Helpotusta vesirokkoon!!!?!

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja näppy
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
N

näppy

Vieras
meillä on tytössä tosi pahana vesirokko, pimpissä ja pyllyssä rakkuloita ja huutaa kuin syötävä kun niihin sattuu....mitä ihmettä siihen vois keksiä?...pistin perunajauhoja hätäpäissäni pöksyihin kun en muutakaan keksiny, se tuntu vähän helpottavan, onko muilla mitään ideoita konsteja jne. myös siihen kutinaan? hulluksi tulee tän taudin kanssa ja vielä ois poika sairastamatta...:/
ja kauan tuo kutina kestää, entäs kauan tein lapsilla on kestänyt ite taudin pahin vaihe? meillä vasta toka päivä menossa ja yhtä tuskaa tuntuu olevan...:(
 
kylpy,suihku tai amme :) meillä näpyt kesti kauan....viikon niitä oli joka paikassa,mut sit ne rupeutui ja rupia kesti sit varmaan 2kuukautta ennenku viimenenki oli pois näkyvistä. ei niihin auta muuku rokkorasva ja suihkuttelu helpottaa.
 
Yliopiston apteekissa myydään vesirokkovoidetta. Se on auttanut meillä, mutta ei sitä voi pimpan sisään varmaankaan laittaa. Ja apteekissa meille suositeltiin kutinaan Heinix (en ole varma kirjoitetaanko noin) tabletteja ja ne auttoivat myös kutinaan.
 
Joo apteekista saa sekä voidetta että spriiliuosta. Lääkäri voi kirjoittaa Ataraxia kutinaa hillitsemään. Hae ehdottomasti huomenna ainakin noita käsikauppa-aineita apteekista. Se kutina kun on ihan sietämätöntä.
 
Suihkuun tai kylpyyn istumaan. Tytöllä oli tosi paha vesirokko kun oli kahden vanha, ja saatiin lääkäriltä Ataraxia kutinaan. Sillä pystyttiin nukkumaan ja huutaminen helpottui.
 

Yhteistyössä