Mua aina huvittaa tää, että me ihmiset puhumme ihmiskunnasta jonain pahiksena. Olemme niin tyhmiä ja tuhoamme maapallon jne. Mutta tuo ei ole totta, me olemme todella älykkäitä ja olemme päässeet todella pitkälle. Meidän pitää arvostaa asemaamme luomakunnan kruununa (tämä vain sanontana).
Uskonnolliselta puolelta tätä on tuha käsitellä. Aika turha keskustella ihmisten kanssa, jotka perustavat näkemyksensä johonkin Pyhään Kirjaan. Jos uskoo, että Jumala on Kaikkiavaltias, niin en ihmettelekkään ettei tarvi piitata omasta vastuustaan mitään. Kuhan muistaa uskoa ja anteeksi pyydellä.
Meille on luvattu vuosisatoja, että saatanallinen menomme tuottaa tuhon. Ekan maailmansodan alkaessa moni uskoi, ettö aseet ovat niin kamalia, että koko maailma tuhoutuu. Aika nallupyssyjähän nuo aseet tuolloin olivat. Vuodesta 1945 alkaen on alkanut olemaan sellaisia aseita, että ihan oikeata tuhoa on pystynyt aiheuttamaan. Jopa olemassooloa uhkaavaa.
70-luvulla ryhdyttiin saasteista keuhkoamaan oikein kunnolla. 80-luvulla nostettiin esiin kasvihuoneilmiö ja otsonikerroksen oheneminen. Kaikkiin asioihin on pikkuhiljaa tartuttu. Teollisuuden päästöt ovat vähentyneet vaikka tuotantomäärät moninkertaistuneet. Otsonikerroksen elpyminen on alkanut, joskin tämänkin asian suhteen vielä kamppaillaan.
Ja nyt meillä on se suurin haaste yhä jäljellä. Eli ilmastonmuutos. Eli sama homma, jota kasarilla suppeammin käsiteltiin kasvihuoneilmiönä.
Samat voimat, jotka kielsivät aikoinaan tupakan vaarallisuuden, saasteiden ongelmat, otsonikadon ja oikeastaan kaiken ikävän muutoksen, kieltävät tai ainakin väheksyvät tätäkin ongelmaa. Ja ne on ne konservatiiviset voimat. Suomessa persut. Kaikki muutos lihaa syövän heteromiehen normaaliksi koettuun elintapaan on uhka. Sinällään tämän normaalin ovat itse määritelleet, ilman perusteita.
Lihaa ei ole koskaan syöty näin paljoa. Lihaa syödään helvetisti enemmän kuin silloin "vanhan kunnon suomalaisuuden aikana". Jopa 70-80-luvulta kulutus on lisääntynyt aivan helkkaristi. Jopa niin paljon, että se ei ole terveellistä. Minä myös syön lihaa. Liikaa. Mutta tiedän, että terveyden kannalta pieni vähentäminen olisi hyväksi. Joka saakelin päivä ei tartte naudanlihaa vetää:
Suomalaiset syövät nyt enemmän lihaa kuin koskaan – Professori: Lihansyönti ei vähene verotuksella tai muilla tempuilla | Yle Uutiset | yle.fi
Varmaan olisi kaikin puolin parempi, että tössö asiassa päästäisiin takaisin sen 50-luvun tasolle. Toki lihan laatuun voisi entistä enemmän panostaa.
Sitä en kyllä tiedä mikä olisi aidosti paras keino vähentää lihankulutusta. Se on nähty, että tuputus ja pakko eivät toimi. Konservatiisen ajattelumallin omaavat ihmiset ovat kuin lapsia, heitä kun tuuppii, niin kahta kauheammin protestoivat. Saattavat jopa persuja äänestää. Ja minäkin vain vit_uilen kun en mitään keksi.