Kotihoidontuki ja päiväkotipaikka kesällä

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja SeInka
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Kyllä, jos kunta on oikein järjestänyt paperiasiat. Täällä kunta tarjoaa niin, että voi irtisanoa kesänajaksi päiväkotipaikan sellaisella takuulla, että saman paikan saa syksyllä. Säästävät näin henkilökuntamenoissa, kun tietävät, ketkä on varmuudella poissa koko kesän.
 
joillakin paikkakunnilla on hoitotakuu, eli jos lapsen ottaa vähintään 4 kuukaudeksi pois päivähoidosta, saa syksyllä taas paikan samasta päivähoitopaikasta. ja tuon 4 kk on oikeutettu kotihoidontukeen.
 
Miksi ei ole muita vaihtoehtoja kuin olla koko kesä hoidossa tai ei ollenkaan hoidossa?

Meidän kunnassa saa ilmaisen eksän, jos on koko kesän tai 2 kk pois. Heinäkuun saa maksuttomaksi, jos on pelkästään sen pois ja aloittanut hoidon aikaisemman vuoden elokuussa.
 
[QUOTE="vieras";23028896]Kyllä, jos kunta on oikein järjestänyt paperiasiat. Täällä kunta tarjoaa niin, että voi irtisanoa kesänajaksi päiväkotipaikan sellaisella takuulla, että saman paikan saa syksyllä. Säästävät näin henkilökuntamenoissa, kun tietävät, ketkä on varmuudella poissa koko kesän.[/QUOTE]

Oletko varma että koskee myös kesäkuukausia? Yleensä hoitopaikka takuu on kun lapsi pois 4kk mutta siihen ei kuulu kesä-elokuu.
 
Meillä on ainakin niin et jos paikan irtisanoo niin joutuu hakemaan uuden paikan jonon hänniltä. Eli hakuaika on sen 4 kk, eikä ole takuuta että pääsee samaan paikkaan. Tää on ilmeisesti tehty just sen kikkailun vuoksi. Hirvee paperirumba siitä että vanhemmat koittaa säästää pari satasta.

Mut jos on poissa koko kuun niin saa hoitomaksuista alennusta. Ja heinäkuu ilmainen jos on sen poissa ja edellisestä elokuusta saakka ollut hoidossa.
 
No pitänee sitten soittaa ja kysyä kun kerran näin kirjavia arveluja. Mä nimittäin tiedän, että täällä paikan voi irtisanoa max. 3 kuukaudeksi niin, että saa saman paikan takaisin. Olisi järkeenkäypää, että olisi oikeutettu kotihoidontukeen kun paikka kerran on irtisanottu, mutta onhan se silti tavallaan varattu.
Mä en tosiaan yritä säästää muutamaa satasta, vaan hoitaisin mieluummin lasta kotona kesäkuukaudet opiskelujen välissä, kuin menisin kesätöihin. Ja ihan lapsen takia, ikää vielä alle 2-v. ja on nytkin osapäivähoidossa niin en haluasiis juuri kesäksi laittaa kokopäivähoitoon vielä :(. Mutta en minä ilman mitään tuloja toimeen tule.
 
[QUOTE="vieras";23028935]Oletko varma että koskee myös kesäkuukausia? Yleensä hoitopaikka takuu on kun lapsi pois 4kk mutta siihen ei kuulu kesä-elokuu.[/QUOTE]

Täällä se oli muistaakseni kesä-heinäkuu tarjous ja perusteena oli juuri se, että moni päiväkoti saatiin suljettua kesäksi, tämän vuoden tilannetta en tiedä. Meidän lapsi oli sen verran iso, ettei hänestä saanut tukea, mutta mukana oli paperi kesähoidon tarvetta kysyessä, missä silloin tarjottiin tuo mahdollisuus ja piti laittaa rasti ruutuun, että tarvittavat paperit sai tuota kotihoidon tukea varten.

Mutta nyt tuo yleinen takuu taitaa olla 4 kk.
 
Meillä on hoitotakuu min. 4kk. Saa käyttää myös kesällä ja pääsee samaan paikkaan takaisin. Ja tuolta ajalta saa kht:n (jos lapsi alle 3v).

N. 5v sitten irtisanottiin heinä-elokuuksi hoitopaikka ja saatiin sama paikka uudelleen, en tiedä saisiko nykyään tuon 2kk.
 
Tarkistinkin tuon ja on se se 4kk. Vaikeaksi menee, mulla kun on tentit vielä toukokuussa ja koulu alkaisi taas elokuun vikalla viikolla... mutta pitänee jotain kikkailla sitten. Ilmeisesti on sitten tuohon tukeen oikeutettu jos pitää tuon koko 4kk sitä taukoa?
 

Yhteistyössä