelin käteen ja soitat sinne lääkäriasemalle missä teillä on työhuoltosoppari.
Aikuiset eivät tarvii sitä ns.yksi terve päivä lepoa.
 
[QUOTE="vieras";25747514]Ken guru: ootko oikeesti sitä mieltä että flunssaisen pitäis olla pois niin kauan kuin räkää tule nenästä tai nielusta?? Tää yhteiskuntahan pysähtyis jos niin toimittais.[/QUOTE]

Meillä töissä juuri yksi "pelkästään" räkäinen sai sairaslomaa. Lääkäri sanoi ettei se lähde pois ellet lepää. Tuli töihin oksentamaan räkää, ja sanoi ettei ole pois koska ei ole kuumetta. No, meni onneksi lääkäriin, ja sai sairaslomaa. Onneksi. Miten se on niin vaikeaa pysyä pari päivää kotona kun on sairas. Kalliimmaksi tulee kierrättää taudit kaikilla, kuin että se ensimmäinen olisi reilusti pois kunnes on terve.

Tuo on sellaista vanhanaikaista "urheutta", että minäpä olenkin kipeänäkin töissä. Omasta mielestäni se on tyhmyyttä. Joskus minullakin oli työnantaja, joka katsoi pahasti jokaista sairasta. Se vaan on fakta, että talvella, varsinkin pakkasten laskettua tulee flunssa aalto, jolloin moni on kipeä. Miksi ehdoin tahdoin kierrättää kaikki taudit kaikilla? Ja miksi niin monet antaa periksi työnantajien typerille alistamisille, että kipeänäkin pitää olla töissä, jos joten kuten jaloillaan pysyy. Töistä on oikeus olla pois kun on kipeä. Ei ole urheutta raahautua sairaana töihin.
 

Yhteistyössä