Koira raateli pikkupojan kasvot, poika teholle :(

Koira joka puree ihmistä ilman syytä, on laitettava unten maille. Todella todella surullista että rodumme edustaja on purrut lasta. Syy koiran käytöksee on selvitettävä minusta. Jotta pystymme oppimaan tästä jotain. Ennalta ehkäisemään tälläiset tilanteet jatkossa. Onko kenelläkään tietoa kenen kasvattama koira oli kyseessä? Kuka on koiran omistaja ja kuka oli tämä henkilö jolla koira oli hoidossa? Dogo Argentino on vaativa rotu ja ei sovellu kuin osaavalle koiran omistajalle!
 
Alkuperäinen kirjoittaja -:
Minä ymmärsin että koira ja poika eivät ole samasta perheestä ja olivat vieraalla hoidossa. Koira ei ehkä ole tottunut lapsiin eikä lapsi koiriin. Hoitajalta tyhmää jättää nämä kaksi keskenään lattialle. Tulee sama mieleen mitä "kamala tapaus" kirjoitti.

Noin oli, koira oli hoidossa miehellä ja ystävän lapsi, eli kaikki olivat vieraita ja koira ja lapsi vieraassa paikassa.
 
Valitettavan usein myös ihmisellä on sormensa pelissä siitä, että tänä päivänä löytyy ihan kaikista roduista niitä sairaitakin yksilöitä. Liiallinen jalostus sekä sairaiden koirien käyttö tahallisesti lisäävät aina riskiä. Se on ikuinen oravanpyörä, ei siitä eroon päästä jollei asiaan oikeasti tartuta kiinni. Liian monta koirarotua on leimattu huonoksi. Ei ne koirat yksinään käytöksiään opi...joku niitäkin on ruokkinut ja mielessään koirasta juuri tietynlaista halunnut.

Ei meissä ihmisissäkään ihan kaikki ole kotona, sairaita yksilöitä löytyy aina.
Aina kun tälläistä tapahtuu niin syytellään ensin koiraa, se leimataan huonoksi automaattisesti. On oikeasti surullista, että omistajan vastuu koirasta siirtyykin suoraan koiralle. Koira on siis yksin vastuussa itsestään ja tekemisistään. Omistajan pitää kantaa vastuunsa, kyse on kuitenkin HÄNEN koirastaan.

Ja ymmärrän toki, että tuollainen koira pitää nukuttaa. Tottakai, sehän on ihan selvä asia. En kuitenkaan kärkkäästi ole leimaamassa kaikkia rotuja yhden perusteella. Nostan syyttävän sormeni myös omistajaa päin...
 
Alkuperäinen kirjoittaja tike:
Hurja tapaus kyllä.

Onneksi yleensä koirien ja lasten yhteiselo sujuu mukavasti, meillä tämännäköistä, vaikka kyseinen koiruli ei olekkaan juuri meidän yksilö;
http://www.youtube.com/watch?v=ndnD4fb2Ed0&feature=related

Enpäs uskaltaisi moista, vaikka meilläkin ystävän koira aina vahti vauvaa ja odotti sen ruoanloppuja kun syötin.
 
Suomen Kennelliitto- Finska Kennelklubben ry
Ryhmä: 2
FCI:n numero: 292
Hyväksytty: FCI 29.1.1999 SKL-FKK 10.4.1999
DOGO ARGENTINO (DOGO ARGENTINO)
KÄYTTÖTARKOITUS: Suurriistan metsästykseen käytettävä koira.
LYHYT HISTORIAOSUUS: Rotu on alunperin kotoisin Cordoban maakunnasta Argentiinan keskiosasta.Rodun kehittäjä tohtori Antonio Nores Martinez oli kuuluisa lääkäri ja vanhan Cordobalaisen suvun jäsen. Mahdollisesti veren perintönä saatu voimakas kiinnostus koiriin sai hänet luomaan perustan ja rotumääritelmän uudelle koirarodulle, jonka hän nimesi dogo argentinoksi. Hänen jalostustyönsä perustui useiden puhtaiden rotujen järjestelmälliseen risteyttämiseen "vanhan Cordoban taistelukoiran" kanssa. Tämä paikallinen taistelukoirarotu oli erittäin vahva ja voimakas, mutta siltä puuttui henkinen ja perinnöllinen tasapainoisuus. Se oli saatu aikaan risteyttämällä mastiffeja, bulldoggeja ja bullterriereitä. Innokkaat koiratappeluiden harrastajat, joita oli kaikissa sosiaaliluokissa, tunsivat rodun hyvin ja arvostivat sitä. Useiden sukupolvien ajan jatkuneen perusteellisen ja tarkan valinnan ja luonteen tutkimisen jälkeen tohtori Nores Martinez toteutti tavoitteensa ja aloitti kasvatustyön.
Aluksi dogo argentinoa pidettiin taistelukoirana. Metsästyksestä kiinnostunut Martinez otti kerran koiran mukaansa tavanomaiselle metsästysmatkalleen. Siellä uusi rotu osoitti kykynsä ja niin siitä tuli matkaseurueen tärkeä jäsen hänen kaikille matkoilleen. Näin rodusta tuli nopeasti erinomainen suurriistaa metsästävä koira.



