Kilpirauhasen vajaatoiminnasta...

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja -
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
?

-

Vieras
Tuli vaan mieleen että minulla tuo S-TSH on 3,6mU/l tiedän että arvo normaaleissa rajoissa joka on 0.3-4.5. Onko tosi että tuo arvo pitäis olla matalampi jos meinaa raskaaksi?? Meillä jo lähes 3v.yritystä takana ja yksi keskenmeno. Jotain tästä tietävät,apuja tarvitaan!
 
Nykyäänhän pidetään maailmalla TSH:n ylärajana 2,5 mutta täällä Suomessa rajat ovat labroissa vielä 4-4.5 välillä yleensä. Eli aika korkea on tuo sinun arvosi, otettiinko sinulta T4V:tä? Ja hyvinkin tuo korkea TSH:si voi vaikuttaa raskautumiseen.
 
Ei ole otettu laajempia kokeita,muuta kun tuo TSH. Menen tiistaina laajempiin verikokeisiin muissa asioissa niin pyydän ottamaan nuo kaikki kilpparikokeet. Ja jos arvo vahintään sama niin pyydä kyllä lääkkeet. Tuo edellinen arvo on otettu 11/2007.
 

Yhteistyössä