S
Sängynvaihtaja
Vieras
Entinen jenkkisänky vetelee viimeisiään, ja Askossa olis nyt tuo Kulta-sarja tarjouksessa. Onko kellään kokemusta onko tuo kyseinen jenkkisänky millainen jämäkkyydeltään/laadultaan?
Katso alla oleva video nähdäksesi, kuinka asennat sivustomme verkkosovellukseksi kotinäytöllesi.
Huomio: Tämä ominaisuus ei välttämättä ole käytettävissä kaikissa selaimissa.
Kulta-jenkkisängyn patjan ja petauspatjan suojus on liukas. Lakana luistaa petauspatjan päällä jonka vuoksi maatessa tuntuu siltä kuin olisi kaltevalla pinnalla jolta meinaa luisua jatkuvasti pois. Unen laatua häiritsee myös se, että lakana menee ruttuun. Ja myös itse petauspatja luistaa patjan päällä. Sitäkin saa olla jatkuvasti korjaamassa kohdilleen. Päädyin ratkaisemaan asian ottamalla suojukset pois sekä patjan että petauspatjan päältä. Paljastuneet superlonit eivät luista, mutta ratkaisussa on ongelmana muun muassa petauspatjan mutkalle meno kun sänkyyn asettuu.
Luistaminen on sen verran yöunia häiritsevä tekijä, etten voi suositella Askon Kulta-jenkkisänkyä enkä mitään muutakaan jenkkisänkyä jossa on luistavapinnotteisia patjan suojuksia.