Jos poistan autosta takapenkit, onko se silti ihan laillinen?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "vieras"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

"vieras"

Vieras
Niin siis, tarvitsen lisää tavaratilaa autooni ja ajattelin poistaa takapenkit, kun en tarvitse muutenkaan enempää, kuin kaksi paikkaa.
Onko auto siis ihan laillinen, jos vain poistan takapenkit?
Vai pitääkö tehdä joku muutoskatsastus yms.?
Auto on Nissan Micra ja bensakoneella, eli pakettiautoksi ei ole tarkoitus rekisteröidä.

Tietääkö joku näistä?
 
Kyllä kait voit poistaa penkin ilman katsastuksia. Autosi on edelleen rekisteröity entiseen malliin. Meinasimme joku aika sitten ostaa auton, joka oli 7-paikkainen rekisterissä, mutta yksi penkkirivi oli poistettu, joten paikkoja oli vain 5. Olisimme hankkineet tarvittavan penkin.
 
[QUOTE="joo";26737384]Matkustajaluvun muuttaminen tarvii muutoskatsastuksen. Eri asia tollanen lisäpenkkisysteemi ^.[/QUOTE]

Ja tässä ei ollut kyse mistään lisäpenkistä. Auto oli 7-paikkainen, mutta yksi penkki oli poissa lisätavaratilan vuoksi.
 
Eiköhän se ol ihan laillinen.

Meilläkin on farmari joka on valmiiksi rekisteröity seitsemälle, mutta siinä on vaan viis penkkiä, jos siis haluaa niin voi ostaa siihen ne ylimääräiset penkit.
 
ei tarvii muutoskatsastuttaa mutta verotus/vakuutusmaksut voi muuttua, muutenkin joset takapenkkei tarvii ni rekistiröi vaa pakuks käy halvemmaks ;D muutos katsastus maksaa sellanen noi 20€
 
ei tarvii muutoskatsastuttaa mutta verotus/vakuutusmaksut voi muuttua, muutenkin joset takapenkkei tarvii ni rekistiröi vaa pakuks käy halvemmaks ;D muutos katsastus maksaa sellanen noi 20€

Vaikuttaako tämä siis myös bensa-autoissa näin?
Siis jos rekisteröi pakettiautoksi?
Kun siis tuo Micra on bensa...
Meinaan vaan, että ainakaan verot siitä ei halpene, kun eihän se pelkkä ajoneuvoveron perusosa voi laskea, mutta vakuutusmaksut kylläkin voi halveta :) .

Kiitos, taidanpa tosiaan muutoskatsastella sen :)
 
Alkuperäinen kirjoittaja Ei ymmärrä;26738798:
Okei. Ei vaan kuullosta järkevältä, eikä yhteen sopivalta: tarvin lisää tilaa, mulla on micra. Ei sellaseen sillipurkkiin saa tilaa, vaikka ottas etupnkitkin pois..

Saa siihen mun tarpeille riittävästi :)
 
[QUOTE="vieras";26737345]Niin siis, tarvitsen lisää tavaratilaa autooni ja ajattelin poistaa takapenkit, kun en tarvitse muutenkaan enempää, kuin kaksi paikkaa.
Onko auto siis ihan laillinen, jos vain poistan takapenkit?
Vai pitääkö tehdä joku muutoskatsastus yms.?
Auto on Nissan Micra ja bensakoneella, eli pakettiautoksi ei ole tarkoitus rekisteröidä.

Tietääkö joku näistä?[/QUOTE]

Kyllä sä voit "väliaikaisesti" irrottaa vaikka kaikki paitsi kuskin penkin autostasi ja ajella sillä. Katsastukseen laitat penkin takaisin, no problem.
 

Yhteistyössä