Tää on kyllä aivan uskomaton tää palsta. Ap on nähnyt paskaisia koteja, joissa äidit ilmeisesti loisivat päivät. Siis kyse ei ollut siitä, että kaksi(kymmentä) lelua on ollut olohuoneen lattialla ja pilttipurkit keittiössä odottamassa tiskiä, ymmärtääkseni, vaan ihan siis paskaisesta kodista, jossa kotiäiti tekee työtään kodin ja lapsien hyväksi. Ja niinhän täällä kotiäidit ovat arvostusta raskaalle työlleen aina hakemassa - pitää siivota, hoitaa lapset, pukea lapsia, syöttää lapsia ja pestä pyykkiä.
Ap vain ihmetteli, vain ihmetteli, mitä kotiäidit nyt yleensä kotonaan tekevät sitten työkseen. Kai se siivouskin, siis se paskan kuuraaminen lattialta, voisi myös kuulua siihen työhön. Ap myös ihmetteli, missä voisi näin tehdä työtään, kun sitä työksi täällä puhutaan.
Jos tämä aloitus, joka oli täysin hallittu, hyvin kirjoitettu, ei ollut provosoiva ketään kohtaan, kohteliaasti ilmaistu IHMETYS laittaa herneet nenään, niin taitaa olla huono omatunto - hyökkäys on paras puolutus.
En minäkään ymmärrä, miten kolmessa kodissa, jossa tekee kotiäiti työtään, voi olla likaista, siis alleviivaan sanaa likaista. Ihmetyttää muakin kovasti, että mihin se aika sitten siinä päivässä menee. Kone pesee yleensä astiat, aina nykyään pyykit, jollain on vielä kuivausrumpukin. Ruokaa saa tölkistä ja miehetkin tekevät jotain kai nykyisin.
En ymmärrä syytä, miksi ap. aletaan haukkua tämän aloituksen vuoksi, olen minä typerimmisäkin aiheista aloituksia nähnyt ja tällä palstalla on ilmeisesti aika paljon kotiäitejä, paikka on sikäli ihan oikea tekstille. Asioita voi pohtia myös ihan yleisesti eikä sieltä oman navan ja kyökin kautta aina.