Kuntoilu pelikonsolilla - voin suositella!

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Mummomainen
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti

Mummomainen

Aktiivinen jäsen
24.01.2010
4 653
2
36
Ostin Nintendo Wiin ihan kuntoilumielessä ja ei ole kuin hyvää sanottavaa. Hyvin olen jaksanut kuntoilla ja motivaatio on ihan erilainen kun näkee sydämensykkeen, kalorit, oman hahmon ruudulla tekemässä liikkeitä ja netistä voi seurata tarkasti omia tilastoja ja harjoituksia.

Olen siis pelannut vasta yhtä kuntoilupeliä eli tätä:
ea-sports-active-2.jpg


Video:
YouTube - EA Sports Active 2 - Official E3 Trailer [HD]

Tuossa pelissä voi aloittaa 9 viikon kuntoiluohjelman ja sen lisäksi voi myös kuntoilla lisäharjoituksia. Harjoitukset ovat monipuolisia ja niissä oikeasti hengästyy ja tulee hiki.

Tilasin myös Wii Fitin ja sitä odotan innolla saapuvaksi.

Olen sellainen ihminen, että minulla on suuri kynnys mennä kuntosalille niin tämä pelikoneella kuntoilu on hieno asia. Ja varmasti helpompi kynnys monellakin tapaa, kun ei tarvitse edes kotoa lähteä minnekään kuntosalille. Kuntokin tuntuu jo nousseen hieman.
 
Onnittelut.
Itse en taida tuntea ketään joka olisi viitsinyt kahta viikkoa kauempaa, vaikka alussa oli miten innostunut ; ) Sama juttuhan se on kaikilla kotikuntoiluvälineillä, ryhmäkuri se on joka innostaa liikkumaan...
 
Kuntopyöräillä jaksoin noin 2 kuukautta (välillä toki siinäkin taukoja), mutta se oli kamalan puuduttavaa tuohon peliin verrattuna. Sitä samaa vaan koko ajan ja sattui vielä perseeseen ja selkään. Itse uskon jaksavani pelikoneen kanssa pitkäänkin, nimenomaan kuntosalille minulla on suuri kynnys mennä ja hävettäisikin sinne mennä niin ihanaa, että nykypäivänä on vaihtoehtoja.
 
Mäkin suosittelen wiitä ylipäänsä liikkumiseen, yllättävän hiki tulee. Meille tuli eilen zumba-peli wiille, en oo vielä kokeillut mutta josko illalla ehtis. Ja toinen hauska uus peli wiille oli Michael Jackson the experience, siinä tanssitaan miikkaelin biisejä miikkaelin moovseilla. Aiheutti ainakin miehessä ja mussa ihan uskomattoman räkätyskohtauksen. :D
 
Mulla on nyt ollut noin vuoden wii ja on sitä kyllä tullut käytettyä. Alussa enemmän kun lapsi oli pienempi ja nukkui paljon, nyt taas vähän vähemmän (noin kerran viikossa) kun lapsi ei oikeen nuku enää päikkäreitä ja tahtoo koko ajan osallistua :D
 
Vähän sama kun meikäläinen huomasi että internettihän on ihan täynnä pornoa. No ei sitten tarvinut enää lähteä minnekkään baareihin tai kirjastoihin vonkaamaan, vaan sai kotona rauhassa vedellä käsirasvoihin!
 
Nuo on varmasti ihan ok sellaisille, joilla on ylipainoa ja huono kunto. Itse harrastan monipuolista liikuntaa vähintään 5 krt viikossa, salia/jumppaa/juoksua, ja olen hyvässä kunnossa. Minulle noista peleistä ei ole mitään hyötyä kuntoilun suhteen. Testannut olen kyllä. Tai no voihan siinä vähän pintahiki tulla, mutta ei voi verratakaan oikeaan urheiluun. Ja että siinä olkkarissa huonekalujen keskellä pitäisi jaksaa vähintään se tunti kerrallaan hosua...ei, ei, ei.
 
[QUOTE="vieras";22615118]Nuo on varmasti ihan ok sellaisille, joilla on ylipainoa ja huono kunto. Itse harrastan monipuolista liikuntaa vähintään 5 krt viikossa, salia/jumppaa/juoksua, ja olen hyvässä kunnossa. Minulle noista peleistä ei ole mitään hyötyä kuntoilun suhteen. Testannut olen kyllä. Tai no voihan siinä vähän pintahiki tulla, mutta ei voi verratakaan oikeaan urheiluun. Ja että siinä olkkarissa huonekalujen keskellä pitäisi jaksaa vähintään se tunti kerrallaan hosua...ei, ei, ei.[/QUOTE]

blaaa blaaa blaaa blaaa minäminäminä blaablaa....

hyvä ap, meillon kans, on ihan huippujuttu! jouluksi tulee tasapainolauta, ase ja 5 uutta peliä :D
 
Minä en ole ylipainoinen, toki pudotettavaa on hieman, mutta normaalipainoinen kuintekin ja peruskuntokin on ihan hyvä, mutta silti koen, että tuosta on hyötyä ja saa myös kotioloissa kuntosalimaista harjoittelua.
 

Yhteistyössä