Kissan omistajilta vinkkejä kaivataan

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja kissojen omistaja
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
K

kissojen omistaja

Vieras
Minulla on kaksi kissaa, vanhempi on jo kohta 11-vuotias. Tämä vanhempi kissa on koko ikänsä ollut mielenosottaja, kuseksii välillä mihin sattuu, välillä jopa joka päivä, mutta onneksi välillä on ollut useampi kuukausi ettei ole tehnyt sotkua. Välillä on tuntunut että onko tässä mitään järkeä kun kissa vaan tekee "tuhojaan", mutta en ole raaskinut sitä antaa pois enkä lopettaa, haluan sen hoitaa loppuun asti kun kerta olen sen ottanut. Kaikesta huolimatta se kissa on miulle rakas. Tämä ei oikeastaa ollut edes se asia mihin vinkkejä kaipaan vaan se että kissahiekkalaatikko haisee aina ja tuntu että koko talo haisee sille! Joka päivä se putsataan tietenkin, mutta se ei tunnu riittävän. Kissanhiekkaa on jokapaikassa! Mitä kissanhiekkaa käytätte ja haiseeko laatikko, kotinne?? Mihin te laitatte jätökset kun putsaatte laatkon? Kuinka usein pesette koko laatikon? Nyt vinkkejä, mie just pesin koko kylppärin lattian kun siellä haisi niin pahasti. Siirsin laatikon vessaan josko se olisi parempi paikka sille.
 
Ensimmäisenä heräsi kysymys, onko kissat leikattu? Leikatun kissan pissa ei haise niin voimakkaalle kuin leikkaamattoman.

Oletko kokeillut erilaisia kissanhiekkoja? Kissa voi vierastaa tiettyjä laatuja ja toiset ovat hajuttomampia. Minä olen ollut tyytyväinen Lidlin kissanhiekkaan. Pellettejä käytin ennen, mutta yksi kissoistamme vierasti niitä ja pissaili sänkyihin. Oikean hiekkalaadun löytämisen jälkeen ei vääriin paikkoihin pissailuja ole tapahtunut eli noin kahteen vuoteen.
 
Ennen pesin laatikon kerran viikkoon mutta en enää jaksa ihan niin tehokas olla. Kerran päivässä tyhjennetään. Rikkaharja-ja lapio on AINA kädenulottuvilla ja aika hysteerisesti joka vessakäynnin jälkeen lakasen. Ei ole hiekkaa eikä hajuja. Uus vessa kannattaa hommata muutaman vuoden välein.
Meillä toinen on 7v ja toinen 3v. Nuorempi tekee pissoja vääriinkiin paikkoihin mielenosoituksena. Se on kyllä raivostuttavaa mutta meillä selvästi vähentynyt kun ikää tulee lisää.
 
meillä laatikko pestään kokonaan n. joka toinen kk.
Ostetaan lidlistä kissanhiekkaa on mielestäni paras,sininen säkki maksaa n. 4-5 e.
Kannattaa ehkä ostaa kokonaan uusi laatikko jos se on ollut vuosia
käytössä..
Itse laitan tavalliseen roskikseen jätökset ja kiikutan ulos.
 
Onko teillä millainen hiekkalaatikko? Pelkkä avoin laatikko, vai katollinen missä on luukku? Tollainen umpinainen laatikko, missä on luukku ovena, ei haise niin pahasti.
 
[QUOTE="vieras";23519277]Onko teillä millainen hiekkalaatikko? Pelkkä avoin laatikko, vai katollinen missä on luukku? Tollainen umpinainen laatikko, missä on luukku ovena, ei haise niin pahasti.[/QUOTE]

Kissan nenään nimenomaan haisee, joten herkkänenäisille kissoille ei kannata umpinaista vessaa laittaa. Meillä oli aikoinaan myös käytössä tällainen aktiivihiilisuodattimella varustettu heiluriovellinen katollinen vessa, mutta eihän herkkänenäinen kissa sinne sisälle halua, koska siellä sisällä juuri haisee.
 
Puupelletit imee hajut parhaiten niistä ainakin mitä oon kokeillut. Jos vaan kissa suostuu niin kokeile niitä. Pese hiekkalaatikko kloritella. Kissat tykkää pissata sillä käsiteltyihin paikkoihin. Eli jos se kusee lattialle, älä missään nimessä desinfioi sitä kloritella vaan pese se etikalla niin ei ainakaan houkuta toiste kusemaan.
Ja jos ei oo leikattu niin kannattaa leikkuuttaa koska reviiri/kiimameininki poistuu eikä se haise niin pahalle. Toki haisee kuitenkin. Jos on joku tietty paikka missä käy eikä etikka auta tai et voi vaihtaa haisevaa asiaa uuteen niin voi kokeilla teipata foliota tai sellofaania ryttyyn siihen niin kissa ei äänen puolesta kestä kävellä siinä.
 
