Kuukautisten pitäisi alkaa näinä päivinä, lauantaina yhdyntä - raskaana?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "toiveikas"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
T

"toiveikas"

Vieras
Laskeskelin ja tunsin olossani, että menkkojen piti alkaa tuossa ma-ti tienoilla, eivät siis säännöllisen tarkasti tule, kierto 28-40 päivää. Emme käyttäneen aviomiehen kanssa ehkäisyä lauantaina. Menkkoja ei kuulu, olo on juuri sellainen kuin "pitää ollakin" ennen kuukautisia. Nyt sitten (ja lapsi on tervetullut) kävi mielessä, että voisinko ollakin raskaana? Sunnuntaina tunsin hirveän pistoksen oikealla munasarjojen kohdalla, vasen ei minulla toimikaan kuulemma. Menin kaksinkerroin ja sekin voi olla menkkaoire toki. Mutta olisko pieni mahdollisuus vauvaan? Alamaha on kireä, jomottava, turvoksissakin. Kuinkahan kauan pitää odottaa testin tekemistä, että näkyisi mikäli eivät menkat ala?
 
vauva on tervetullut, mutta vain lauantaina ette käyttäneet ehkäisyä ?

paha sanoa oletko raskaana vai et. oireet voi olla kumpaa tahansa. tee testi nyt ja myös myöhemmin,sillä se selviää :)

toivottavasti tulos on mieluisa :)
 
Jos luteaalivaihe olisi kaksi päivää olisi alkion kiinnittyminen kohtuun enemmän kuin epätodennäköistä. Eli jos tosiaan lauantaina yhdyntä ja ma-ti olisi uuden kierron aika, niin ei nähdäkseni juurikaan mahdollisuuksia. Kiinnittymiseenkin menee sen viikon verran.
 
Siis emme ole olosuhteiden pakosta ennättäneet ja jaksaneet viime aikoina rakastella elikkä ovulaatio taisi olla ja mennä siinä mielessä. Mutta toinen lapsi on tervetullut. Tosin minulla on vähän endometrioosia, vasen munasarja ei toimi, polykystinen oikea munasarja sekä vaikea kilpparin vajaatoiminta, joten nämä lueteltuani naurattaa, että edes pohdin olevani raskaana :) taitaa ruumis tehdä sen vaikeaksi. Tosin esikoista tehdessä raskaus saatiin alkuun clomifeneillä ja yhdellä ainoalla yhdynnällä, joka osui oikeaan aikaan:) lääkärikin ihmetteli, että mitenkäs se nyt jo sieltä humpsahti, vaikka piti olla vaikeaa.
 

Yhteistyössä