Kertokaa/keksikää, miksi 8 v oksentaa viikoittain, iltaisin?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "Aapee"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
A

"Aapee"

Vieras
Ei kai sillä voi jatkuvasti olla mahatauti? On kokeiltu happosalpaajaa jos olisi refluksia (jota kyl välillä tuntuis olevankin), ja 2 vk sitten oksensi useampana iltana mutta se sitten johtuikin pahasta poskiontelotulehduksesta ja oksennus oli lähinnä limaa. Tänään valitti iltapäivällä mahaansa, ja äsken maattuaan sängyssä lähes tunnin, kävi oksentamassa :( Ei se vaikuta huonovointiselta, jaksaa ulkoilla ja käydä koulua (niin, näinköhän laitan huomenna kouluun?) maha on välillä kipeä, välillä ei, mutta ei kai joka viikkoinen iltaoksentelu ihan normaaliakaan ole?
 
Itselläni oli munuaisvika, joka ilmeni pahoinvointina. Juuri tuollaisena aaltoilevana. En halua pelotella eikä välttämättä ole mitään vakavaa. Menisin kyllä lääkäriin.
 
Meillä oli tuollaista, kaikki labrat yms otettiin, eikä mitään löytynyt, sitten sattumalta vihdoin hoksattiin, että patja (vaahtomuovi) oli huonossa kunnossa, vaihdettiin se, ja viikottaiset oksut (meillä ne tosin oli aamulla) loppuivat. En sitten tiedä, että johtuiko tuosta, vai oliko vain sattumaa että just silloin loppui.
 
Meillä oksennetaan jos ei syö kunnon ruokaa, välillä korvaa leivällä yms. sen sijaan että suostuisi syömään kunnon ruokaa. Tietää nykyään ittekki seurauksen että syö kunnolla ruokaa.
 
Mulla ruoka-aineallergia aiheutti usein mahatautia. En vain itse hoksannut yhdistää, että jonkun ruuan syömisen jälkeen oksensin. Oksannus ei tullut heti ruuan jälkeen vaan aina myöhemmin. Toivottavasti selviää, mikä tyttöä vaivaa!
 
Ollaan käyty lääkärissä kolme kertaa syksyn aikana. Kahdesti säätämässä tuota refluksilääkitystä, joka sitten lopetettiin kovan flunssan takia (edesauttaa kuulemma jälkitauteja) ja sitten tulikin poskiontelotulehdus. Viime viikolla veriarvot oli normaalit, ja luulin asian jo olevan kunnossa, mutta nyt TAAS!

En kai sitä voi joka viikko koulusta pois jättää salamyhkäisen oksentelun takia? Uuden patjan voisi hyvinkin ostaa, eikös niitä suositellakin vaihtaa 3-4v välein (vai onko se joku valmistajan myynninedistämiskeino?)
 
Kun on ollut poskiontelotulehdus, niin voisiko olla joku allergia tai vastaava? Hometta, eläinallergiaa tms? Meillä eläin- ja siitepöly allergia aiheutti migreeniä ilman päänsärkyä ja siihen liittyivät oksentelut. Kun saatiin allergiat hoitoon, niin migreenikin väheni merkittävästi.

Voi hyvinkin siis olla migreeniä kuten tuossa edellä jo ehdotettiin.
 
Refluksi, allergia, stressi, jännitys, migreeni, homeet, astma..

Lääkärissä kannattaa käyttää ekana, mutta jos ei löydy vikaa voi itsekin yrittää etsiä.

Jos jaksatte pitää ruokapäiväkirjaa, selviää luultavasti syy jos oksentelu on allergiasta tai refluksista. Samaten maidon voisi jättää hetkeksi pois (pari viikkoa, 1 kalkkitabletti tilalle) jos johtuu siitä tai laktoosista.

Eihän lasta kiusata, tai joku aikuinen tee jotain paha, tms. ettei sellaisesta syystä johdu? Jännittääkö koulua, kokeita, opettajaa, kavereita.

Homeet kodissa voivat aiheuttaa myös maha- ja suolistovaivoja ja siten myös sitä oksentelua.
 