Aikojen kuluessa rodun sopeutumiskyky on tehnyt siitä hyvin monikäyttöisen; se on osoittautunut arvossapidetyksi seuralaiseksi sekä uskolliseksi ja vertaansa vailla olevaksi suojelijaksi kiintymyksensä kohteille. Vahvuutensa, sitkeytensä, hyvän hajuaistinsa ja rohkeutensa ansiosta se on verraton koira metsästettäessä villisikaa, pekaria, puumaa ja muita maaseudun petoja, joita esiintyy Argentiinan laajoilla ja vaihtelevilla alueilla. Tasapainoisuus, sopusuhtaisuus ja erinomaiset, voimakkaat lihakset ovat ihanteellisia ominaisuuksia kestämään pitkiä matkoja vaihtelevissa ilmasto-olosuhteissa ja taistelemaan tulisesti tavoitetun saaliin kanssa. Argentiinan Kennelliitto sekä Argentiinan Maataloustuottajien Keskusliitto hyväksyivät rodun 21.5.1964 ja rotukirja avattiin rekisteröintiä varten. Tohtori Augustin Nores Martinez oli rodun kehittäjän veli ja työn jatkaja. Hänen suuren kiinnostuksensa, työnsä ja vaivannäkönsä ansiosta FCI hyväksyi rodun 31.7.1973 ensimmäiseksi ja ainoaksi argentiinalaiseksi roduksi.

YLEISVAIKUTELMA: Tyypillinen molossirotu, keskivahva ja korkearaajainen toivottujen ja liioittelemattomien mittasuhteiden puitteissa. Vahva lihaksisto erottuu kiinteän ja joustavan nahan alta ja sen ansiosta ulkonäkö on tasapainoinen ja voimakas. Ihonalainen kudos, joka kiinnittää nahan runkoon, ei ole kovin löysää. Liikunta on rauhallista ja vakaata. Koira on älykäs ja reaktiokyvyltään nopea. Sen alati hyväntuulinen olemus kuvastuu myös liikkeistä. Ystävällinen ja hyväntahtoinen luonne, silmiinpistävä valkoinen väri sekä tarkoituksenmukainen rakenne tekevät siitä todellisen voimapesän.

TÄRKEITÄ MITTASUHTEITA: Keskivahva, mikään osa ei erotu sopusuhtaisesta ja tasapainoisesta kokonaisuudesta. Pää on keskipitkä; kuono ja kallo yhtä pitkät. Korkeus sään ja lantion kohdalla on sama. Rintakehän syvyys on puolet säkäkorkeudesta. Rungon pituus on 10% säkäkorkeutta suurempi.

KÄYTTÄYTYMINEN / LUONNE: Iloinen, vilpitön, nöyrä, ystävällinen, ei kova haukkumaan ja aina tietoinen voimastaan. Rotu ei koskaan saa olla aggressiivinen ihmistä kohtaan; tätä ominaisuutta tulee ankarasti valvoa. Silti etenkin uroksen dominoiva luonne saa sen alinomaa kilpailemaan reviiristä samaa sukupuolta olevien yksilöiden kanssa. Metsästäjänä se on nokkela, hiljainen, peloton ja rohkea.

