Jehovien ovimerkinnät

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Edna Birch
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Alkuperäinen kirjoittaja Turbojurpo:
Alkuperäinen kirjoittaja vieras:
kyl ne jonnekin vihkoon sen laittavat ylös, voiko talossa sit käydä vai ei. meil on kerran käyny kaksi nuortamiestä salkun kanssa ja tarjosivat lehtistä. sanoin reippaasti ja arkailematta; ei kiitos. ollaan vanhoillislestadiolaisia ja meitä ei tuo teidän suunta kiinnosta. olivat ihan asillisia ja toivottivat hyvää päivän jatkoa! eipä ole sit meillä enää käyneet. ihan mukava katsoa kun naapureissa juoksevat jatkuvasti..

Varmastiko tarjosivat Vartiotornia tai Herätkää-lehteä? Olen kuullut, että kahta nuorta eivät Jehovan todistajat hevillä kentälle päästä, vaan toinen on vanhempi ja kokeneempi toisen tukija (lue: kyttääjä ). Tuo kuulostaisi enempi mormonien lähetyssaarnaajilta.

Aijaa, enpä ole tiennytkään... meitä kyllä oli kaksi nuorta liikkeellä... useinkin.
 
Jopas sattui! Tulipa meinaan mummeli pihalla vastaan kun lasten kanssa touhusin.. ja minähän reippaana tyttönä menin kysymään merkinnöistä; en omasta ovesta puhunut, vaan yleensä. Ja kyllä, jotkut, kuten hän itse,tekee merkkejä "vanhanaikaisesti" oveen, "ei me pahalla, kunhan tiedoksi toisillemme". Ja mahdollisimman huomaamattomasti.

Että näin.
 
Alkuperäinen kirjoittaja Piipa:
Jopas sattui! Tulipa meinaan mummeli pihalla vastaan kun lasten kanssa touhusin.. ja minähän reippaana tyttönä menin kysymään merkinnöistä; en omasta ovesta puhunut, vaan yleensä. Ja kyllä, jotkut, kuten hän itse,tekee merkkejä "vanhanaikaisesti" oveen, "ei me pahalla, kunhan tiedoksi toisillemme". Ja mahdollisimman huomaamattomasti.

Että näin.

Joo joo, uskon uskon :D Voi luoja...
 
Joskus aikoinaan muutin ihan uuteen asuntoon, mitään rakennusaikaisia merkintöjä ei ollut, puhtaat maalatut seinät.

Mulla kävi Jehovia tiputtelemassa Vartiotornia oviluukusta. Kerran satuin olemaan kotona ja käännytin heidät pois. Pieni ruksi oven yläsaranan viereen ilmestyi.

Seuraaviin auntoihin muutaessani olen vetäissyt itse ruksin ja olen saanut olla tauhassa. :)
 
Alkuperäinen kirjoittaja Mielikki:
Alkuperäinen kirjoittaja solmussa:
Alkuperäinen kirjoittaja vieras:
Alkuperäinen kirjoittaja solmussa:
Alkuperäinen kirjoittaja vieras:
Kyllä vaan eräät jehovat käyttää kala-merkkiä autossa, ja se kala=jeesus.

juupa juu. Arvaa mitä, mullakin lukee puskurissa että "sukan suu ei kiristä" enkä silti oo jehova.

Miten sä tosta kalasta jeesuksenkin vielä teit??

:D

Jeesus Kristus Nasaretilaisten Kuningas, latinaksi, Ichtus=kala=Jeessus.

niin niin. Mutta jehovan todistajat eivät palvo kuvia. Ei kalan, ei ristin, ei minkään.
Kysyhän ens kerran "kala" autosta että mitäs uskontokuntaa te edustatte?


Mun appiukko on ateisti ja sillä on kalan kuvia autossa(koska on intohimonen kalastaja) täytyykin kysyä onko se piilo-ristitty
:laugh: :laugh:

kala löytyy multakin ja jehovat kiertää mut kaukaa ;).
 
