Hyvä kirjoitus viime aikojen tapahtumiin liittyen

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja vierailija
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Sinä sait sen syntymässä kuten minäkin.
Muissa tapauksissa se ei ole kovinkaan helppoa.

Tai sitten on:
Maahanmuuttovirasto voi myöntää Suomen kansalaisuuden ilmoituksesta tai hakemuksesta.Ilmoitusmenettely on hakijalle nopeampi ja edullisempi tapa saada kansalaisuus. Ilmoituksesta kansalaisuuden voi saada:
  • suomalaisen miehen avioliiton ulkopuolinen lapsi, joka on syntynyt ulkomailla
  • 12–17-vuotias adoptiolapsi
  • entinen Suomen kansalainen
  • Pohjoismaan kansalainen
  • 18–22-vuotias nuori henkilö, joka on asunut Suomessa riittävän kauan
https://migri.fi/suomen-kansalaisuus

Eli jos saapuu Suomeen "16-vuotiaana", ehtii asua Suomessa "riittävän kauan" ja voilà, passi annetaan käteen riippumatta kielitaidosta, toimeentulosta tai halusta noudattaa lakeja.
 
Muistakaa äänestää Perussuomalaisia. Siihen asti kaiken tämän vouhotuksen voi unohtaa. Epäilen, että vähintään 50 prosenttia kaikista adressinkirjoittajista on nukkuvia, jotka äänestämättömyydellään antavat käytännössä äänensä Kokoomukselle. Tai niitä hetken vouhottajia, jotka uurnilla äänestävät kuitenkin vasemmistoa koska sosiaaliset syyt. Eli ne ihan samat sosiaaliset syyt, joiden takia nämäkin maahanmuuttajat ovat (a.) halunneet tulla tänne ja (b.) päästetty tänne. Siis ottakaa vastuu ja äänestäkää Perussuomalaisia!
Tämä
 

Yhteistyössä