PÄÄ: Keskipitkä, vahvalta ja voimakkaalta näyttävä, ei jyrkkäkulmainen eikä selvästi meislautunut. Pään ylälinja on sivulta katsottuna kovera - kupera: korostuneiden puremalihasten ja niskan ansiosta kallo on kupera, kuono-osa on sitä vastoin hieman kovera. Pään ja kaulan liittymäkohta on lihaksikas ja kaareutuva.
KALLO-OSA: Jykevä, edestä ja sivulta katsottuna kaareva. Voimakkaasti erottuvat poskikaaret muodostavat laajat ohimosyvennykset, joiden ansiosta ohimolihakset ovat kehittyneet voimakkaiksi. Niskan vahvojen lihasten ansiosta niskakyhmy ei ole kovin korostunut. Kallon keskellä oleva painauma on hieman havaittavissa.
OTSAPENGER: Vähäinen, yhdistää kuperan kallo-osan hieman koveraan kuono-osaan. Sivulta katsottuna korostuneet kulmakaaret tekevät otsapenkereestä selvästi havaittavan.
KIRSU: Sieraimet ovat avoimet. Kirsu on mustapigmenttinen ja hieman eteenpäin kohoava ja antaa loppusilauksen kuono-osan koveruudelle. Sivulta katsottuna kirsun etureuna on pystysuora ja yhtenevä yläleuan kärjen kanssa tai hieman ulkoneva.
KUONO-OSA: Voimakas, hieman syvyyttään pitempi, leveä ja sivuilta hieman kärkeä kohti kapeneva. Kuonon ylälinjan lievä koveruus on dogo argentinon erityispiirre.
HUULET: Kohtuullisen paksut, lyhyet ja tiukat. Huulten reunat ovat vapaasti riippuvat ja mieluiten mustapigmenttiset.
LEUAT / HAMPAAT / PURENTA: Leuat ovat voimakkaat, hyvin yhteensopivat sekä hieman, mutta tasaisesti kapenevat; leuoissa on mahdollisimman suuri puruvoima. Hampaat ovat kookkaat, hyvin kehittyneet, oikein kiinnittyneet, tasaiset ja ehjät. Täydellinen hampaisto on toivottava, etusija annettakoon tasaiselle hammasriville. Tasapurenta on toivotuin, leikkaava purentakin sallitaan.
POSKET: Suuret, melko litteät, vahvanahkaiset ja poimuttomat, eivät korostuneet eivätkä meislautuneet.
SILMÄT: Väriltään tummat tai pähkinänruskeat, silmäluomien reunat ovat mieluiten mustat, joskaan pigmentin puuttuminen ei ole virhe. Silmät ovat mantelinmuotoiset, keskikorkealle sijoittuneet ja etäällä toisistaan. Ilmeen tulee olla tarkkaavainen ja eloisa, mutta samalla huomattavan kova, etenkin uroksilla.
KORVAT: Ylös ja sivuille kiinnittyneet. Työkoiran korvien tulee olla pystyiksi typistetyt ja kolmionmuotoiset; korvan pituus ei saa ylittää puolta luonnollisen korvan etureunan pituudesta. (Huom. Suomessa typistyskielto.) Typistämättömät korvat ovat keskipitkät, leveät, paksut, litteät ja kärjestään pyöristyneet. Korvien sileä karvapeite on lyhyempää kuin muualla rungossa ja siinä voi olla pieniä värillisiä pilkkuja, jotka eivät ole virhe. Typistämättömät korvat riippuvat peittäen posken takaosan. Koiran ollessa tarkkaavainen korvat voivat olla puolipystyt.

KAULA: Keskipitkä, voimakas, ylväsryhtinen, lihaksikas ja ylälinjaltaan hieman kaareva. Kaula on tylpän kartion muotoinen. Kaulan ja pään yhtymäkohta on lihaksikas ja kaareva, lihakset peittävät siinä kohdassa kaikki luiset osat. Kaulan ja rungon välinen yhtymäkohta on hyvin vahva. Kaulanahka on paksua ja joustavaa. Ihonalainen kudos on hieman löysempää kuin muualla rungossa ja nahka liikkuu vapaasti sen päällä. Kaulassa on kurkun kohdalla poimuja, jotka eivät riipu; ne ovat työkoiralle ominainen piirre. Kaulan karvapeite on hieman pitempää kuin muualla rungossa.

RUNKO: Rungon pituus mitattuna olkanivelestä istuinluun kärkeen on 10% säkäkorkeutta suurempi.

YLÄLINJA: Tasainen; säkä ja sarvennaiset ovat korkeimmat kohdat ja keskenään samalla korkeudella.

SÄKÄ: Leveä ja korkea.

SELKÄ: Leveä, voimakas, hyvin lihaksikas ja hieman lanneosaa kohti laskeva.

LANNE: Vahva, ei selvästi erottuva. Lanteen lihaksisto on hyvin kehittynyt ja keskelle muodostuu selkärangan suuntainen uurre. Lanneosa on hieman selkäosaa lyhyempi ja nousee vain hieman kohti lantion korkeinta kohtaa. Ylälinjan eri osien kehittyneet lihakset saavat sen näyttämään hieman painuneelta, vaikka niin ei todellisuudessa olekaan. Täysikasvuisten koirien täysin kehittyneet selkärangan lihakset korostavat tätä ominaisuutta.

LANTIO: Keskipitkä, leveä ja lihaksikas; suoliluun ja istuinluun kärki on hieman näkyvissä. Lantion leveys on sama tai hieman pienempi kuin rintakehän leveys ja viistous vaakatasoon nähden noin 30°, jolloin ylälinja laskeutuu hieman kaareutuen kohti hännäntyveä.

RINTAKEHÄ: Leveä ja syvä. Rintalastan kärki on olkanivelen tasolla ja rintakehän alalinja kyynärpäiden tasolla. Tilava rintakehä mahdollistaa hengityselinten erinomaisen suorituskyvyn. Pitkät ja kohtuullisen kaarevat kylkiluut kiinnittyvät rintalastaan kyynärpäiden korkeudella.

ALALINJA JA VATSA: Vatsaviiva on hieman kohoava rintakehän alimman kohdan takana, ei kuitenkaan koskaan kuten vinttikoirilla. Kupeet ja lanneosa ovat vahvat ja hyvien lihasten ansiosta kiinteät.

HÄNTÄ: Keskikorkealle kiinnittynyt ja 45°:n kulmassa selkälinjaan nähden. Sapelinmuotoinen, paksu ja pitkä, ulottuu kintereisiin, mutta ei alemmaksi. Koiran ollessa rauhallinen häntä on riippuva, toiminnassa se on hieman selkälinjaa korkeammalla heiluen jatkuvasti sivusuunnassa. Ravissa häntä on selkälinjan tasossa tai hieman sen yläpuolella.


