kuivaksi opettelusta ei tule mitään, vinkit jakoon?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja usko uupuu ja toivo pettää
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
U

usko uupuu ja toivo pettää

Vieras
2v3kk ei ole vielä saanut _mitään_ koskaan aikaiseksi pottaan / pyttyyn. Ekoja kertoja istuskeltu reilu vuotiaana, välillä pidetty täysin taukoa kun ei ole lasta kiinnostanut pätkääkään ja nykyisellään alkaa äidiltä loppua kiinnostus yli 2-vuotiaan vaipattamiseen ihan ympärivuorokautisesti.

Lapsi ymmärtää mitä potalle / pytylle pitäisi tehdä ja pidätyskyky ja tiedostaminen kaiken järjen mukaan pitäisi olla. Mistä tiedän? Koska pytyllä voidaan hengailla vaikka kuinka kauan, mutta ei halua sinne mitään päästää vaikka hätä olisikin. Kerran on ollut niinkin kova pissahätä, että lapsen oli pakko lirauttaa äkkiä housuun pytyltä noustua heti kun housut oli ehditty vetään jalkaan ja äiti selkänsä kääntään.

On kokeiltu mitään isompaa numeroa tekemättä päivävaippojen pois jättäminen. Pissat tai kakat housussa eivät lasta haittaa ja jos alkaakin haitata, ottaa märät housut itse pois ja jatkaa matkaa nakuna. Ainoa mitä pikkuhousuihin siirtyminen aiheuttaa on pidätyskyvyn pidentyminen eli ei pissaa enää pikkuliruja koko ajan vaan harvemmin isot pissat kerralla.

Palkintotaulu tarroilla. Tarroista on tohkeissaan, mutta ei ilmeisesti halua niitäkään niin paljon, että asioisi pyttyyn.

Koko kuivaksi opetteluajalla on pidetty välillä vallan taukoa lapsen innottomuuden vuoksi, on rohkaistu ja yritetty kaikin keinoin tehdä pyttyyn asioimisesta maailman hienointa ja kivointa juttua, on tarjottu potan tilalle pyttyä, potan sijoittamista minne tahansa huoneeseen, mahdollisuutta yksin pissaamiseen tai ihan miten haluaa jne..

Pakotettu ei ole koskaan eikä muutenkaan (ennen kuin nyt) otettu vessajutusta mitään isoa juttua. Nyt vaan alkaa olla äidillä huumori loppu kun lapsi tietää selkeästi mistä on kyse, mutta EI HALUA. Ei vaikka mitä keksisi. Myönnettäköön, että nyt sitä pientä painetta lapselle itselleen on alettu pistää, joskaan tulosta ei taida tuottaa sekään.

En odota lapselta reilu kaksivuotiaana mitään täydellistä vaipattomuutta, mutta kyllä tässä kohtaa pitäisi jo saada edes osa pissoista osumaan pyttyyn?!

Mitä ihmettä minä teen väärin?
 
Et tee mitään väärin, koska tiedät että se on lapsi joka EI HALUA. Ja sillehän sinä et voi mitään. Aikaa ja kärsivällisyyttä! Mulla on 2v11kk joka ei halua kakata pönttöön. Yökuivakin oli melkein puoli vuotta, ennen kuin suostui pissaamaan aamupissat vaipan sijasta pottaan. Veti täydet raivarit jos yritin ottaa aamulla kuivaa yövaippaa jalasta pois. Se oli vaan omasta halusta kiinni koko asia monta kuukautta. Arvaa ottiko äitiä pattiin! Kakkojen kanssa on koetettu lahjontaa ja kiristystä, kummastakaan ei ole apua. En tiedä tälläkään hetkellä mitä pitäisi tehdä.

Jotkut sanovat että ilman housuja lapsi oppi ymmärtämään koska pitäis mennä potalle/pöntölle, olisko se teillä se juttu? Pidätyskykyä hänellä tietysti on, mutta rohkaisisiko se pissahätätunne sitten käyttämään sitä pottaa lattian sijaan?
 
Pienihän laps viel on - toisilla vaan kestää. Meän mukuloista on yks ollu täysin kuiva vajaa 3vee ja toisella kohta 6vee on edelleen yövaippa. Mut...älä pakota. Kerro, että pissa ja kakka tehdään pottaan, mutta jos ei suostu sinne menemään niin anna olla. Tehkää aamuisin ja vaikka iltaisinkin "sopimuspissit" eli aamulla kun nousee niin ekana käy istumassa potalla tuli sinne tai ei ja sitten illalla iltapesujen yhteydessä myös. Sen, että tämän tekee saa jonkun palkinnon vaikka viiden kerran/kolmen päivän jälkeen tai jotain, mikä olisi sopivan lyhyt aika...ja sitten jatkatte...siten vain, että potalla käymisestä tulee tapa - toissijaista on tässä vaiheessa tuleeko sinne mitään - ja jos tulee niin se on vain iloista plussaa!
 
[QUOTE="mimmu";23851504]Pienihän laps viel on - toisilla vaan kestää. Meän mukuloista on yks ollu täysin kuiva vajaa 3vee ja toisella kohta 6vee on edelleen yövaippa. Mut...älä pakota. Kerro, että pissa ja kakka tehdään pottaan, mutta jos ei suostu sinne menemään niin anna olla. Tehkää aamuisin ja vaikka iltaisinkin "sopimuspissit" eli aamulla kun nousee niin ekana käy istumassa potalla tuli sinne tai ei ja sitten illalla iltapesujen yhteydessä myös. Sen, että tämän tekee saa jonkun palkinnon vaikka viiden kerran/kolmen päivän jälkeen tai jotain, mikä olisi sopivan lyhyt aika...ja sitten jatkatte...siten vain, että potalla käymisestä tulee tapa - toissijaista on tässä vaiheessa tuleeko sinne mitään - ja jos tulee niin se on vain iloista plussaa![/QUOTE]

Eiku vajaa 2-vee oli yks siis kuiva...
 
