Jännittää

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Marsu76
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
M

Marsu76

Vieras
Nyt on alkanut jännittää tuleva synnytys ja vauvan näkeminen. Nyt rv 33 ja mietin joka päivä tulossa olevia "jänniä juttuja".

Itku pääsi, kun luin esikoisen synnytyskertomuksen. Ei sen takia, että se oli kamalaa, vaan sen takia, että se oli jotenkin ihmeellistä. Että siitä pienestä ruttunaamasta ja suippopäästä on tullut tuollainen viikari. Uuden elämän syntymisessä on jotain niin uskomattoman ihmeellistä.

Jännittää, että meneekö kaikki hyvin. Jännittää, että miten taas jaksan valvoa kaikki yöt. Huh huh. Toisaalta odotan kaikkea suurella innolla, mutta toisaalta kauhulla. Näköjään hormonit hyrrää, kun koko ajan itkettää.

Pakko oli kirjoittaa ja jonnekin tuntemuksiaan purkaa...

 
mä en osaa vielä oikein ajatella että masussa olisi oikea ihminen.. tuntuu vaan että aikaa olisi vaikka kuinka kauan siihen H-hetkeen vaikka tänään tuli 37+0

jotenkin epätodellinen olo.. vaikka olihan esikoisestakin sama juttu.. ja nyt on vielä tuo joulu tuossa joka sopivasti vie ajatukset pois synnytyksestä.. ei ihan niin pitkäksi aika tule kun on muita juttuja.. LA on 28.12 tuntuu niin kaukaiselta vaikka siihen on vaan 3 viikkoa.. olen varautunut että yli menee..

ystäväni sai kk sitten vauvan ja kyllä se oli niin suloinen ja pieni.. sitä on unohtanut jo kuinka pieniä voi vastasyntyneet olla.. ei millään malttaisi odottaa enää..
 

Yhteistyössä