RAAJAT

ETURAAJAT
YLEISVAIKUTELMA: Eturaajat muodostavat kokonaisuudessaan vahvan ja tukevan luusto- ja lihasrakenteen, joka on suhteessa koiran kokoon. Ne ovat suoraluiset ja pystysuorat sekä edestä että sivulta katsottuna.
LAVAT: Pitkät, sopusuhtaiset, 45°:n kulmassa vaakatasoon nähden, hyvin vahvat ja lihaksikkaat, eivät liioitellut.
OLKAVARRET: Keskipitkät, sopusuhtaiset kokonaisuuteen verrattuna, 45°:n kulmassa vaakatasoon nähden, vahvat ja hyvin lihaksikkaat.
KYYNÄRPÄÄT: Tukevat ja luonnostaan rintakehän myötäiset, ikään kuin osana sitä. Kyynärpään nahka on paksumpaa ja joustavampaa kuin muualla ilman poimuja ja ryppyjä.
KYYNÄRVARRET: Olkavarren mittaiset ja pystysuorat; luut ja lihakset ovat vahvat.
RANTEET: Leveät ja samassa linjassa kuin kyynärvarret. Ranteen luut eivät ole ulkonevat eikä nahka poimuinen.
VÄLIKÄMMENET: Hieman litteät, hyväluustoiset ja 70 - 75°:n kulmassa vaakatasoon nähden.
KÄPÄLÄT: Pyöreähköt, varpaat ovat lyhyet, vahvat ja hyvin tiiviisti yhdessä. Päkiät ovat paksut, lujat, mustat ja karkean tuntuiset.

TAKARAAJAT
YLEISVAIKUTELMA: Takaraajojen kulmaukset ovat keskivoimakkaat. Takaraajat ovat vahvat, vakaat ja yhdensuuntaiset. Ne kuvastavat sitä voimaa, jota koira toiminnassaan tarvitsee. Niiden ansiosta työntö on voimakas ja ravi rodulle tyypillinen.
REIDET: Vahvat ja pituudeltaan sopusuhtaiset kokonaisuuteen nähden; lihakset ovat hyvin kehittyneet ja näkyvät. Lantion ja reisiluun välinen kulmaus on lähes 100°.
POLVET: Muun raajan kanssa samalla linjalla. Polvikulmaus on lähes 110°.
SÄÄRET: Hieman reittä lyhyemmät, vahvat ja yhtä lihaksikkaat kuin muu raaja.
KINTEREET JA VÄLIJALAT: Kintereen ja välijalan alue on lyhyt, vahva ja vakaa, varmistaen takaraajan voimakkaan työnnön. Kinnernivel on vankka ja kantaluu (kintereen kärki) on havaittavissa. Kinnerkulma on lähes 140°. Välijalat ovat vankat, lähes tasapaksut ja kohtisuorassa maahan nähden. Mahdolliset kannukset tulee poistaa.
KÄPÄLÄT: Muutoin kuin etukäpälät, paitsi hieman pienemmät ja leveämmät.

LIIKKEET: Ketterät ja vakaat. On tyypillistä, että liikkeet muuttuvat huomattavasti koiran kiinnostuessa jostakin, jolloin se ryhdistäytyy ja vastaa nopeasti ärsykkeisiin. Kävely on rauhallista ja ravi tehokasta, eturaajan askel on pitkä ja takaraajan työntö voimakas. Rodun koko energia ja voima ilmenee laukassa. Käpälien jäljet ovat yksittäiset ja keskenään yhdensuuntaiset. Peitsaaminen on vakava virhe.

NAHKA: Kauttaaltaan samanlaista: paksuhkoa, mutta sileää ja joustavaa. Nahka kiinnittyy runkoon puolilöysällä ihonalaisella kudoksella, joka mahdollistaa vapaan liikkuvuuden. Nahka ei muodosta selviä poimuja muualla kuin kaulassa, jossa ihonalainen kudos on löysempää. Nahassa tulee olla pigmenttiä niin vähän kuin mahdollista, joskin se lisääntyy vuosien kuluessa. Runsas nahan pigmentti on virhe. Koirat, joilla on musta pigmentti huulten ja silmäluomien reunoissa, tulisi asettaa etusijalle.

KARVAPEITE
KARVA: Yhtenäinen, lyhyt, sileä ja pehmeäntuntuinen, pituudeltaan keskimäärin 1,5 - 2 cm. Karvan tiheys ja paksuus vaihtelee eri ilmastoissa. Tropiikissa karva on harvaa ja ohutta (nahka kuultaa läpi ja paljastaa pigmenttialueet, mikä ei ole virhe). Kylmässä ilmastossa karva on paksumpaa ja tiheämpää, myös aluskarva on mahdollinen.