"Lapset oppivat kuiviksi eri-ikäisinä, yksi aikaisemmin toinen myöhemmin. Viisas vanhempi ei ota asiasta paineita eikä vaadi lasta kypsymään liian aikaisin. Useat lapset oppivat päiväkuiviksi 3 vuoden ikään mennessä, osa 3–4-vuotiaina. Tämänkin jälkeen voi sattua silloin tällöin vahinkoja.
Keskimäärin tytöt oppivat kuiviksi aiemmin kuin pojat, mutta tässäkin on yksilöllistä vaihtelua. Lapsi ei voi hallita suoltaan ja virtsarakkoaan ennen kuin hänen HERMOSTONSA on kehittynyt riittävästi."
 
niin ja vielä lisäisin että meillä oppi 3vuotiaana pissakuivaksi suoraan pytylle mutta teki kakat yhä pöksyyn tai yövaippaan(pannttasi päiviä jos ei ollut yöllävaippaa)ja tänä aamuna teki (3.5vuotias) ekat kakat pottaan!!ja herätti isin katsomaan:):):)
aikaa,aikaa,aikaa,aikaa.
 
Tuumaustauko pottailuun... tai siihen että sinne pottaan pitäis jotain tulla, eli aikalisä.
Meidän tarina on tälläinen että kolmas lapsi, tyttö, istui kyllä potalla reilu kaks vuotiaana ja alkoi jo 3v lähestymään, mutta koskaan, ei koskaan sinne pottaan mitään tullut. Uhkailu, lahjonta ,kirsitys oli käytössä, maanittelu, vaikka mitä kokeiltiin, potalla istuttiin mutta sinne ei tullut pissa ei kakka. Tyttö vaan sanoi ettei uskalla pissata/kakata pottaan. En tiedä mistä johtui, koska istui koutenkin potalla pitkiäkin aikoja ihan vapaaehtoisesti. Joskus tuli pissat suihkussa ollessa seisaaltaan. Pidätyskykyäkin oli, koska joskus oli jopa 5h ilman vaippaa eikä pissannut. Mutta siis pääsääntöisesti oli vaipat ihan täysin käytössä.
Kunnes yhtenä päivänä tytön ollessa aika tasan 2v11kk tuli pottaan kakka ja pissa, palkkioksi karkki ja tarra korttiin. Ja siitä alkoi kuiva kausi, vaippa jäi pois samantien ja kaikki hädät tehtiin pottaan, vahinkoja sattui ihan muutama. Viikon verran pidettiin yövaippaa, mutta kun sekin oli aamuisin kuiva niin yövaippakin jäi pois. Tarroja kerättiin korttiin aina kun pottaan jotai tuli. Ja ekan viikon aikana sai myös karkin joka kerta, se tuntui olevan se suurin houkutin.
Eli meillä opittiin periaatteessa yhdessä päivässä täysin vaipoista täysin kuivaksi. AP:n lapsi ei varmaan vaan ole vielä valmis oppimaan kuivaksi, eikä vielä kiirettäkään ole minun mielestäni. Kesä tulee ja ulkona voi olla ilman vaippaa, jos sitten homma sujuisi. Meillä muut lapset on oppinut kuivaksi 2v7kk ja 3v7kk ikäisinä.

Nyt meillä vaan ongelmana se että tyttö aloitti hoidossa eikä suostu siellä käymään pissalla, joskus käy kerran päivässä joskus ei. Eli saattaa olla 9h pissaamatta! Aamulla käy kotona ja sit taas kun tullaan kotiin. Ei toikan ihan hyväks ole. Ja reilu kaks kuukautta sitten samainen tyttö teki kaikki hädät vaippaan.
 
meillä on 2v9kk ikäinen poika, jonka kanssa ollut juuri samaa. ei ole halunnut potalle tai pöntölle enkä väkisinkään ole vienyt. ei tehty asiasta mitään numeroa ja kas kummaa, nyt on noin viikon ajan tehnyt lähes kaikki pissat ja kakat pönttöön! ja menee sinne omasta tahdostaan. meillä ainakin poika tarvitsi vain aikaa ja sitten kun oli valmis niin onnistuu :) vaikka meinasi minuakin välillä jo ärsyttää kun ei alkanut millään potalle/pöntölle...
 
Meillä on tyttö 2v2kk ja mä oon sanonu, että tuolla menolla menee vielä kouluunkin vaipoissa. Potta on tiukka ei. Edes vaippaa ei antais vaihtaa, siitäkin hirvee haloo. Kakan kyllä ilmoittaa heti ja siitä pitää päästä heti eroon, että jotain pientä... istuu toisinaan, esim ennen kylpyä hetkittäin potalla, mutta hokee koko ajan ei tuu, ei tuu. Että en tajuu. Kaks lasta aikasemmin, keskimmäinen oppi potalle reilusti alle 2v ja lähes huomaamatta, ehkä siks ton viimesen hitailu rassaakin.
 

Similar threads

L
Viestiä
12
Luettu
1K
V
T
Viestiä
8
Luettu
287
A
W
Viestiä
2
Luettu
344
Aihe vapaa
kolmatta odottelen
K
Ä
Viestiä
15
Luettu
331
A
V
Viestiä
12
Luettu
793
Aihe vapaa
muumibuumi
M

Yhteistyössä