Käytkö sinäkin allekirjottamassa?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Talvicci
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti

Talvicci

Aktiivinen jäsen
19.04.2007
2 602
0
36
Alkuun varotus herkille! Kuvat ei oo mitään kaunista katsottavaa!

KOPIOIKAA JOKA IKINEN JA KÄYKÄÄ ALLEKIRJOITTAMASSA! LAITTAKAA ETEENPÄIN!

Vuonna 2007 "taiteilija" Guillermo Vargas Habacuc otti kadulta kulkukoiran, sitoi koiran taidegalleriaan ja antoi sen nääntyä kuoliaaksi.
Useita päiviä "taiteilija" ja galleriavieraat katsoivat tunteetta tätä "mestariteosta", jonka koiran kuolinkamppailu muodosti. Lopulta koira menehtyi.

Näyttävätkö oheiset kuvat sinusta taiteelta?
http://www.youtube.com/watch?v=0cBBudN0_-E&feature=re...
http://www.youtube.com/watch?v=3-jIP8i1djg&feature=re

Mutta tässä ei vielä ole kaikki: arvostettu taidebiennaali Visual Arts Biennial of the Central American on nyt kutsunut taiteilijan tekemään saman julman performanssin uudelleen tämän vuoden biennaaliin.
Auta pysäyttämään tämä taiteen nimissä tehtävä eläinrääkkäys!

Mene jommalle kummalle seuraavista sivuista:
http://www.petitiononline.com/ea6gk/petition-sign.html tai
http://www.petitiononline.com/ea6gk/petition.html
ja allekirjoita vetoomus "taideteoksen" pysäyttämiseksi. Lähetä tämä kirje kaikille tuntemillesi eläinihmisille. Ole kiltti. Allekirjoitus ei luonnollisestikaan maksa mitään ja aikaa siihen kuluu noin 30 sekuntia
 
Mie kävin allekirjottamassa tän ja vasta sen jälkeen otin selvää mistä jutussa oli kyse :ashamed: Löysin yhen naisen oman blogin, missä se kirjoitti, miten oli selvittäny tätä juttu ennen allekirjottamista ja monien lähteiden mukaan tullut siihen tulokseen, että TÄMÄ JUTTU EI OLE TOTTA! Koira oli kyllä kulkukoira ja sitä esiteltiin taiteena, mutta koiraa kohdeltiin näyttelytilojen sulkeuduttua kuin mitä tahansa lemmikkikoiraa. Kolmantena näyttelypäivänä koira oli päässyt karkaamaan taiteilijalta, se EI siis ollut KUOLLUT.
"Taideteoksen" tarkoituksena oli taiteilijan mukaan ollut herättää ihmiset ajattelemaan eläinten kärsimyksiä. Että näin :whistle:
 
Voi jumankauta |O
Katsoin siellä monia videoita kurjasti pidetyistä koirista ja yleinsä eläimistä.
En voinut sitten katsoa enempää, kun tekee mieli vain itkeä ja tekee niin pahaa. :'(
Miten ihmiset voivat tehdä pahaa eläimille ja niin pahoja kuvia oli joukossa. Auts... :'(
 

Yhteistyössä