Alkuperäinen kirjoittaja vierass:
Alkuperäinen kirjoittaja solmussa:
Hei!

olettekste huomanneet että prosentuaalisesti evankelisluterilaisten joukossa on enemmän skitsoja kun jehovalaisten :D

Tää on muuten niin totta! Mutta piiri pieni pyörii eikä sitä omaa napaa pidemmälle kurkita. :D

jehovat ei tajuu olevansa.
 
Mäkin uteliaana tutkailin omaa ja naapureitten ovenpieliä. Muutamassa oli ruksi, osassa ei mitään. Kummastusta herätti senänaapurin ovenpielessä oleva teksti "vo josk". Vastaanottaa joskus? Muita ideoita?
Nin ja mun ovessa on kanssa ruksi, eikä ovikello soi koskaan Jehovan todistajien toimesta. Näköjään täälläkin harrastavat tuota merkkailua.
 
Alkuperäinen kirjoittaja jeidi:
Mäkin uteliaana tutkailin omaa ja naapureitten ovenpieliä. Muutamassa oli ruksi, osassa ei mitään. Kummastusta herätti senänaapurin ovenpielessä oleva teksti "vo josk". Vastaanottaa joskus? Muita ideoita?
Nin ja mun ovessa on kanssa ruksi, eikä ovikello soi koskaan Jehovan todistajien toimesta. Näköjään täälläkin harrastavat tuota merkkailua.

Jehovan todistajat eivät merkkaa tuollain kenenkään ovia,ne on johonkin muuhun uskontoon kuuluvia jotka merkkaa.
 
tosta ovien tms. merkkaamisesta tuli mieleen,että muutamia vuosia sitten täällä meillapäin kulki jotain ulkomaan eläjiä,sellasia miehiä,jotka ajeli vanhalla pakettiautolla hitaasti ympäriinsä,kävi ovikelloja soittelemassa(omakotitaloalueella) ja selvästi kyttäili pihoja.Ne todellakin merkkaili aina tielle,siihen kun pihaan tullaan,rasteja.Joku sano,et ne oli sitä varten,et siel talos oli jotain mitä kannattaa varastaa..Ne tosiaa kierteli päivällä ja sitten illalla myöhään.Meil kävi kans niitä oventakana.
 
ne laittaa kuulema oveen mustan ristin, jos talossa ollaan epäkohteliaita eikä oteta niitä vastaan. ja sit niillä on sellainen lista, että joka on kuunnellut ja ollut kiinnostunut, niin siitä listasta sit näkyy nimi ja sen luona aletaankin sitten urakalla vierailla. itse listalla kerran ollut. mutta en ole enää :kieh:
no voi lol ku ootte idioottei... ne ei käytä ristiä, ne ei laita, ne lähtee vaan pois että älkää luulko muuten tulee turpaan...
 
kuule, EI OLE TAPANA ja piste! Legendaa on, ihan samoin kun joskus väitettiin, ettei ne saa omistaa tv:tä tai pesukonetta!

No ei sitten varmana ole legendaa. Joka asunnossa missä asunut olen ovimerkit saanut. Tässä uudessa asunut vajaan vuoden. Jehovat käyneet ja sanonut aina etten ehdi. Tänään sanoin vain että ei kiitos ja ovi kiinni. Nyt komeilee lyijykynällä tehty X oven vieressä. Ei ole edes pieni. Tulitikkuaskin kokoinen.
 
Nuorena alkoi naispuolinen jehovantodistajatyökaverini käydä n. 10-vuotiaan tytön (ei oma tyttö) kanssa ovemme takana. En kehdannut suoraan sanoa, ettei tarvitse tulla, joten soitin paikallisen jt:n seurakunnan (vai miksi sitä nyt sanotaan) pomolle ja sanoin, ettei meille saa tulla. Tämä oli v. 1989, eikä sen jälkeen ole kertaakaan käyty, vaikka olemme muuttaneetkin monta kertaa.
 

Yhteistyössä