Eipä nyt heti teilata ap:n ideaa. Elämme vaikeita aikoja, eikä yhteiskuntamme kenties voi tällaisenaan enää kauaa säilyä, joten olisi tosiaan hyvä miettiä jo valmiiksi jatkoa.
Jos ap:n idea toteutuisi ja Suomesta saataisiin taas ihka oikea kehitysmaa, niin silloinhan kaikki tiet olisivat auki. Mietitään vaikkapa Kolumbiaa: vienti kukoistaa! Suomessa taatusti vielä, vaikka sivistysyhteiskunta olisi romutettu, löytyisi muutama vanha kemisti opettamaan nuorelle yritteliäälle polvelle alan niksit.
Amerikassa taasen köyhyyden ja eriarvoisuuden aiheuttama väkivalta, murhat, kidnappaukset ja muu rikollisuus on erittäin kekseliäästi ratkaistu rakentamalla AITOJA kunnon ihmisten ja niiden muiden väliin.
Ainoa asia, josta olen huolissani....kuolevatko suomalaiset pian sukupuuttoon kun köyhät eivät enää tee lapsia? Afrikassa ei onneksi ihan vielä ole näin käynyt, joten ehkä pelkoni on näiltäkin osin turha.