Ideoita naamiaisiin?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Niksu
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti

Niksu

Jäsen
20.04.2004
278
0
16
Tarhassa on tulossa naamiaiset ja nyt äiti kaipaa ideoita 1- ja 4-vuotiaalle naamiaisvarustukseen. Voin kyllä ommella, mutta mistä löytyisi kaavoja / muita ideoita?
Naamiaiset on viikon päästä... Auttakaa!
 
Tyttöjä vai poikia?

Tytölle helpolla - jumppapuku (tai kiiltäväpaita) + teet siihen erivärisitä tylleistä suikaloidun hameen ja h&m:ltä tai kappahlista saa muutamalla eurolla ostettua siipiä - keijupuku on valmis.

Pojalle - Raidallinen paita ja gollegehousut ,vaikka vanhat vähän lyhkäset hapsutat lahkeensuusta ja huivi + silmälappu = merirosvoasu

Eläinaiheisen kokopuvun olen tehnyt haalarien kaavalla turkiksesta tai jostain sametista, sitten vaan huppuosaan sopivat korvat ja pyllyyn häntä (pupu, kissa, koira..)
 
Pikku-Myy: tukka saparolle pään päälle tai ruskea pipo, joka kiristetään nutturan näköiseksi. Sitten päälle punainen mekko ja kaulaan tumma, suuri rusetti tai kietaistu kaulahuivi. Poskiin kimakkaa poskipunaa.

Nalle Puh: Keltainen oloasu, johon liian pieni/helmasta lyhennetty punainen t-paita päälle. Keltainen huppulakki päähän (korvat kiristetään lakin kulmista) ja nenään äidin vedenkestävää ripsiväriä :wave:

Rölli: Peikkomaisesti vahalla sotkettu tukka/peruukki, tummalla puuterilla värjätty naama ja repaleiset vaatteet (säkkikankaasta, jossa tilkulla paikkoja???)

:heart: :heart: :heart:
 
Laitat jollekin hakukoneelle hakusanoiksi Halloween costume, niin linkkejä löytyy pilvin pimein. Amerikassa nuo puvut eivät ole mitään 'kauhu' juttuja. vaan sieltä löytyy ideaa monenmoisiin asuihin, myös ohjeineen.
 

Yhteistyössä