Kävin eilen kaupassa ja siellä ei myyty minulle vkp-tuotteita! :0

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Hewletin Paccardi
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Oliko kyseessä sale? Ne ei myy saman päivän tuotteita enää... puoleen hintaan aina ne tuotteet jotka menee seuraavana päivänä vanhaks. K-kauppa ainakin meilläpäin vielä myy saman päivän tuotteita ja ale on "vaan" 30%.
 
Viimeinen käyttöpäivä ja parasta ennen -päiväys on eri asioita. Vkp-tuotteita ei saa myydä enää päiväyksen jälkeen, kun taas parasta ennen-tavaroita saa.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Viimeinen_k%C3%A4ytt%C3%B6p%C3%A4iv%C3%A4

Viimeinen käyttöpäivä on elintarvikkeisiin merkittävä päivämäärä, jonka jälkeen tuotetta ei saa enää myydä, käyttää tai käyttää tarjottavan tai myytävän elintarvikkeen valmistuksessa. Viimeinen käyttöpäivä on merkittävä mikrobiologisesti helposti pilaantuviin tuotteisiin, joita ovat muun muassa pastöroimaton maito ja kerma, kypsyttämätön juusto, tuore liha ja tuore kala sekä sellaiset tuotteet, joissa ei ole käytetty lämpökäsittelyä tai säilöntäaineita. Käyttöpäivä merkitään tuotteen pakkaukseen, ja siinä on oltava ainakin päivämäärä ja kuukausi, mahdollisesti myös vuosi.

Sellaisiin tuotteisiin, jotka eivät ole mikrobiologisesti helposti pilaantuvia, merkitään parasta ennen -päiväys. Se eroaa viimeisestä käyttöpäivästä siinä suhteessa, että tuotetta voidaan myydä parasta ennen -päiväyksen jälkeenkin, jos sen laatu ei ole oleellisesti heikentynyt.
 
Koittakaa nyt kaikki ymmärtää, että oli ne tuotteet sitten merkinnällä 'parasta ennen' tai 'viimeinen käyttöpäivä', niin sillä ei ole merkitystä. Niissä ollut päiväys 10.12. ja ap ollut niitä samaisena päivänä ostamassa!!
Mun mielestä ap et ole nipo jos laitat tuosta palautetta. Aika ärsyttävästi myyjiltä toimittu.
 
Se viimeinen myyntipäivä on lain sanelema juttu, ei niitä saa myydä. Jos terveystarkastaja saa tietää et myydään eilisiä niin se on pian lappu luukulla kaupalle. Jotkut pikkukaupat myy niitä takahuoneesta kananrehuksi tms. :)
 
Alkuperäinen kirjoittaja entinen K-kauppiaan muija:
Se viimeinen myyntipäivä on lain sanelema juttu, ei niitä saa myydä. Jos terveystarkastaja saa tietää et myydään eilisiä niin se on pian lappu luukulla kaupalle. Jotkut pikkukaupat myy niitä takahuoneesta kananrehuksi tms. :)

Hei nyt alkaa ahistamaan!! Ei voi olla noin vaikea tajuta ettei ne ollut eilisiä tuotteita!!!
 
Jos siinä tuotteessa on viimeinen käyttöpäivä päivämäärä niin sitä ei voi eikä saa myydä. Jos sulla on sellainen tuote kotona niin sehän on ihan syötävää ruokaa, mut jos se on kaupassa niin sitä ei saa myydä. Mikä siinä on niin vaikeaa?
 
Suotta sinä palautetta laitat!
Jos niissä on päiväys mennyt sille päivälle,kun olit niitä ostamassa ja ovat alessa olleet sen päivän, niin ne kerätään illalla pois, koska seuraavana päivänä ne eivät saa olla enää myynnissä.
 
Laita kysely kauppiaalle, etta mika heilla on periaattena vanhentuvien tuotteiden myynnissa, koska haluaisit tietaa onko aina illalla turha tulla ostamaan, koska silloin ale-tuotteita ei enaa jostain syysta myyda. Pyyda kirjallinen vastaus. Jos on tapahtunut vaarinkaytos, se lienee tuolla korjautuu, ilman etta nimeat ketaan tiettya myyjaa.

 
Alkuperäinen kirjoittaja vv:
Suotta sinä palautetta laitat!
Jos niissä on päiväys mennyt sille päivälle,kun olit niitä ostamassa ja ovat alessa olleet sen päivän, niin ne kerätään illalla pois, koska seuraavana päivänä ne eivät saa olla enää myynnissä.

Niin mutta onko se jo samana päivänä vanhentunutta? Mihin kellonaikaan se vanhentuu, klo 20.15? ei ollut seuraava päivä :headwall:
Noh, mä yritän poistua tästä ketjusta, kun tunnun vain toistavan itseäni :/
 

Similar threads

Yhteistyössä