VÄRI: Yksivärinen valkoinen; ainoastaan yksi musta tai tumma läikkä silmän ympärillä voidaan sallia, edellyttäen että se on korkeintaan 10% koko pään väristä. Tuomarin tulee aina valita valkoisempi kahdesta rakenteellisesti samankaltaisesta yksilöstä.


KOKO
SÄKÄKORKEUS: Urokset 62 - 68 cm, nartut 60 - 65 cm.

VIRHEET: Kaikki poikkeamat edellämainituista kohdista luetaan virheiksi suhteutettuna virheen vakavuuteen.

VAKAVAT VIRHEET: Heikosti kehittyneet luut tai lihakset; heikosti pigmentoitunut kirsu; riippuvat huulet; pienet, heikot tai surkastuneet hampaat, puutteellinen hampaisto; erittäin vaaleat silmät, sisä- tai ulkokierteiset silmäluomet (entropium tai ektropium); litteä, tynnyri- tai kölimäinen rintakehä; ylikulmautuneet takaraajat; liian korkeat kintereet; epätyypilliset liikkeet; nuorilla koirilla runsas nahan pigmentti; pienet värillisten karvojen alueet; epätasapainoinen luonne.

HYLKÄÄVÄT VIRHEET: Pigmentitön kirsu; ylä- tai alapurenta; vaaleansiniset tai keskenään eriväriset silmät; pitkä karva; värilliset merkit rungon karvapeitteessä; alle 60 cm:n tai yli 68 cm:n koko; aggressiivisuus.

HUOM. Uroksilla tulee olla kaksi normaalisti kehittynyttä kivestä täysin laskeutuneina kivespussiin.
 
Alkuperäinen kirjoittaja Arcadea:
Dogo Argentino on koira, jota en ikinä jättäisi lapseni kanssa samaan huoneeseen (vielä vierasta). Vaikka suuria koiria meilläkin on, mutta luonne tuolla rodulla on sitä luokkaa.

Monella hyvällä rodun kasvattajalla/omistajalla on lapsia ;) Sinulla on väärä kuva rodusta täysin!

 
Alkuperäinen kirjoittaja äippä-85-:
Alkuperäinen kirjoittaja juu:
Alkuperäinen kirjoittaja äippä-85-:
|O Lapset ja isot koirat ei edelleenkään kuulu yhteen :'(

Hyvin tulee toimeen jos ovat tuttuja toisilleen, eli samassa perheessä. mutta että vieras ja koira ja lapsi laitetaan vierekkäin lattialle niin ei mitään järkeä!

Voi se oma koirakin purra,vaikkei ihan heti uskoisikaan. Tai muuten tuttu koira esim sukulaisen,muistanpahan vain ku kun tutulle kävi niin että lapsen isovanhempien koira(jota siis tavannut lukuisia kertoja) puri päähän 8v tyttöä :'( Tyttö sai pysyvät aivovauriot ja hänestä ei ikinä tule ns normaalia,koira oli luonteeltaan kiltti eikä ikinä edes murissut kenellekään.

Uskoiskohan...? Siis ei pahalla muuta aikamoinen jättiläinen koira kyllä saa olla että kallon läpi hampaansa saa... :/
 
Alkuperäinen kirjoittaja Pamppelsson:
Alkuperäinen kirjoittaja äippä-85-:
|O Lapset ja isot koirat ei edelleenkään kuulu yhteen :'(

Sillä koiran koolla ei ole mitään merkitystä. Pienikin koira voi saada rumaa jälkeä aikaseksi.
Lapsiin tottumattomat koirat ja lapset ei kuulu yhteen.

Kyllä siinä nyt vähän on eroa jos sylikoiraa tai tota dogo argentinoa verrataan tai mitä mitä tahansa esim sekarotuista,jos nyt tappajakoiraa etsitään niin vihaan yli kaiken Pitbullia se ON jalostettu aikoinaan tappajaksi!
 
Alkuperäinen kirjoittaja Kamala Amalia:
Alkuperäinen kirjoittaja äippä-85-:
Alkuperäinen kirjoittaja juu:
Alkuperäinen kirjoittaja äippä-85-:
|O Lapset ja isot koirat ei edelleenkään kuulu yhteen :'(

Hyvin tulee toimeen jos ovat tuttuja toisilleen, eli samassa perheessä. mutta että vieras ja koira ja lapsi laitetaan vierekkäin lattialle niin ei mitään järkeä!

Voi se oma koirakin purra,vaikkei ihan heti uskoisikaan. Tai muuten tuttu koira esim sukulaisen,muistanpahan vain ku kun tutulle kävi niin että lapsen isovanhempien koira(jota siis tavannut lukuisia kertoja) puri päähän 8v tyttöä :'( Tyttö sai pysyvät aivovauriot ja hänestä ei ikinä tule ns normaalia,koira oli luonteeltaan kiltti eikä ikinä edes murissut kenellekään.

Uskoiskohan...? Siis ei pahalla muuta aikamoinen jättiläinen koira kyllä saa olla että kallon läpi hampaansa saa... :/

Ei kuule tarvitse olla jättiläinen,nyt oli kyseessä keskikokoinen sekrotuinen koira ja varmasti tuttu,jota tyttö oli lähes koko elämänsä nähnyt.
 