Viimeksi muokattu:
Meillä oli aikoinaan hiekkalaatikon alla matto, eli kissa "pyyhki" jalkansa kun tuli pois hiekkalaatikosta. En muista että meillä olisi haissut. Oli leikattu tyttökissa. Ihan avonainen vessa oli jonka puhdistin aina kun huomasin siellä käydyn. Pesin ehkä kerran kahteen viikkoon, voi olla vähän harvemminkin. Silloin ei vielä ollut lapsia niin oli aikaa hoidella kissaa :).
 
Olen vuosien saatossa kokeillut eri hiekkoja ja varmaan sitä puupellettiäkin joskus. Nyt on tosi pitkään ollut toi rainbow käytössä, kun siin on se hyvä että se paakkuuntuu tosi hyvin. Mites putsataan ne pissat puupelleteistä, eiks se oo aika vaikeaa? Entäs eiks sellastakin oo jota ei puhdisteta joka päivä vaan tyyliin kerran kuussa? Meillä on ollut käytössä vaikka minkälaisia kissanvessoja, ovellisia ja katollisia ja avonaisia jne. Jos on avonainen, niin kakkaavat ja pissaavat yli laidan! Ja sitten se vasta haisee! Suuret kiitokset vinkeisä! Lisää vaan tulemaan että saataisiin tämä kissanhoito taas tuntumaan mieluisalta :)
 
Edelleen hehkutan Extreme classic hiekkaa, saa eläinkaupasta. Iso säkki on aika kallis, 20 euroa mutta se riittää meillä kahdelle kissalle reilu pari kuukautta. Eikä haise yhtään :D Pissit menee täydelliseen paakkuun. Pesen lootan kokonaan vaan sillon kun koko hiekka tarvitsee vaihtaa eli parin kuukauden välein, ei silti haise..
 
Jos kissat pissaavat yli laidan, niin laita se katto väärinpäin pissalaatikon alle, jolloin reunat ovat korkeat.

Puupellettejä varten pitää ostaa ritilä-WC, jolloin pissan murentama sahanpuru putoaa ritilän läpi pohjalle. Tukevalla lapiolla kaavitaan eli siivilöidään sahanpurut pohjalle. Kakat noukitaan pinnalta pois lapiolla. En kyllä suosittele edes kokeilemaan puupellettejä, koska kissallasi on taipumusta pissailla vääriin paikkoihin. Tuskinpa hyväksyy niitä, koska tuntuvat tassujen alla liian oudolta.
 
Olen vuosien saatossa kokeillut eri hiekkoja ja varmaan sitä puupellettiäkin joskus. Nyt on tosi pitkään ollut toi rainbow käytössä, kun siin on se hyvä että se paakkuuntuu tosi hyvin. Mites putsataan ne pissat puupelleteistä, eiks se oo aika vaikeaa? Entäs eiks sellastakin oo jota ei puhdisteta joka päivä vaan tyyliin kerran kuussa? Meillä on ollut käytössä vaikka minkälaisia kissanvessoja, ovellisia ja katollisia ja avonaisia jne. Jos on avonainen, niin kakkaavat ja pissaavat yli laidan! Ja sitten se vasta haisee! Suuret kiitokset vinkeisä! Lisää vaan tulemaan että saataisiin tämä kissanhoito taas tuntumaan mieluisalta :)

Kuule, onpa meilläkin kokeiltu noita halpishiekkoja ja NE TODELLAKIN HAISEE siivosi vaikka 24/7 sitä laatikkoa. Kokeileppas eläinkaupasta saatavaa Evercleania. On muuten mielettömän hyvää ja pois en vaihtais vaikka maksaakin reilu 20e/10kg. Mutta on riittoisaa!
 
Nyt muistankin että onhan meillä ollut joskus käytössä myös se ritilävessa puupelleteillä, en muista miksi vaihettiin se pois. Tuota täytyykin kokeilla että se katto laitetaan vessan alle että saadaan korkeammat laidat, ei ole tullut mieleenkään, kiitos! Ja sitä ihmettelen miksi ne kissanvessat on niin pieniä! Saisivat olla kyllä suurempia että ei pylly jää aina ulkopuolelle kun pyllistää :D Missä teillä kissanvessat sijaitsee? Noita eläinkaupan ja lidlin hiekkaa täytyy heti kokeilla!
 

Yhteistyössä