G: Influenssarokotteesta!

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Influenssarokote vai ei?
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
I

Influenssarokote vai ei?

Vieras
Meinaatteko lapsellenne antaa?

Itselläni on vuoden vanha poika, joka on sairastanut vain pari pikku flunssaa. Ei kertaakaan kuumetta taikka korvatulehduksia yms. Kannattaisko pojalle antaa rokotetta?
 
heippa!

Itse olen opiskellut sosiaali- ja terveysalaa ja koulussa kerrottiin, että allergiat olisivat osittain rokotusten ansiota. Kun ei enää ole kulkutauteja, valkosolut jää toimettomiksi ja kehittyy allergiat.

Juttelin tästä neuvolassa ja oma terv.hoitajani sanoi, että rokote on tarkoitettu työssä käyville vanhemmille, jottei heidän tarvitse olla lasten sairastelun takia pois työstä. Hän myös sanoi, ettei ottaisi omille lapsille.

Itse en myöskään ota lapselleni, koska mielestäni pikku sairastelut kuuluvat elämään. Enkä muutenkaan ole lääkkeiden ja rokotteiden kannalla. Pakolliset lääkket ja rokotukset on toki otettava (ja otettiin kyllä rotarokotekin), mutta kohtuus kaikessa. Uskon, että sitten vaan kehittyy entistä pahempia sairauksia, joihin nykyiset lääkkeet ei toimi, sitä mukaan kun rokotukset yleistyy.
 
Vastaus on että en meinaa. Estää ainoastaan yhden virustyypin, ei kuitenkaan poista niitä ikuisia räkä/nuha/kuume/korvatulehdus/poskiontelontulehdus/kurkunpääntulehdus ym ym ym tauteja jotka iskee jokatapauksessa...
 
Otetaan 2v tytöllemme tuo rokote koska molemmat vanhemmat asiakaspalvelutyössä josta tulee väkisinkin pöpöjä kotiin paljon ja kun lapsi on hoidossa niin sielläkin kaikki taudit tarttuu helpommin. Ei otettais jos lapsi ois kotihoidossa.
 
En rokotuta tyttöämme 1.9v, olen itse sairastanut kolmannen lapseni odotusaikana 13 vuotta sitten kyseisen pöpötaudin ja sen jälkeen sitä en ole saanut, vaikkakin työskentelen päiväkodissa jossa taudit jylläävät.
Myöskään yksikään viidestä lapsestani ei ole kyseiseen tautiin vielä sairastunut vuosien varrella.
 
Olettehan huomioineet että jos alle 36kk:n ikäinen lapsi rokotetaan ensimmästä kertaa, täytyy kuukauden kuluttua ensimmäisestä rokotteesta ottaa tuo toinen (tehosterokotus)?
 
Meillä tyttö 1v 4kk ja rokote otetaan seuraavista syistä:
- influenssa voi olla tosi kova tauti kenelle tahansa, mutta erityisesti pienelle. Kuume voi nousta todella korkeaksi ja kestäessään päiviä, se veisi todennäköisesti pikkuisen sairaalahoitoon.
- en missään nimessä halua lastani sairaalahoitoon (lapsellani on takana useampia sairaalajaksoja ja hirveä lääkärikammo).
- käsitykseni mukaan influenssaa saattaa liittyä pahoja jälkitauteja (?)
- vastìkään uutisoitiin, että tänä vuonna on odotettavissa tavallista ärhäkämpi influenssa-virus, jonka arvioidaan vievän hengen n. 1000 ihmiseltä (lähinnä tietysti vanhuksilta ja muutoin sairailta).
- matkustamme jonkin verran junassa (jossa matkustaa myös paljon solttupoikia, joilla puolestaan on paljon ko. virusta)
- Mielestäni riittää, että sairastamme ns. "tavalliset" flunssat, nuhakuumeet ja räkätaudit - onpahan edes yksi vähempänä.
- tavallisia flunssia ja räkätauteja
 
