G: Kuinka monessa kerros/rivi/omakotitalossa olet elämäsi aikana asunut?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja poppaliina
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Alkuperäinen kirjoittaja poppaliina:
Tämmönen tuli mieleen, että laitetaas asuinmuotoja kehiin. Iänkin vois laittaa mukaan niin saadaan vähän laajempaa galluppia. Paritalon voi vaikka mainita erikseen.

- 3 kerrostalossa (yksi pienkerrostalo)
- 5 rivitalossa
- 7 omakotitalossa

Ja ikää 36-v.

kerros 6
rivi 2

ikä 29
 
Mulla on pari semmoista erikoista taloa, josta en tiedä mihin kategoriaan ne laitetaan. Eli toinen on vanha koulu, josta oltiin tehty huoneistoja ja toinen semmoinen puutalo, jossa rivitalomaisesti asuntoja. Kenelläkään ei kuitenkaan ollut omaa pihaa, vaan keskellä oli iso yhteinen piha josta sisäänkäynti asuntoihin.

Tiedän myös että äitini harrasti paljon muuttamista jo silloin kun olin niin pieni etten niitä voi muistaa. Eka muistikuvani kodista on 5-vuotiaana ja se oli just tuo "puurivari".

Noiden jälkeen on ollut:

10 kerrostaloa
1 rivitalo
1 "tönö" eli tämänhetkinen asuinmökkimme ja toivottavasti hyvinkin ajoissa ens vuoden puolella muutan elämäni ensimmäiseen omakotitaloon :)

Ikää on 32 vuotta.
 

Yhteistyössä