Karataan pahoinpitelyltä ja jätetään lapset saaliiksi...

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Ja vain muutama vuosi linnaa
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
J

Ja vain muutama vuosi linnaa

Vieras
Isäpuoli hakkasi ja yritti raiskata 8-vuotiaan
Perjantai 6.3.2009 klo 18.20
Helsingin hovioikeus on tuominnut neljäksi ja puoleksi vuodeksi vankilaan isäpuolen, joka yritti raiskata avopuolisonsa tyttären ja teki tälle muuta väkivaltaa.

Kolmekymppinen mies kosketteli puolisonsa kahdeksanvuotiasta lasta ja yritti pakottaa hänet sukupuoliyhteyteen. Uhri sai vammoja.

Tapahtumien yhteydessä mies myös löi tyttöä useita kertoja nyrkillä ja uhkaili vielä kovemmalla väkivallalla.

Teot tapahtuivat toissa vuoden syyskuussa perheen kotona Espoossa. Tytön äiti oli tapahtuman aikaan naapurissa, jonne hän oli paennut riideltyään puolisonsa kanssa. Kahdeksanvuotias tyttö ja hänen pikkusiskonsa jäivät asuntoon.

Mies syyllistyi kaikkiaan viiteen rikokseen, joista kolme vakavinta kohdistui lapseen. Näitä olivat törkeä lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö, törkeän raiskauksen yritys ja törkeä pahoinpitely. Lisäksi mies oli jo ennen kahdeksanvuotiaaseen tyttöön kohdistuneita tekoja pahoinpidellyt kahteen otteeseen puolisoaan.

Mies joutuu maksamaan tytölle korvausta henkisestä kärsimyksestä 25 000 euroa sekä kivusta, särystä ja muusta tilapäisestä haitasta 3 500 euroa.

Mies kiisti suurelta osin syyllisyytensä.


(Iltalehdestä kopioitua...)
 
Siis aivan kauheata toi naisen käytös! Miten kehtasikin jättää lapsensa, olis ansainnut hakkaamisen!

..tai ehkä se mies kuitenkin on syyllinen eikä henkensä edestä karannut nainen?
 
Luinko jostain että sai syytteen mies aikaisemmasta kerrasta missä oli naisen pahoinpidellyt. Eli tiesi tämän olevan väkivaltainen, mutta siltikään ei lähtenyt. Oli sen naisen asia suojella näitä lapsia. Lapset eivät asiaan voineet vaikuttaa, mutta nainen olisi voinut. Miten voi luottaa tai ajatella, että väkivaltainen ei koske lapsiin? Lapsi nyt maksaa tästä kauhean hinnan, jota kenenkään ei pitäisi. Mies tietenkin hirvittävän rikoksen teki ja saisi saada ihan jotain muuta kun nyt sai. Myönnän, että en ole ollut tilanteessa. Mutta miettikää minkä hinnan se lapsi on joutunut/joutuu maksamaan.
 

Yhteistyössä