kirsikkapuu! onko olemassa myös ei syötäväksi tarkoitettuja kirsikkapuita?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja herkkusuu
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
H

herkkusuu

Vieras
olemme ostaneet talon jonka pihalla on kirsikkapuita. kirsikoita on aika kiva määrä puissa mutta maistuvat aika kirpeiltä ja ovat aika pieniä. joten aloin pohtimaan jotta uskaltaako niitä syödä vai ovatko jotian myrkyllistä sorttia. netistkään en löydä tietoa.
 
Meidän naapurilla on kirsikkapuita ja niiden kirsikat ovat kirpeämpiä kuin ne joita voi ostaa torilta. Me saatiin naapurilta viime vuonna kirsikoita ja tein niistä piiraan netistä löytämäni ohjeen mukaan ja hyvää tuli. Joten voi niitä syödä.
 
Kilautappa sille jolta ostitte talon ja kysy asiaa, jospa selviäisi helpoimmin ja varmimmin. Tosin itse veikkasisin että jos puita on enemmän, niin ovat syötäviä kirsikoita, koristepuita laitetaan yleensä pieneen tilaan ja vain yksi.
 

Similar threads

Y
Viestiä
4
Luettu
3K
Aihe vapaa
vierailija
V

Yhteistyössä