Influenssa on tänä vuonna kuulemma aika ärhäkkä, joten soitin tartuntatautien erikoislääkärille terveyskeskukseen ja hän sanoi, että tämän vuoden rokote on aika tehoton ja ei sitä suositellut otettavaksi. Sanoi että turhilla rokotteilla ei saa muuta aikaan kuin ikuisen lääkärikammon lapselle. Emme siis ota sitä. Yhtenä vuonna sen otin itselle, kun olen astmaatikko ja koskaan en ole ollut niin paljon sairaana kun sinä talvena, joten en ota sitä enää koskaan. yleensä sairastan n. kerran 2 vuodessa ja koskaan meidän perheessä ei ole influenssaa sairastettu, eikä korvatulehdusta eikä muutakaan. Vanhin lapsi on 5-vuotias, eikä ole koskaan saanut antibioottikuuria, joten emme rokota heitä tänäkään vuonna.
Luulenpa että perheessämme vastustuskyky on juuri siksi niin hyvä, kun emme ole mitään ylimääräisiä rokotteita tai lääkkeitä ottaneet. Jos syö oikein, liikkuu, nukkuu tarpeeksi ja välttää lisäsineita ja stressiä, niin ihmisen oma elimistö on kyllä aika vahva ja taistelee kyllä tehokkaasti pöpöjä vastaan.. Mutta jos vastustuskykyä koko ajan heikennetään kaiken maailman lääkkeillä ja rokotteilla ja syödään paljon sokeria, eikä ulkoilla, niin takuulla pöpöt tarttuu pienimmästäkin..
 
Influenssan jälkeen tulisi olla rauhallisissa merkeissä kotona vielä viikko, niin sitten säästytäisiin jälkitaudeilta, mutta kun lapset viedään hoitoon ja venhemmat menee töihin mahdollisesti jo ensimmäisenä kuumeettomana päivänä, jolloin vastustuskyky on heikoimmillaan, niin ei ihme että jälkitauteja tulee. Tavallisessa flunssassakin voi olla kohtalokkaan jälkitaudit jos ei malta sairastaa kunnolla.
 
Kyllä ehdottomasti otetaan! Viime alkukeväästä vauva sai influenassan ja sairaalassa oltiin pitkään. Oltiin vielä kaiken lisäksi koko perhe, kaikki yhtaikaa kuumessa ja oli ihan hirveää 40 asteen kuumessa koittaa hoitaa 2 kk vanhaa vauvaa! En uskaltanut nukkua viikkoon kun niin pelkäsin vauvan puolesta.
 
Meillekin neuvolalääkäri sanoi, että tänä vuonna rokote on tehoton, eikä suositellut sitä otettavaksi. Hyödyn mahdollisuus on kuulemma hyvin pieni, joten en lastani turhilla piikeillä tänä vuonna kiduta, meillä tulee aina hirmuiset oireet rokotteista, joten tarkkaan punnitaan että kannattaako. Katsotaan sitten ensi vuonna uudemman kerran..
 
Alkuperäinen kirjoittaja ei oteta!:
Meillekin neuvolalääkäri sanoi, että tänä vuonna rokote on tehoton, eikä suositellut sitä otettavaksi. Hyödyn mahdollisuus on kuulemma hyvin pieni, joten en lastani turhilla piikeillä tänä vuonna kiduta, meillä tulee aina hirmuiset oireet rokotteista, joten tarkkaan punnitaan että kannattaako. Katsotaan sitten ensi vuonna uudemman kerran..

Ja höpö höpö! Miksi sitä edes annettaisiin jos olisi tehoton?? Meille sanottiin ihen päin vastaista, eli rokotteella voi vältää influenssan ja tästä aiheutuvat jälkitaudit sekä korvatulehduksia. Tossa linkissä oli hyvin tietoa. Ja perustelut tolle tohottomuudelle tosiaan??
 
No eipä se lääkäri hirveästi kantaansa perustellut. Sanoi vaan että lääkäripäivillä oli asiasta luennoitu, siis että tänä vuonna influenssarokote on tehottomampi kuin esim viime vuonna. Eikä suositellut sitä lapselle otettavaksi. Eipä ne rokotteetkaan aina absoluuttisesti onnistu, ihmisethän niitäkin tekevät..
 
