Tässä esimerkkejä ihmisistä, joihin rajut leikkaukset vaikuttavat. Hävytöntä!
"Nimimerkki
Voimaton kertoo olevansa pienituloinen ja sairauseläkkeellä. Alennettuun arvonlisäverokantaan kuuluviin hyödykkeisiin tehtävät veronkorotukset nostavat hänen mukaansa kohtuuttomasti tarvittavien palveluiden hintoja.
– Käytän paljon lääkkeitä ja käyn usein lääkärissä. Ruoka on jo nyt kohtuuttoman kallista. Eläkkeiden prosenttikorotukset eivät auta pienituloisia, ja tuloerot vain kasvavat.
– En ymmärrä, että oluen vero laskee ja lääkkeiden nousee. Mikä logiikka tässä nyt on? Muutenkin pienituloiset joutuvat laskemaan, ostaako lääkärin määräämät lääkkeet vai ruokaa, kertoo nimimerkki
Leskeksi jäänyt.
Pettynyt äiti kertoo, että asumistuen leikkaaminen tulee kiristämään perheen taloutta, sillä vanhemmat joutuvat entistä enemmän osallistumaan toiselle paikkakunnalle muuttaneen lukioikäisen lapsen asumiskuluihin.
– Tytär suree jo nyt, kuinka opiskelijoiden elämää vain kiristetään, eikä hän ole toiveikas tämän hallituksen kiristysten johdosta. Yliopistojen maksullisuudesta kuuluvat puheet ovat myös omiaan tuhoamaan jopa monen keskiluokkaisen perheen lapsen unelmat, kun opintoja ei välttämättä ole varaa maksaa.
– Itse alanvaihtajana näköalat aikuiskoulutuksesta leikkaamisesta ei myöskään tue jatkuvaa oppimista ja meidän keski-ikäisen työuran jatkamista, jos ei ole varaa täydennys- tai jatkokoulutukseen.
Nimimerkki
Synkältä näyttää kertoo tehneensä ajoittain yrittäjän töitä myös rankkojen syöpähoitojensa ohessa. Tätä nykyä hän on eläkkeellä.
– Kaikkien ongelmien ja hoitohaittojen vuoksi apteekkilaskut kerääntyvät suuriksi. Sarjahoitokerrat ja poliklinikkamaksut ovat valtava meno jo nyt 1 200 euron nettoeläkkeestä. Vuokra 745 euroa, josta toistaiseksi onneksi saan eläkeläisen asumistukea. Sähkö, vakuutukset ynnä muut tavalliset elämisen menot. Jatkuva huoli ja pelko mahdollisista yllätyksistä."