Farmaseutiksi vai sairaanhoitajaksi?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja mikä minusta tulee isona?
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
M

mikä minusta tulee isona?

Vieras
Olen suorittanut iltalukiota ja aion heti sen perään hakea korkeakouluun.

Tärkein päämääräni on työllistyminen vakituiseen työsuhteeseen. Olen 18-vuotiaasta asti ollut kaupan kassoilla. Aina osa-aikaisena, määräaikaisena ja välillä joutunut tekemään siellä sun täällä vuokrafirmojen kautta. Epäsäännöllinen työtilanne rassaa todella paljon, ja rahatilanne on heitellyt kuukausittain todella rajusti. Haluan vain yhden työpaikan jossa käydä kokoaikaisesti joka päivä ja tienata joka kuukausi säännöllisen määrän rahaa. Haluan saada asuntolainan, uskaltaa tehdä lapsia tasapainoiseen kotiin jne jne. Ymmärrätte varmaan. Palkan ei tarvitse olla edes iso, kunhan sillä tulee toimeen normaalilla elämäntyylillä.

Tällä hetkellä mietin farmaseutiksi tai sairaanhoitajaksi kouluttautumista. Sairaanhoitajilla on tunnetusti todella hyvä työtilanne, mutta työ itsessään on kuulema todella rankkaa. Farmaseutinkin hommat kiinnostaisivat mutta niiden työtilanteesta en saa oikein selkeää kuvaa. Minulle on sanottu ympäripyöreästi että vielä muutamia vuosia sitten ne revittiin käsistä mutta nyt on vähän asiat mutkistuneet. Eli työllistyykö farmaseutti vai joutuisinko suoraan kortistoon?

Olen siis 25-vuotias kun saan yo-todistuksen. Noin kolmivuotinen koulutus joka takaa reippaalle ja motivoituneelle työntekijälle vakituisen työpaikan olisi juuri passeli. En haluaisi valmistuessani olla kovin paljoa yli kolmeakymmentä kuitenkaan.

Muitakin aloja saa heitellä, keille riittää töitä ja millaiset aineet alalle pääsemiseen ovat oleelliset? Arvosanani ovat olleet hyviä, englanti ja kemia erityisen vahvoja aineita.
 
Mö hakisin farmaseutiksi mut sinne on vaikea päästä ja opisekella voi vain kahdella paikakkunalla. Missä päin asut ja voiko sun paikakkunnalla lukea farmasiaa? Haluatko ihan oikean korkeakoulututkinnon (jota sairaanhoitajan tutkinto ei ole)? Sairaanhoitajalal on kyl mnipuolisemmat työnsaantimahdollisuudet. Apteekkityö voi olla aika tylsääkin, jopa vähän "kaupankassamaista"?
 
Asun tällä hetkellä Kajaanissa ja Kuopiostahan tuo löytyisi lähempi yliopisto jossa opiskella farmasiaa. Avomiehen työ on mahdollista siirtää pyynnöstä sekä Kuopioon että Helsinkiin tarvittaessa yrityksen sisäisenä siirtona. Muutto opiskelupaikan perässä ei siis ole ongelma.

Uskon että minulla on hyvät mahdollisuudet päästä sisään. Lukion paperit tulevat olemaan hyvät ja tuo kemia menee mennen tullen ja palatessa. Mitä olen vanhoja pääsykokeita silmäillyt niin uskon että mahdollisuudet päästä sisään ovat ihan realistiset. Ylipäätänsä uskon että voisin päästä vaikka mihin (no, en ehkä lääkikseen tai oikikseen sentään) kunhan vain saan päätettyä sen alan ja aloitan pääsykokeisiin valmistautumisen ajoissa ja huolella.

Tykkään asiakkaista ja ihmiskontakteista. Kaupan kassallakin olen viihtynyt työnkuvan puolesta, mutta se osa-aikaisuuden kirous ja epäsäännölliset tulot rassaavat.

