Isyyslomasta, miten teillä on tehty?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja ihahaa
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
I

ihahaa

Vieras
Miten teillä on isä aloittanut isyysloman? Toinen lapsi tulossa ja esikoiselle tarvis siis olla hoitaja kun tämä kakkonen syntyy. Ekan kohdalla mieheni oli työttömänä joten ei silloin tarvinnut miettiä milloin aloittaa loman. Mikä olis järkevintä, laskettuna aikana aloittaa vai miten? Kun ei ikinä voi tietää koska sattuu syntymään.. :)
 
Isyyslomaa ei voi aloittaa ennen kuin lapsi on elossa syntynyt. Yleensä työantajalle ilmoitetaan laskettu aika ja loma aloitetaan sitten kun lapsi todella syntyy. Nyt kun teillä on toinen tulossa, niin ehkä se on viisainta aloittaa siitä vauvan syntymästä, jotta esikoisella on hoitaja sun ollesssa sairaalassa.
 
Kun lapsi syntyi, mies ilmoitti heti aamulla (lapsi syntyi aikaisin aamulla) töihin asiasta ja piti pari ekaa päivää syntymästä alkaen ihan tavallisia lomapäiviä joita oli säästössä. Ja jatkoi siitä sitten isyyslomalle pari viikkoa. Loput isyyslomat piti myöhemmin.
 

Yhteistyössä