Hassuja kuulemiani nimiä

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Kuunelkaas
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
K

Kuunelkaas

Vieras
Kuulin siis hassuja nimiä.
-Oula Ulla Unelma. Nainen
-Kille Kalo Kullervo. Mies
-Silla assu Annikka. Nainen
-Rosotta Linea. Nainen.
-Sulvi Ouna Klauriina. Nainen.
-Uolevi ukka. Mies

Ja yksittäisiä nimiä, mitkä ovat vain mielestäni niin hassuja.
Perti, Kiaras, Tekla, Saanus, Ulpu, Lupu, Upu, Usna, Kulle, Siimeon, lekra. Sinä hassuimmat :DDD
 
Tekla jotenkin kuulostaa jo normaalilta, tullut vastaan jo kaksi tyttöä :)

Myrsky(Poika)
Unni(tyttö)
Una(tyttö)

Myrsky on hauska, Una ja Unni on rumia mielestäni. Kummassakin tapauksessa vielä nätit työt. Rumilla nimillä.
 
[QUOTE="taateli";28808172]ottaako vrk huomioon myös toiset tai kolmannet nimet?Eikö kyse ole etunimistä?[/QUOTE]

Etunimet kylläkin, mutta kaikki muutkin nimet. Ensimmäiset, toiset ja kolmannet.
Sukunimihaulla löytyy sukunimet.
 
Meidän poika on Frodo Gandalf Potter! :heart: Ihana poika, ihan nimensä veroinen, kova hinku heitellä meidän sormuksia kaikkialle missä näkee tulta. On myös alkanut viimeaikoina osoittamaan merkkejä taikuudesta, eli pääsee todennäköisesti erääseen yksityiskouluun 11-vuotiaana. :) :heart:
 
[QUOTE="vieras";28808030]kyllä Paprika on mun kuulemista kummallisin :D[/QUOTE]

Aattele jos Paprikan sukunimi olisi vaikka Pippuri.

(Entinen työkaveri väitti kerran tavanneensa herran nimeltä Ukko Varvas. Lieneekö totta... Varvas on kyllä ihan olemassa oleva sukunimi, tarkistin joskus vrk:sta.)
 
[QUOTE="Vieras";28886407]Vaikka minä miten rakastan Tolkienin kirjoja sekä Tähtien sotaa, en silti nimeäisi lastani hahmojen mukaan.[/QUOTE]

No en minäkään olisi sitä Yodaa laittanut, mutta isänsä halusi :D Tolkienin kirjoista sen sijaan ottaisin mielelläni muitakin nimiä, sen verran kauniita nimiä sieltä löytyy. Samaa mieltä on meidän ukkelin isä :) Semminkin kun Frodot, Gandalfit, Arwenit ja Aragornit on joka tapauksessa pois laskuista, niin ilmiselviä nimiä emme kumpikaan laittaisi.
 

Yhteistyössä