Ideoita ulkona pidettävien pikkujoulujen ohjelmaksi?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "kkk"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
K

"kkk"

Vieras
Eli poikamme ekaluokka on päättänyt viettää pikkujoulut ulkona. Mitähän tunnelmallista ohjelmaa sitä voisi keksiä? Uskaltaisiko lapsille antaa lyhdyt joissa oikea kynttilä vaiko vain taskulamput? Onko kokemuksia tai ideoita? Kiitos!
 
Milloin pikkujoulut ovat? Meidän tenavalla on pian synttärit ja ajattelin, että osa ohjelmasta olisi ulkona. Teen ehkä pienen "suunnistusreitin" maastoon, jonka kierrän itse lasten kanssa. Piilotan rasteille esim. purnukoihin karkkia ja muuta pientä mitä keksin. Kyllä se oikea kynttilälyhty ainakin tunnelmallisempi olisi..
 
Meidän pojan tarhassa oli aikoinaan joulujuhla ulkona. Ohjelmaa oli aluksi tonttuleikkejä.. yhteislaulua jne. Sitten kierrettiin metsässä tonttupolku, oikeat lyhdyt käsissä. Metsässä oli pieniä tehtävärasteja. Oli oikein tunnelmallista. Muistakaa vaan varautua Suomen säähän.. ei ole mukavaa olla ulkona, jos esim sataa vettä taivaan täydeltä. Siinä on tunnelma kaukana..
 

Yhteistyössä