Alkuperäinen kirjoittaja Kamala Amalia:
Alkuperäinen kirjoittaja äippä-85-:
Alkuperäinen kirjoittaja juu:
Alkuperäinen kirjoittaja äippä-85-:
|O Lapset ja isot koirat ei edelleenkään kuulu yhteen :'(

Hyvin tulee toimeen jos ovat tuttuja toisilleen, eli samassa perheessä. mutta että vieras ja koira ja lapsi laitetaan vierekkäin lattialle niin ei mitään järkeä!

Voi se oma koirakin purra,vaikkei ihan heti uskoisikaan. Tai muuten tuttu koira esim sukulaisen,muistanpahan vain ku kun tutulle kävi niin että lapsen isovanhempien koira(jota siis tavannut lukuisia kertoja) puri päähän 8v tyttöä :'( Tyttö sai pysyvät aivovauriot ja hänestä ei ikinä tule ns normaalia,koira oli luonteeltaan kiltti eikä ikinä edes murissut kenellekään.

Uskoiskohan...? Siis ei pahalla muuta aikamoinen jättiläinen koira kyllä saa olla että kallon läpi hampaansa saa... :/

Sitä paitsi ihmisillä on heikkoja kohtia päässä,varsinkin lapsilla. Vai onko kenenkään kallo umpiluuta??
 
Alkuperäinen kirjoittaja äippä-85-:
Alkuperäinen kirjoittaja Kamala Amalia:
Alkuperäinen kirjoittaja äippä-85-:
Alkuperäinen kirjoittaja juu:
Alkuperäinen kirjoittaja äippä-85-:
|O Lapset ja isot koirat ei edelleenkään kuulu yhteen :'(

Hyvin tulee toimeen jos ovat tuttuja toisilleen, eli samassa perheessä. mutta että vieras ja koira ja lapsi laitetaan vierekkäin lattialle niin ei mitään järkeä!

Voi se oma koirakin purra,vaikkei ihan heti uskoisikaan. Tai muuten tuttu koira esim sukulaisen,muistanpahan vain ku kun tutulle kävi niin että lapsen isovanhempien koira(jota siis tavannut lukuisia kertoja) puri päähän 8v tyttöä :'( Tyttö sai pysyvät aivovauriot ja hänestä ei ikinä tule ns normaalia,koira oli luonteeltaan kiltti eikä ikinä edes murissut kenellekään.

Uskoiskohan...? Siis ei pahalla muuta aikamoinen jättiläinen koira kyllä saa olla että kallon läpi hampaansa saa... :/

Sitä paitsi ihmisillä on heikkoja kohtia päässä,varsinkin lapsilla. Vai onko kenenkään kallo umpiluuta??

Kahdeksanvuotiaan kallo on jo luutunut. Ja kyllä, kallo ON umpiluuta. =)
 
Kammottava juttu :o ihan kamala ja olen edelleen sitä mieltä, että koirien ja varsinkin suurempien rotujen omistamiseen pitäisi liittää sille ihmiselle ja koiralle joku pakollinen koirakoulu/testi jonka jälkeen sais luvan koiran pitämiseen. En tiedä onko tässä siitä kyse mut just tollasia "munanjatkekoiria" ottaa sellaset joista on "siistii" kun on taistelukoira :/
 
Miksi ihmeesä nyt koko ajan täällä puhutaan vaan koirien koosta? Eli toiset puhuu aidasta toiset aidan seipäästä. EI näissä raatelutapauksissa se koiran koko ole oleellinen tekijä vaan se mihin käyttötarpeeseen ko. vahinkoja aiheuttaneet koirarodut on alunperin jalostettu. Sieltä ne vietit johtaa juurensa.

 
Itsekin ns. "vaarallisiin rotuihin" kuuluvia koiria omistaneena koen velvollisuudekseni sanoa jotain.

Koirarodut ovat tietyssä historiallisessa tilanteessa kehitettyjä eläimiä. Useimpien kohdalla ongelma on se, ettei niitä enää tarvita alkuperäisessä käytössä, vaan niistä on tehty seurakoiria. esim. taistelukoirien luonnetta on jälkeenpäin yritetty jalostaa vähemmän agressiiviseksi, koska niiden ulkonäkö on miellyttänyt joitakin ihmisiä. Vanhat ominaisuudet voivat kuitenkin yllättäen pullahtaa pintaan joissakin yksilöissä. Genetiikka vain nyt on sellaista.

