Kukaan lomaillut Kreetalla Paleohorassa?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "vieras"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

"vieras"

Vieras
Ollaan lähdössä kyseiseen paikkaan elokuun alussa ja kokemuksia kaivataan. Onko kadut sellaisia, että voi lastenrattaiden kanssa hyvin kulkea? Meillä on pakettimatka ja mennään bussilla Hanian kentältä Paleohoraan, onko matkalla joku pysähdys?
 
Oon käynyt siellä esikoisen kans. Lastenrattailla mahtuu kulkemaan kätevästi ja esim. Elafonisin rannalle saa rattaat vaikka mukaan.
Me mentiin Aurinkomatkojen matkalla ja vuoristokuppilassa oli pysähdys.
Rannalla tuuli kokoajan, ettei menty ollenkaan uimaan sinne, mutta hotellin (Relax) uima-altaassa uitiin ja sit siel Elafonisissa.
Vuoristotiet on mutkaisia, kannattaa otta matkapahoinvointipillereitä jos on taipumus huonoon oloon autossa lapsella tai aikuisella.
Onko muuta jota haluut tietää? :)
 
Kiitos vastauksesta! :)
Olitteko mihin aikaan vuodesta? Mietin et tarviiko elokuussa iltaisin jotain pitkähihaista, kun ilmeisesti siellä yleensä tuulee jonkun verran? Onko rannalla tuulisella kelillä tosi isot aallot, jotka estäisi uimisen? Kävittekö sillä toisella rannalla siellä itä puolella kylää? Ilmeisesti joku kivikkoranta?
Olitteko tyytyväisiä hotelliin? Oliko minkälainen huone ja kuuluiko ilmastointi hintaan, vai maksoiko erikseen? Meillä on sama hotelli ja vaikutti ihan kivalta :)
 
[QUOTE="vieras";26644232]Kiitos vastauksesta! :)
Olitteko mihin aikaan vuodesta? Mietin et tarviiko elokuussa iltaisin jotain pitkähihaista, kun ilmeisesti siellä yleensä tuulee jonkun verran? Onko rannalla tuulisella kelillä tosi isot aallot, jotka estäisi uimisen? Kävittekö sillä toisella rannalla siellä itä puolella kylää? Ilmeisesti joku kivikkoranta?
Olitteko tyytyväisiä hotelliin? Oliko minkälainen huone ja kuuluiko ilmastointi hintaan, vai maksoiko erikseen? Meillä on sama hotelli ja vaikutti ihan kivalta :)[/QUOTE]

Oltiin elokuussa, ihan alussa. Muistaakseni oli aina neule lapsella mukana, välillä myös itsellä kun kävi tuuli kovasti rannan ravintoloihin. Välillä jätettiin suosiolla kotiin.
Ei ollut mitään kovia aaltoja, hiekka pöllysi niin että ihan nipisteli, ei näkynyt väkeäkään siellä.
Tuuli oli kova ja välillä oli hotellin altaassa aurinkovarjot ja tuolit jne. Puutarhakeinukin sinne tippui, eli siellä todella tuulee. Kivikkorannassa käytiin ja ihania ne lituskakivet. Otettiin muutama matkaan. Käytiin uimassa siinä ja oli ihan hauska se ranta :D Syvälle ei illalla uskallettu mennä, kun pelättiin niitä haita ;)
Ilmastointi oli huoneessa muistaakseni, ja lapsikin löysi kavereita. Tykättiin kaikinpuolin hotellista.
Siinä ihan lähellä on kauppa ja leipomo, vastapäätä joku rantakahvila.
Käytiin Elafonisissa ja innokas snorkalaajatyttö oli onnessaan erivärisistä kaloista, jos sinne lähtee kannattaa varata leipää mukaan, meillä ei ollut mutta muut näytti veneestä niitä syöttävän. Elafonisin aurinko on KUUMA ja polttava, joten suosittelen UV-vaatetta lapselle ehdottomasti. Löydettiin kallion alta mukava viileä katos.
Sen Elafonisin rannan keskellä on kaistale, jossa on matalaa vettä, lyhyt matka eli pienikin voi kävellä jos meette toiseen reunaan sitä rantaa :D
Joku tomaattiviljelmäretki oli mahdollinen, mutta ei menty. Ja jotain Kreetailtaakin oli, muttei käyty sielläkään :D Auto vuokrattiin ja käytiin Liminopolis-vesipuistossa Plataniaksessa...

Mikä ihaninta Paleohorassa, se ei ollut turistirysä :D Siellä keskustassa oli jotain krääsäkauppaa, mutta esim. lastenvaateliikettä ei nähty yhtään.
 

Yhteistyössä