kun elämä on yhtä kulissia.

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja ensimmäinen avautuminen ikinä
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
E

ensimmäinen avautuminen ikinä

Vieras
koko maailma kuvittelee että meillä on ihanaa ja hauskaa ja mukavaa ja trallalaa ja todellisuudessa tää on yhtä helvettiä.
tilanne laukes su-aamuna ja sen jälkeen ei olla puhuttu toisillemme mitään.
pelkään että mies jättää mut ja pelkään että mä en tajua jättää miestä.
oon miettiny kaikki pariterapiat ja kaikki, mutta onko sinne järkeä mennä jos vaan toinen on valmis tekemään töitä parisuhteen eteen?
itkettää ja pelottaa, joulu tulossa ja kaikkea, lahjat ja ruuat hankkimatta, koti siivoamatta.. lapsi onneksi mummulassa, mutta tulossa jouluksi kotiin!
mä en jaksa enää, olen aina ollut se jolla menee niin v*tun hyvin ja todellisuutta ei kukaan tiedä. siksi tästä on niin vaikea puhua.. kenellekään..
puukko kääntyy sydämessä varsinkin tähän aikaan vuodesta kun kaikki hehkuvat joulun onnea ja elämä on niin perhettä niin perhettä.... mä hajoan.
 
Haleja sulle! Sä vaan luulet, että muilla kaikilla menee hyvin. Kuules, aika monessa kotona räiskyy näin Joulun alla, joulustressi, odotukset, suvun ja perheen paineet kohdistuu. Kunpa osaisit ottaa rennosti. Joulu voi tulla siivouksista huolimatta.
 
Hei, täällä on toinen, jonka elämä ehkä vähn samassa jamassa. Kaikki hienosti, on taloa, työpaikat, lapsi ja ja ja...ja kaikkien mielestä meillä menee hyvin ja ollaan menossa ens kesänä naimisiinkin, ollaan oltu yhdessä 10v. Meillä meneekin joo ihan ok, mutta en tiedä enää, et onko tää rakkautta vai kaveruutta....vai "kuuluuko" näin pitkä suhde jo ollakkin vähän kaveruutta....?? Ajattelen vain aina, et tää on mulla joku vaihe ja et hyvähän mun on tässä olla jne. mut muuttuuko tää sit mihinkään. Olen kai laiskakin, kun en jaksais erota ja alottaa kaikkea ns. alusta, kun järjellä ajatellen mulla on hyvä mies ja ihana isä lapselle, niin miksi lähtisin, ajattelen tässä siis nyt ehkä enemmän järjellä kuin tunteella.....ja muuttuuko se sit jokun uuden miehen myötä sit paremmaks...en tiedä. Mä en kans uskalla puhua kelleen, enkä kyllä miehellekään. Mut tuntuu välillä vaan niin teennäiseltä kaikki.huoh. Tsemppiä sulle ja valinnallesi, mikä se onkaan, niin on varmasti oikea. Ja tosiaan, jos vain toinen on valmis yrittämään, niin se ei kuulosta hyvälle.
 
[QUOTE="toinen";22718440]Haleja sulle! Sä vaan luulet, että muilla kaikilla menee hyvin. Kuules, aika monessa kotona räiskyy näin Joulun alla, joulustressi, odotukset, suvun ja perheen paineet kohdistuu. Kunpa osaisit ottaa rennosti. Joulu voi tulla siivouksista huolimatta.[/QUOTE]

en mä kuvittele että kaikilla menis hyvin, mutta onhan joulu perhejuhla ja kaikki on muka niin ihanaa. mä vihaan tätä tunnelmaa. synttäritkin tulossa, elämäni kamalimmat todennäköisesti.. tää on ihan hirveetä...
kiitos sulle vastauksestasi silti :)
 

Yhteistyössä