[QUOTE="Noo";25346268]Eihän jännitä jotain tiettyä koulupäivää, tuleeko oksennus samana viikonpäivänä?[/QUOTE]

Ei vaan vaihtelee, ja joskus kahtena päivänä peräkkäin. Ei pitäisi olla mitään, ihailee opettajaa (haluaa itsekin opeksi), sydänystävä samalla luokalla, sisaruksia samassa koulussa. Reipas, vauhdikas, iloinen tyttö muuten. Päätä taitaa kyllä särkeä aina samoina iltoina, pitääkin laittaa merkille.
 
pidä vielä kirjaa oireista, miten ne ilmenee... onko ruokailu ollut ennen, mitä on syönyt, mitä tehnyt. vois löytyä joku kaava tai toistuva juttu. mutta parempi varmaan tehdä niin ettei lapsi tiedä, ettei hän rupea liikaa tarkkailemaan vointiaan.
 
[QUOTE="harmaa";25346558]Onko patja/petari kuin vanhoja?Pesty, saunotettu tms?

Voisiko teillä olla hometta?Onko muita oireita ku oksentelu, pääkipua, ihottumaa?[/QUOTE]

Patja on noin 5 vuotta vanha vaahtomuovipatja, imuroin kerran kuussa tai tarvittaessa, petari ostettu pari vuotta sitten, sen pesen noin kerran kuussa pyykkikoneessa, lakanat vaihdetaan noin kerran viikossa, tyyny ostettu syksyllä (siirtyi pikkulastentyynystä aikuisten tyynyyn että saa pään korkeammalle)

Tuskin sitä hometta on, ei ole näkynyt mitään merkkejä tai hajua. Pitää kai kysyä jostain.

Just kävi valittamassa ettei saa unta ja päätä särkee (koko päätä, kun kyselin tarkemmin mistä) mutta ei se ihmekään kun näin myöhään hereillä.
 
[QUOTE="riimu";25346564]pidä vielä kirjaa oireista, miten ne ilmenee... onko ruokailu ollut ennen, mitä on syönyt, mitä tehnyt. vois löytyä joku kaava tai toistuva juttu. mutta parempi varmaan tehdä niin ettei lapsi tiedä, ettei hän rupea liikaa tarkkailemaan vointiaan.[/QUOTE]

Joo, näin alan tekemään.

Mutta hyvää uutta vuotta kaikille =)
 
[QUOTE="Aapee";25346622]Patja on noin 5 vuotta vanha vaahtomuovipatja, imuroin kerran kuussa tai tarvittaessa, petari ostettu pari vuotta sitten, sen pesen noin kerran kuussa pyykkikoneessa, lakanat vaihdetaan noin kerran viikossa, tyyny ostettu syksyllä (siirtyi pikkulastentyynystä aikuisten tyynyyn että saa pään korkeammalle)

Tuskin sitä hometta on, ei ole näkynyt mitään merkkejä tai hajua. Pitää kai kysyä jostain.

Just kävi valittamassa ettei saa unta ja päätä särkee (koko päätä, kun kyselin tarkemmin mistä) mutta ei se ihmekään kun näin myöhään hereillä.[/QUOTE]

No eiköhän siinä löytynyt syyllinen, jospa menisitten kunnon päätohtorille. Onko silmät tarkistettu, meillä emnnään nuoremman kanssa silmälääkäriin kun on pääkipua ilmennyt, on eskarissa.
 
[QUOTE="hmmm";25346177]Entäs migreeni? Lapsella voi olla niinkin, että varsinaista päänsärkyä ei koe, väsymystä / pahoinvointia vain. Pahaolo menee ohi kun oksentaa.[/QUOTE]

Ja t
 
[QUOTE="Aapee";25346622]Patja on noin 5 vuotta vanha vaahtomuovipatja, imuroin kerran kuussa tai tarvittaessa, petari ostettu pari vuotta sitten, sen pesen noin kerran kuussa pyykkikoneessa, lakanat vaihdetaan noin kerran viikossa, tyyny ostettu syksyllä (siirtyi pikkulastentyynystä aikuisten tyynyyn että saa pään korkeammalle)

Tuskin sitä hometta on, ei ole näkynyt mitään merkkejä tai hajua. Pitää kai kysyä jostain.

Just kävi valittamassa ettei saa unta ja päätä särkee (koko päätä, kun kyselin tarkemmin mistä) mutta ei se ihmekään kun näin myöhään hereillä.[/QUOTE]

Homeetkin aiheuttavat pääsärkyjä
 

Yhteistyössä