On aiheellista kysyä, kuka oikeasti tarvitsee agressiivista koiraa. Itse joskus luulin tarvitsevani, mutta olen muuttanut mielipidettä. Potentiaalisesti agressiivinen koira on arvaamaton. Esim. dogon kohdalla olen jo vuosia odottanut, koska tällainen uutinen tulee. Dogo on upea metsästyskoira, jolta vaaditaan suurta rohkeutta käydä villisikaan kiinni ja pitää se paikallaan kunnes ohjaaja saapuu paikalle ja leikkaa veitsellä kurkun auki (eettisesti arveluttavaa?). Sanomattakin on selvää, että aggressiivisuuttakin tarvitaan tällaiseen suoritukseen. Näin argentiinalaiset käyttävät dogoa edelleen. Suomalaisessa metsästyskulttuurissa taas ei dogolle paikkaa löydy. OMA TUOMIONI: hyvä metsästyskoira, ei kotikoira.

Minullakin on siis ollut "vaarallisia" koiria. Olivat sosiaalistettuja, koulutettuja jne. Kaikki hoidettiin niin kuin pitääkin, mutta silti oli ongelmia agressiivisuuden kanssa. Olenpa viitteitä samoista ongelmista myös muilla. Aina sai olla varuillaan. VAROITUKSEN SANA: Koira voi todellakin olla vaarallinen oman perheen lapsille! Lisäksi koiranomistajan tulisikin muistaa, ettei hän ole ainoa yhteiskunnan jäsen, muillakin on oikeus elää turvallisesti. Välillä oikein vihaksi pistää, kun lukee näiden koiraongelmiin perehtyneiden etologien arvioita siitä, pitikö lapsi kättään väärässä asennossa. Palatkaamme järkiimme, kumpi on tärkeämpi, koira vai ihmislapsi! Tässä yhteiskunnassa vain harva tarvitsee vaarallista koiraa. Taistelu-, vartio- tai muista vastaavista roduista ei lemmikkiä ottaa kannata vain siksi, että pitäisi rodun ulkonäöstä.

Lopuksi, isojen, vaarallisten rotujen rinnastaminen esim. perhoskoiraan on jokseenkin asiatonta. Iso koira tappaa yhdellä puraisulla, perhoskoira ei tähän pysty. Perhoskoira soveltuu siis nyky-yhteiskuntaa äärettömän paljon paremmin kuin esim. dogo argentino.
 
Alkuperäinen kirjoittaja Koiramies:
Itsekin ns. "vaarallisiin rotuihin" kuuluvia koiria omistaneena koen velvollisuudekseni sanoa jotain.

Koirarodut ovat tietyssä historiallisessa tilanteessa kehitettyjä eläimiä. Useimpien kohdalla ongelma on se, ettei niitä enää tarvita alkuperäisessä käytössä, vaan niistä on tehty seurakoiria. esim. taistelukoirien luonnetta on jälkeenpäin yritetty jalostaa vähemmän agressiiviseksi, koska niiden ulkonäkö on miellyttänyt joitakin ihmisiä. Vanhat ominaisuudet voivat kuitenkin yllättäen pullahtaa pintaan joissakin yksilöissä. Genetiikka vain nyt on sellaista.

On aiheellista kysyä, kuka oikeasti tarvitsee agressiivista koiraa. Itse joskus luulin tarvitsevani, mutta olen muuttanut mielipidettä. Potentiaalisesti agressiivinen koira on arvaamaton. Esim. dogon kohdalla olen jo vuosia odottanut, koska tällainen uutinen tulee. Dogo on upea metsästyskoira, jolta vaaditaan suurta rohkeutta käydä villisikaan kiinni ja pitää se paikallaan kunnes ohjaaja saapuu paikalle ja leikkaa veitsellä kurkun auki (eettisesti arveluttavaa?). Sanomattakin on selvää, että aggressiivisuuttakin tarvitaan tällaiseen suoritukseen. Näin argentiinalaiset käyttävät dogoa edelleen. Suomalaisessa metsästyskulttuurissa taas ei dogolle paikkaa löydy. OMA TUOMIONI: hyvä metsästyskoira, ei kotikoira.

Minullakin on siis ollut "vaarallisia" koiria. Olivat sosiaalistettuja, koulutettuja jne. Kaikki hoidettiin niin kuin pitääkin, mutta silti oli ongelmia agressiivisuuden kanssa. Olenpa viitteitä samoista ongelmista myös muilla. Aina sai olla varuillaan. VAROITUKSEN SANA: Koira voi todellakin olla vaarallinen oman perheen lapsille! Lisäksi koiranomistajan tulisikin muistaa, ettei hän ole ainoa yhteiskunnan jäsen, muillakin on oikeus elää turvallisesti. Välillä oikein vihaksi pistää, kun lukee näiden koiraongelmiin perehtyneiden etologien arvioita siitä, pitikö lapsi kättään väärässä asennossa. Palatkaamme järkiimme, kumpi on tärkeämpi, koira vai ihmislapsi! Tässä yhteiskunnassa vain harva tarvitsee vaarallista koiraa. Taistelu-, vartio- tai muista vastaavista roduista ei lemmikkiä ottaa kannata vain siksi, että pitäisi rodun ulkonäöstä.

Lopuksi, isojen, vaarallisten rotujen rinnastaminen esim. perhoskoiraan on jokseenkin asiatonta. Iso koira tappaa yhdellä puraisulla, perhoskoira ei tähän pysty. Perhoskoira soveltuu siis nyky-yhteiskuntaa äärettömän paljon paremmin kuin esim. dogo argentino.