Voi olla, että me ei oteta tuota rokotetta. Hoidan poikaa kotona, eikä olla kovin paljon tekemisissä muiden lasten kanssa(2krt/vko).
Olen ennemmin kuullut kanssa huonoja kokemuksia rokotteesta eli rokotuksen jälkeen on saanut todella usein normaalin flunssan, kun norm ei paljon sairasta.
 
Meille taas sanottiin neuvolassa että kannattaa ottaa, jos tule jonkun toisen pöpön aiheuttama influenssa kuin mitä vastaan on rokotettu, on tauti joka tapauksessa lievempi.
 
aiomme ottaa. Se, että influenssan jälkitautina on usein tuo korvatulehdus on minusta jo varsin hyvä syy rokottaa lapsi +muut jälkitaudit. Meille sitten taas sanottiin neuvolassa, että uskovat influenssan olevan tänä talvena lievä ja, että jokaisen vanhemman tulisi puntaroida ottaako rokotteen vai ei. Valtio ei varmasti maksa mitään turhia rokotuksia kenellekkään.
 
Mekin otamme. En jaksa muuten tätä juupas eipäs keskustelua, mutta sen verran otan kantaa että alkuketjun käsitykset "meillä on hyvä vastustuskyky koska emme ota turhia rokotteita" jne ovat täyttä puppua vailla mitään tieteellistä evidenssiä.
 
että kyseinen rokote ESTÄÄ VAIN SEN YHDEN TIETYN INFLUENSSAN jos se tulee suomeen , eli vaikka lapsesi saa rokotteen hän saattaa kuitenkin sairastaa talven aikana monta flunssaa,joihin tuo rokote ei tehoa!!!
Tarkoitus ei ole provosoida ihmisiä olemaan ottamatta rokotetta,mutta jos flunssa siis tulee rokotteesta huolimatta SE EI OLE INFLUENSSA JONKA ROKOTE ESTÄÄ, ihmiset eivät aina muista tuota ja valittavat sitten että sairastuivat/olivat paljon sairaapia vaikka olivat rokotteen ottaneet, vaikkeivat nuo kaksi asiaa liity toisiinsa!
 
Me otimme 8,5 kk pojallemme rokotteen ja sen jälkeen sai kovan flunssan. Neuvolatäti suositteli ja sanoi, että ei se nyt täyttä suojaa anna flunssilta, mutta kuulemma on paras ehkäisijä korvatulehduksille. Näinkin pienelle otan rokotteen, mutta kunhan poikamme tuosta kasvaa, en aio sitä ottaa.
 
Ajankohtainen aihe eli tiistaina olisi inf.rokotus ja poika kotihoidossa ainakin vielä toistaiseksi ja täyttää 1,7 v. Isä on tehtaalla töissä ja minä siis hoidan poikaa. Kannattaako siis ottaa kun poika kotihoidossa??
 
Me otimme 2v. pojalle rokotteen, joka on päiväkodissa hoidossa. Mielummin rokote kuin influenssa.

Aika mielenkiintoisia ja jopa huvittavia osa noista perusteluista, miksi jätetään ottamatta... Mitkä ovat "pakolliset" rokotteet? Eihän Suomessa ole pakko ottaa mitään rokotteita jos vanhemmat niin haluavat. Jos influenssarokotteen sanottaisi kuuluvan alle 3-vuotiaden yleiseen rokotusohjelmaan, niin olisiko se silloin pakollinen.???

Influenssarokotteenhan on tutkittu ehkäisevän nimenomaan myös välikorvantulehduksia. Kun joku kirjoitti, ettei ota kun nuo nuhakuumeet ja korvatulehdukset tulevat kuitenkin. En usko kansanterveyslaitoksen suosittavan näin suuren ryhmän rokotusta, jollei katsoisi rokotteen olevan toimiva ja siitä olevan hyötyö niin lapsille kuin kansantaloudellisestikkin sairaalakulujen, lääkekulujen ja sairaspoissaoloje vähentämisenä. KTL:n ihmiset ovat kuitenkin myös alansa asiantuntijoita.
 

Yhteistyössä