G Vähän politiikkaa, mitä puoluetta äänestät?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Bubble Bob
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Kannattaa nyt muistaa että perussuomalaiset on mun käsittääkseni porvaripuolue, eikä suinkaan pienen ihmisen asialla.
Mitä asiaa ne edes ajaa, muutakun sitä "mamut pois"??
Harmittaa että työläiset ja työttömät ja muut raihnaset menee tollasia äänestämään.

Jokaisessa budjettikeskustelussa he ovat esittäneet vastikkeettoman rahan jakamista mm. irti huumeista ry:lle. Aiemmin tälläinen on ollut helppoa, koska on voinut esittää mitä vain ja kukaan ei ole ottanut tosissaan ja se on ollut vain äänestäjäkunnalle suunnattua "signaalia".

Mamut pois on varmasti vahvin agenda. Sen suhteen heillä ei vain ole mitään konkreettista. Vaikka ei heillä ole mitään konkreettista minkään muunkaan suhteen.
 
Edellinen hallitus ei olennaisesti kämmännyt missään. He siirsivät loppujen lopuksi ainoan merkittävän asian koko vaalikaudellaan seuraavalle hallitukselle ja jättivät veroremontin tekemättä.

En tiedä, miten suhtautua hallitukseen, joka ei oikein tehnyt mitään.


-
 
Suomi jakaa vastikeetonta rahaa tällä hetkellä kuin ei olisi huolta huomisesta, meidän julkisen sektorin menot ovat 14 miljardia tuloja suuremmat ja kaikenmaailman huuhaa projekteihin rahaa kaadetaan surutta.

"Media on mennyt samaan halpaan kuin ministerit. Kaksisataatuhatta euroa kankkulan kaivoon ei ole yhtikäs mitään, sehän on niin pieni summa selittävät media ja hallitus kuin yhdestä suusta. Tehdään siis budjetti markoissa. On paljon vaikeampi vähätellä 1,2 miljoonaa markkaa kuin 0,2 miljoonaa euroa. Summahan on aivan mieletön. Keskipalkkainen suomalainen saa kerätä sitä varten rahaa valtion tuloveroina 112 vuoden ajan.

Jos yhteisiä varoja käytettäisiin yhtä huolella kuin päättäjät käyttävät omia rahojaan, Suomella ei olisi mitään velkaongelmaa."

http://blogit.iltalehti.fi/pauli-vahtera/2010/08/24/kun-yhteiskunta-kaataa-niin-iso-haavi-alle/
 

Yhteistyössä