Voi voi...

Itse kasvatan ns. laumanvartijoita. Koskaan ei ole tullut vastaan tilannetta, että koira olisi syystä tai toisesta kimpaantunut ja käynyt johonkin käsiksi, ei koskaan!!!

Iso koira on iso koira, ei se kuitenkaan ole sen vaarallisempi kuin muutkaan koirat. Pienellä koiralla on suhteessa terävemmät hampaat kuin suurella koiralla. Jälki on siis paha ihan samalla tavalla. Koira se on pienikin koira.
Ei mikään koira sovellu toisiaan paremmin tähän nyky-yhteiskuntaan.

Omat kasvattini ovat kaikki terveistä ja luonnetestatuista vanhemmista. Opastan koirien kasvatusasiassa, ovathan ne minun koirani jälkeläisiä.
Kun saisinkin taottua järkeä kaikille päähän, että oli se koira minkä kokoinen ja mihin tarkoitukseen tahansa ostettu, täytyy se aina kouluttaa!!
Ei auta perusopetus vaan pidemmän kaavan mukaan ja myös niin, että itsekin tajuat kaikki asiat. Koiran omistajan pitää olla jämpti, ei auta vaikka olisi perhoskoira, ei anneta periksi missään asiassa. Koira meinaan oppii äkkiä sen dominoivan puolensa ja osaa todellakin hyödyntää sitä.
Varsinkin pienemmät koirat.

Minun on todella vaikea uskoa sitä, että koira olisi yksin syypää kaikkeen. Oppinsa se on jostakin saanut.
Aggressiivinen koira voi olla myös stressaantunut, esim omistajan oman käytöksen takia. Jokaisen omistajan kannattaakin paneutua omiin käytöksiinsä entistä tarkemmin. Aggressiivinen koira voi olla myös todella peloissaan, hyökkäys on paras puolustus. Tässäkin tapauksessa voi olla kyse ihan vaan siitä, että koira ei ole ennestään ollut kovinkaan paljon tekemisissä lasten kanssa. Silloin koira voi käyttäytyä aggressiivisesti. Hän ei tiedä mikä se otus on ja mitä se hänelle tekee. Kun lähdetään hirveän monimutkaisesti näitä asioita puimaan niin yleensä ollaan ihan hakoteillä. Koira ei ajattele asioita monimutkaisesti. Koira toimii täysin omien vaistojensa varassa. Ei mikään koira ole luonnostaansa hullu ja luonnevikainen!!! Sellaisen siitä saa helpostikin aikaan.

Joillakin iso koira voi vaan olla egonsa jatke. Koiran negatiivisia käyttäytymisiä palkitaan ja halutaan tuoda esille vaan ne huonommat asiat luonteesta. Sitten sanotaan, että se kuuluu koiran luonteeseen olla tuollainen. Niin siis millainen? Aggressiivinen ja pelokas? Koirahan oppii silloin kaiken käytöksensä omistajaltaan, ei siis itseltään.

On siis olemassa paljonkin hyviä dogoja. Naapurissa asuu 1 sellainen. Koira ei todellakaan ole perusdogo perusluonteella ja asenteella. Koiran käytöksen eteen pitää tehdä valtavasti töitä. Ihan samalla tavalla pienen koiran kanssa pitää tehdä töitä jos sen käytöksessä ilmenee jotakin ei-hyväksyttävää. Ei sitä sovi ajatella, että pienen koiran kanssa pääsisi helpommalla.

Jokainen ostakoon sellaisen koiran minkä haluaa ja minkä pystyy kouluttamaan yhteiskuntakelvolliseksi, en lähtisi itse ostamaan mitään perhoskoiraa siksi, että täällä joku sanoo sen sopeutuvan nyky-yhteiskuntaan toisia paremmin. Varsinkaan kun tämä ei ole totta laisinkaan!!!! Koira ostetaan ihan muita asioita ajatellen. Missään koirassa ei ole pelkkiä hyviä asioita, kaikki rodut tarvitsevat jämptin omistajan ja hyvän koulutuksen sekä terveet elämäntavat.

Terve ja hyvinvoiva koira ei ole aggressiivinen, ei vaikka se olisikin luokiteltu "tappelukoiraksi".
 
Mitään tekemistähän asian kannalta ei ole sillä, että rodunjalostuksen tuloksena toisilla roduilla voi puremavoima olla moninkymmenkertainen saman kokoisiin, mutta eri tarkoitukseen jalostettuihin koiriin nähden. Oma hammaslääkärinikin on korostanut, että suuhuni laitetut posliinilaminaatit (joiden käyttöikä pitäs olla kymmenissä vuosissa) ovat päässeet lohkeilemaan yönarskuttelun/purentaongelman vuoksi, koska nukkuessa hampaita puriessa voi tahattomasti käyttää lähes satakertaista purentavoimaa kuin valveilla ollessa..
 

Yhteistyössä