gallup: Mihin aikaan päivästä vauvasi nukkuu päiväunia?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "uusiäiti"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
U

"uusiäiti"

Vieras
Siinäpä se kysymys tulikin. Lisäksi haluisin kuulla minkä ikäisenä päivärytmi vakiintui ja "pitkät päikkärit" löysivät paikkansa. Meillä päivärytmi vielä jokseenkin hakusessa ja vauva pian 3kk. :)
 
Meillä nukuttiin vuoden iässä vielä kahdet päikkärit. Eli aamupäiväunet ja iltapäiväunet. Ja sitä ennen nukuttiin kolmet unet. 3 kk iässä tais olla meillä kyllä rytmi vielä ihan sekaisin.
 
päivärytmi kyllä vakiintui 3kk-ikäisenä,mutta harvoin nukkui mitään pitkiä unia,3 kertaa n.40min,joista keskimmäiset saattoivat kestää joskus 1½h. 2-3h oli kerrallaan hereillä.
 
Meillä on 6 viikkoa vanha vauva ja jonkinlaista rytmiä jo on. Aamulla/aamupäivällä nukkuu yleensä parin tunnin unet vaunuissa, on hereillä parisen tuntia ja nukkuu taas parin tunnin unet vaunuissa. Illalla sit ottaa pienet tirsat ennen yöunille menoa. Mutta aina ei mee näin säännöllisesti, kun on niin pieni vauva vielä. Nytkin nukahti tissille oltuaan tunnin hereillä ja nukkuu sisällä. Katsotaan sitten, miten loppupäivä menee. Ja toisinaan joutuu vauva taipumaan isompien rytmeihin, kun lähdetään ulos tai vien keskimmäistä tarhaan.
 

Similar threads

Yhteistyössä