kuinka paljon teidän ekaluokkalaiset syö?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja emppu
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
E

emppu

Vieras
Tuntuu, että meidän pojalle ei mikään riitä. Nytkin tuo veti välipalaksi viilin, n. 3-4 dl marjoja, 2 näkkäriä (margariinia ja kinkkua päällä), kiivin, ison toscapiirakan palan, lasin maitoa, ja nyt syö vielä muroja kun jäi nälkä. Aamulla ja koulussa syö myös, että ei pitäisi olla siitä kyse. klo 17 aikoihin on ruoka, jolloin syö myös ruokaa (eilen esim. kaalilaatikkoa n. 4-5 dl + porkkanaraastetta ja maitoa). Iltapala on hiukkasen pienempi, mutta ihan normi, eli pari palaa leipää päällysteineen + hedelmää ja ehkä vielä jogurttia tms.
Tuntuu tosi hurjalta nuo määrät. Kooltaan n. 135 cm ja 28 kg.
 
moi! meillä ekaluokkalainen poika ja samoissa mitoissa ja ruokahalu valtava! :D syö paaaljon enemmän kun minä. Katoin just aamupalalla että mihin mahaan se oikein vetää! Mutta kaipa se oppiminen on niin raskasta ja kasvaakin pitää :) Mun syöppöni on kohta tulossa koulusta, pitäsköhän keittää kattilallinen pottuja :D ;)
 
No meillä tyttö, eikä sillein paljoa syö. Normaalisti? Aamulla muroja ja maitoa ja kaakaota, ja koulussa, sit vp en jaksa kirjottaa enenpää, mut tavallisen verran kai syö
 
meidän ekaluokkalaisella on myös valtava ruokahalu! on ollut aina.
kun taas pikkuveljellään ei. kai se voi myös olla niin lapsesta kiinni, mut myös tuo ikä on että kuluttaa enemmän. meillä taas ekaluokkalainen ei aamusin haluis syödä mitään, mut kaikkina muina ateria-aikoina siis ei tunnu mikään riittävän, iltasin joskus vielä tullut sängystä valittaa et jäi nälkä! johon mulla alkanu meneen hermo kun ois kiva et syötäs iltapalalla kaikki mitä syö, eikä pompita enään sängystä syömään :)
 
Hyvä että muillakin "syöppöjä". Esikoinen ei mielestäni ole koskaan syönyt noin paljon (nyt 11 v. poika). Kai se sitten vaan on tuota kasvuikää. Ja kivempihan se on, että ei tarvitse tuputtaa :) Hurjalta vaan joskus tuntuu, ja mietin että minne tollaiset määrät edes mahtuu :D
 

Yhteistyössä