Kuinka kauan lapsen tic-oireet on "normaaleja"?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "vieras"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

"vieras"

Vieras
Meillä on 6-vuotias lapsi jolla ticsejä tullut satunnaisesti parin vuoden ajan. Viime vuonna kun aloitti uuden päiväkodin, oli sellaista niiskutusta varmaan kolmen viikon ajan mutta jäi sitten kokonaan pois. Nyt vaihtui taas päiväkoti heinäkuussa ( edellinen oli vain väliaikainen ) ja taas on tullut tic-oireita.

Tällä kertaa sellasta "röhkimistä". Samanlainen ääni kuin vetäisisi limaa kurkkuun. Tätä on nyt kestänyt myös muutaman viikon mutta ei ainakaan vielä ole ohi mennyt. Tiedän ettei tuohon pitäisi kiinnittää huomiota mutta alkaa häiritsemään jo kun esim. bussissa ääntelee kovaan ääneen tai kun keskittyy johonkin niin alkaa samantien tuo "kurraaminen".

Mietin missä määrin tuo on normaalia ja pitäisikö huolestua? Lapsi on muuten ihan 'perusterve'. Herkkä luonne; näyttää tunteet avoimesti laidasta laitaan. Ihana, rakastettava lapsi. Pelottaa vaan että onko tuo normaalia? :(
 
Omillla lapsilla on kaikilla ollut tic-oireita, ne ovat tulleet kausittaisesti ja hävinneet sitten. Oire voi olla monta kuukauttakin, ja häviää sitten. Parempi ettei siihen kiinnitä liikaa huomiota, vaikka röhkiminen voi tuntua kiusalliselta. :) Odota muutama kuukausi nyt ainakin, olen melko varma että menee ohi. Oire voi liittyä (ja muistan että omilla lapsilla usein liittyi) juuri lukuvuoden alkuun tai vastaavaan jännittävään tilanteeseen.

Vasta jos oireet jatkuvat pitkään, monta oiretta on yhtäaikaa, kiusaavat paljon lasta ja ympäristöä, kannattaa hakeutua tutkimuksiin. Tietääkseni tic-oireisiin ei kuitenkaan ole lääkettä, jota kannattaisi antaa lapselle.
 

Yhteistyössä