Kumpi tarkempi uä: alkuraskauden vai rakenne?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "hölö"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Ehdottomasti alkuraskauden. Rakenneultrahan vasta raskauden puolivälin tienoilla. Minulla tosin ottivat lasketun päivän viikolla 12 tehtävän ultran (np-ultra) perusteellla, eivät uskoneet yksityisen tekemää alkuraskauden ultraa.
 
Jep, rv 10-13 on tarkin, jos ei sitä tehdä niin ennen rv 10 tehty on tarkempi kuin rakenneultra. Rakenteissa sikiön kasvussa on jo yksilöllisyyttä joten koon perusteella tehty lasketun ajan tai hedelmöittymisajan arvio on vain villi arvaus.
 
Mulla tehty viikolla 7+1 ja vastasi täysin tuota. Viikolla 12+0 tehty vastasi viikkoja 12+3, rakenne ultrassa en ole käynyt vielä. Sanoisin että alkuraskaudessa alkiot kasvaa enemmän säännönmukaista tahtia keskiarvojen mukaan ja myöhemmin enemmän yksilöllisesti. Itse siis tiedän tarkat viikot lapsettomuushoitojen takia.
 
Meillä alkuraskauden (8 vk) ultra vastasi täysin kuukautisista laskettua laskettua aikaa, vk 12 ultra näytti että viisi päivää pidemmällä ja rakenneuä kolmea päivää pidemmälle.
 
Voihan sen laskea "suurin piirtein" eli kun saa sen tiedon ultrasta kuinka pitkällä on, esim. kaheksan viikkoo niin siitä otetaan sit se kuus viikkoo pois... nii se suunnilleen on hedelmöittymispäivä eli ovis ja siitähän menee sit vielä 5-7 päivää että kiinnittyy.
 
Ei tämäkään ole noin yksinkertaista. Mittaaja on aina yksilö eli tulokset riippuvat hänen taidoistaan ja "tulkinnoistaan" eli siitä, mihin ruksit sikiön kohdalla laitetaan, joista sitten tulee mittaustulos. Tähän taas vaikuttaa se, minkälainen laite käyttäjällä on. Osassa on hyvin tarkka kuva, osassa kuva on rakeinen ja epäselvä tai muuten hieman vääristävä.
Tämän vuoksi odottaja, joka käy kahdessa eri paikassa mitattavana samana päivänä, saattaa saada eri mittaustuloksen, jos toiselle ei kerro ensimmäisestä tuloksesta.
Ja tietysti odottajakin vaikuttaa tilanteeseen. Paksujen makkaroiden läpi tiirailu on vaikeampaa kuin langanlaihan tyypin jne.
Variaatioita siis löytyy...
 
Lasketun ajan määrittämisessä tarkin on ns niskaturvotus ultra, joka tehdään raskausviikoilla 10-12 ( paikkakuntakohtaisia eroja löytyy..). Alkuraskauden ultra (ennen rv 10) saattaa antaa vääristyneen tuloksen, koska etenkin alle rv8 sikiö on niin pieni ja usein kippuralla, että mittaaminen on hankalaa. Rv 18-22 tehtävässä rakenneultrassa lasketun ajan määrittäminen on hankalaa, koska rv 12 eteenpäin sikiöt kasvavat yksilöllistä tahtia.
 

Yhteistyössä