Kohta on kuulkaas ticketit, cupcaket, metsolat, meandit pois muodista ja haukutte junteiksi niitä, ketkä niitä ostaa

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja rättikauppias
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Sillon ku tyttö oli pieni ostin ulkoiluvaatteiksi lassie-tec. Muuten suosin kirppareitä, kapphalli, lindexiä ja marketteja (eli tuttaa, ciraf yms).

Nykyään ostan kaikki vaatteet kirpputorilta ja alesta. Enkä katso merkkiä vaan hintaa, kuntoa ja ulkonäköä.

Mulle ei merkkaa onko vaatteella jälleenmyyntiarvoa sen jälkeen ku se on meillä käytössä ollut.
 
SE on ihan sama vaikka ne meandit ticketit ja niin edelleen ovatki parin vuoden päästä out:D Ostan kalliita merkkejä koska..joo ovat muodikkaita ja ne saa myytyä eteenpäin,usein voitollakin (esim meandit ja metsolat..).

Ihan sama kun en jemmaa mitään kaappeihin vaan ostan mistä tykkään ja laitan kiertoon kun kyllästyn.

Kun lapsia on 4 ostan mielummin kalliita merkkikuteita ja myyn ne pois kuin halvempaa rättiä jotka joudun antamaan ilmaiseksi tai pahimmassa tapauksessa nakkaamaan roskiin:D Ekologista ja taloudellista.

Tuosta on vielä pakko sanoa kun joku kehui ylempänä lassieta.. Noh 4 muksun kokemuksella voin sanoa, ettei huonoimpia haalareita mitä meillä on ollu ovat olleet lassiet. Reimatecit parhaita, ticketti hyvä kakkonen..

tässäpä vähän ärsytystä niille kellä ei ole rahaa ostaa kalliimpia, koska siitähän tässä on kyse ihan aikuisten oikeasti:D
 
[QUOTE="satunnainen kävijä";26058639]SE on ihan sama vaikka ne meandit ticketit ja niin edelleen ovatki parin vuoden päästä out:D Ostan kalliita merkkejä koska..joo ovat muodikkaita ja ne saa myytyä eteenpäin,usein voitollakin (esim meandit ja metsolat..).

Ihan sama kun en jemmaa mitään kaappeihin vaan ostan mistä tykkään ja laitan kiertoon kun kyllästyn.

Kun lapsia on 4 ostan mielummin kalliita merkkikuteita ja myyn ne pois kuin halvempaa rättiä jotka joudun antamaan ilmaiseksi tai pahimmassa tapauksessa nakkaamaan roskiin:D Ekologista ja taloudellista.

Tuosta on vielä pakko sanoa kun joku kehui ylempänä lassieta.. Noh 4 muksun kokemuksella voin sanoa, ettei huonoimpia haalareita mitä meillä on ollu ovat olleet lassiet. Reimatecit parhaita, ticketti hyvä kakkonen..

tässäpä vähän ärsytystä niille kellä ei ole rahaa ostaa kalliimpia, koska siitähän tässä on kyse ihan aikuisten oikeasti:D[/QUOTE]:laugh:
 
Nyt vilahtelee kyl paljon sellasia vaatemerkkejä mitä en oo kuullukaan, enkä asu missään landella. No juu toi Ticket kyllä kuultu. En vaan jaksa ite minkään merkkien perässä juosta. Ostan vaatteen lapselleni, en itselleni. En osta vaatetta siksi, että jollain muullakin on sellainen, ja että vain joku tietty merkki on se ainoa oikea tai että jos mun lapsilla ei oo merkkiä niin oon ihan out mamma ja että kyllä nyt lapsikin siitä kärsii. Just. Lapsihan ei mistään muodeista, kuoseista ja ulkonäöstä muutenkaan välitä. Pääasia että on vaatetta päällä ja on mukava olla. Vanhemmathan ne päättävät että miltä meidän muksun pitää näyttää, näyttäytymäänhän sitä pihalle mennään (kärjistys, myönnän) Ikinä, en ikinä laita rahaa älyttömiä summia johonkin haalariin, joka menee vain vähän aikaa päällä, tai just jollekin vaunuissa makaavalle vauvalle pitäis muka ostaa joku kulutusta kestävä 100 euron ulkohaalari, siellä sitä vasta kuluukin! Kuosista en ikinä maksa kymmeniä euroja, siis jostain bodystä esim. Ostan vaatteet yleensä just jostain alesta, kirpparilta, marketista...ja aina saanu hyviä ja ihan mukavan näköisiä vaatteita ja juu joskus jotain merkkivatteitakin käytettyinä hyvä kuntoisina parilla eurolla. Minulle (lapselleni) kelpaa jokin so last season- vaate vallan mainiosti,ja ovat varsin onnellisia mukeloita vaikka ei päällä "kuppikakkuja" ja "lippuja" olekaan. Enkä ole mitenkään moksiskaan vaikka muut mammat ympärillä kuinka pyörittelisivät silmiään ja miettivät että mikähän köyhäilijä tuokin on. Ja en ole mikään vaihtoehtoihminen, tavallinen tallaaja joka ei vaan jaksa sitten millään meuhtoa vaatteista ja merkeistä enkä laittaa niihin rahaa kauheasti, kun en omiinkaan vaatteisiin rahaa syydä tai ylipäätään jaksa liikoja miettiä ja keskustella vaatteista ihmisten kanssa. Aamen, olen puhunut!
 

Yhteistyössä