Kuinka usein pesette lastenne päällyshousut, collegepuseron/hupparin ym.?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja pihi pyykkäri
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
P

pihi pyykkäri

Vieras
Kun eihän ne ihan heti hikeenny tai likaannu kun eivät ole ihoa vasten. Meillä saatetaan samoja housuja pitää enimmillään koko arkiviikko. Ainakin 3 päivää putkeen pidetään jos on puhtaat.

En ymmärrä kun jotkut pesee joka ikisen vaatekappaleen yhden päivän käytön jälkeen. Minusta se on tuhlasta.
 
Ei varmaankaan likaiseksi todellakaan mene, mutta ehkä joka toinen päivä pistän pesuun vaikka ei olisi likaisetkaan. Ihan sen takia pistän kun kuitenkin tarhassa möyrivät pitkin lattioita.
 
Alkuperäinen kirjoittaja kipinäinensääri:
Yhden pvän käytön jälkeen pesen

sama meillä,päivä käytössä ja pyykkinn vaik eivät olisikaan likaiset,ovat kuiteskin koulussa ja kerhossa ni mun mielestä on kiva laittaa puhtaat joka aamu
 
silloin, kun ne on tarvis. Taaperolla tuo käytännössä tarkoittaa, että sama vaate on maksimissaan 2 päivää. Jos nyt sattuis olemaan puhdaskin, niin en mä kyllä koko viikkoa vois samoja vaatteita pitää.
 
Koululaisella saattaa olla 2-3 päivää samat housut, samoin näillä kotona olevilla. Kerhoon yms. vaihdetaan puhtaat, ja muutenkin jos tarve vaatii.

Miks te pesette joka päivä, onko ne oikeesti likaisia?
 
Alkuperäinen kirjoittaja Kamala:
Koululaisella saattaa olla 2-3 päivää samat housut, samoin näillä kotona olevilla. Kerhoon yms. vaihdetaan puhtaat, ja muutenkin jos tarve vaatii.

Miks te pesette joka päivä, onko ne oikeesti likaisia?

No aika usein, jos ei suorastaa likasin niin ainakin "nuojasia", en tykkää
 
Joka päivä menee muut pyykkiin paitsi farkut tai muut samantyyppiset housut (jos on puhtaat). Collegehousuihin sun muihin puuvillatrikoohousuihin tulee polvipussit jo päivän käytöllä ja joutaa pesuun. Paidat joka päivä pesuun kun ei käytetä alupaitaa niin kaikki ihoa vasten olevat pesuun joka ilta.

Ulkoiluvaatteet pesen kun ovat likaiset.
 
En minä vaan pese päällyshousuja ennenkuin ne on tosi likaiset. Joskus ehkä riittää pari pesua käyttökautta kohti. Hupparit ym pesen kun on ollut käytössä useamman päivän tai likainen.
 
1,5 v kuolaa ja sottaa paidat päivässä, joka päivä pyykkiin. Housut saattaa mennä kaksi päivää. Ulkovaatteita en ole pessyt koko syksynä, vähän suihkutellut (ettei se kosteussuoja lähtis). Nyt ajattelin ne pestä, kun on talvivaatteisiin siirrytty.
 
No tuolla parivuotiaalla tahtoo kyllä vaatteet likaan tua siihen tahtiin, että joka päivä saa vaihtaa, parhaimpina kaksi. Vähintään hihansuissa on jotain ruokaa ja kyllä nuo polvetkin on usein aika nuhjuisen näköiset päiväkotipäivän jäljiltä. Mutta samaa periaatetta käytän kuin omiinikin, että sitten pestään kun on likaiset. Omat farkut menevät yleensä 2-3 päivää ja villatakki tai huppari samoin. Trikoopaidat yhden käytön jälkeen pesuun.
 
Meillä 2v lapsi. Päiväkodissa hoidossa. Todellakin pesen joka päivä aina kaikki. Eivät näytä likaisilta aina, mutta silti pesen. Kun miettii kuinka paljon tuon ikäinen pyöriikään siellä lattioilla...Katsoo sitten kun kasvaa. Mutta itsellänikin on sääntö, alusvaatteet joak päivä uudet (myös sukkahousut luen alusvaatteeksi), päällyspaidat ja housut ehkä 3 päivän käytön jälkeen pesuun.
 

Similar threads

M
Viestiä
8
Luettu
1K
Aihe vapaa
vierailija
V

Yhteistyössä