Kierukan plussat ja miinukset

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja bling-bling
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Mulla on kuparikierukka ollut noin kolme vuotta. Kuukautiset ehkä hieman kivuliaammat kuin aiemmin ja ekana päivänä vuoto runsasta. Kuparin valitsin lähinnä siksi, kun on ilmainen äitiysneuvolassa laitettuna ja musta on vaan luonnotonta ettei kuukautisia olisikaan joka kuukausi, kuten hormonikierukan käyttäjiltä olen kuullut.
Lapsia en näillä näkymin enää aio tehdä.
 
Menkkoja ei ole tullut sitten kierukan laittamisen, vatsa koko ajan pömppö, mieliala lentelee laidasta laitaan ja naama on ku teinipenulla täynnä finnejä. Kierukka siis ollu jo pari vuotta.
 
Mulla ei ole mitään kokemuksia kierukasta vaikka olisin miellään sen ottanutkin ( kumpikin kävisi mulle, hormoni tai kupari) Mutta mulla on tuo nikkeliallergia nii ei voi ottaa mitään kierukkaa! Huono homma!
 
Minulla on hormooni kierukka

+ ei tarvi muistaa huolehtia ehkäisystä joka päivä
+ huomaamaton
+ kulkee aina mukana
+ kuukautiset jääneet pois
+ vaivaton

- vuoden verran kierukan laitosta kuukautiskierto sekaisin ja vähän väliä tuli tiputteluvuotoa
- kuukautis kivut palasivat (+ ovat ajan kanssa vähentyneet)
 

Similar threads

K
Viestiä
1
Luettu
242
Aihe vapaa
sori aiheen vierestä
S
V
Viestiä
9
Luettu
306
Aihe vapaa
LepikonHeta
L
V
Viestiä
2
Luettu
266
?

Yhteistyössä