[QUOTE="vieras";25995712]Vanhempien parisuhde on lapsen koti. Millainen koti se on siis, jos vanhemmat ei rakasta toisiaan ja heidän välillään on kuilu,vaikka riitoja ei olisikaan? Ja lapsi ottaa oman parisuhteen mallinsa siitä millaisena näkee parisuhteen omassa kodissaan. Ei siis mikään loistava esimerkki. Sen takia sanotaankin, että on virhe jäädä suhteeseen lasten takia. Muitakin syitä on oltava.[/QUOTE]
Nimenomaan parisuhde on lapsen koti, ja lapsi samaistuu vanhempiensa suhteeseen eikä vain vanhempiin yksilöinä. Siksipä on parempi riitainen tai kylmäkin koti kuin ei kotia ollenkaan. Tietyissä rajoissa, tai siis paremminkin tietämättömissä.
Sitäpaitsi, kun aikuiset alkavat myöntää tämän todeksi, niin ehkä ne koditkaan eivät enää ole niin kylmiä ja riitaisia. Kun aletaan antaa arvoa toiselle myös perheen osapuolena. Nythän ongelma on siinä, että toinen on vain rakkausobjekti, ja perhe on vain yhteenlaskutoimitus. Kun toinen ei enää vastaakaan täysillä nälkäisen tarpeisiin, niin anti mennä.