Tutkinnon asteella tai "hienoudella" ei niin väliksi. Kunhan ei tarvitsisi stressata työllistymisen puolesta.
 
Hae sairaanhoitajaksi! Työ on rankkaa, mutta antoisaa, en usko että katuisit. Potilailta saatu kiitos ja loistavat kollegat auttavat jaksamaan! Pehmeät arvot kovassa käytössä, näilllä ajatuksilla jaksettu kohta 23v hoitotyössä:)
 
Alkuperäinen kirjoittaja Sairaan hyvä hoitaja;27611164:
Hae sairaanhoitajaksi! Työ on rankkaa, mutta antoisaa, en usko että katuisit. Potilailta saatu kiitos ja loistavat kollegat auttavat jaksamaan! Pehmeät arvot kovassa käytössä, näilllä ajatuksilla jaksettu kohta 23v hoitotyössä:)

Hoitotyö kiinnostaisi kyllä, pidän sitä todella arvokkaana työnä. Mutta toisaalta mietin niitä kauhutarinoita mitä olen kuullut ja lukenut. Että hoitajat saavat vihaisten potilaiden vihaisten omaisten ryöpytykset niskaansa, kiireestä syytetään hoitajia ja miten lääkärit ovat ylimielisiä ja kieltämättä myös kolmivuorotyö on ajatuksena aika raskas.
 
Jos haluat siistin sisätyön, haet farmasiaa lukemaan. Tosin taitaa olla niin, että työpaikka on epävarma. Katso kokeeksi mollin sivuilta tän hetken tilanne.
Jos haluat satavarmasti töitä, opiskelet sairaanhoitajaksi. Haitaapuolena on fyysisesti ja henkisesti raskas, joskus myös antoisa työ.

Kysymys: Harkitsetko edes lääkärin uraa? Aina kannattaa kokeilla lääketietelliseen. Tietysti kokeisiin pitää panostaa täysillä, mutta jos kerran testaat ei haitanne. Voit hyvin hakea samaan aikaan vaikka sinne kemiaan, mitä moni käyttää väylänä lääkikseen.
 
Hae sairaanhoitaja/terveydenhoitajalinjalle, saat molemmat pätevyydet ja enemmän valinnanvaraa mitä voit alkaa tekemään työksesi. Th:illa on päivätyö, jos vaan työpaikka löytyy, sairaanhoitajilla taas on varmasti aina töitä, tosin päivätyön löytäminen voi olla hankalampaa. Farmaseuttien työtilanne ei tällä hetkellä ole kovin hyvä, mutta eihän sitä tiedä mikä tilanne on vuosien päästä kun olisit valmistumassa.
 
Mö hakisin farmaseutiksi mut sinne on vaikea päästä ja opisekella voi vain kahdella paikakkunalla. Missä päin asut ja voiko sun paikakkunnalla lukea farmasiaa? Haluatko ihan oikean korkeakoulututkinnon (jota sairaanhoitajan tutkinto ei ole)? Sairaanhoitajalal on kyl mnipuolisemmat työnsaantimahdollisuudet. Apteekkityö voi olla aika tylsääkin, jopa vähän "kaupankassamaista"?

Nykypäivänä ei ole enää pelkkiä sairaanhoitajia vaan kaikki valmistuvat ovat "Sairaanhoitaja AMK", joten kyllä se ihan oikea korkeakoulututkinto on.
 
No, juuri alaa vaihtavana sairaanhoitajana sanoisin, että hae farmasiaa lukemaan. Mä ehkä hakisin lukemaan suoraan proviisoriksi. Proviisoriyhdistyksen sivuilta:

"Työmahdollisuudet

Proviisorit työskentelevät lääkehuollon johto- ja suunnittelutehtävissä ja vaativammissa ammattitehtävissä. Työpaikkoina proviisoreilla ovat pääasiassa apteekit, sairaala-apteekit sekä lääketeollisuus ja lääketukkukauppa. Proviisorin tutkinto on edellytys, että voi hakea urallaan edetessään apteekkilupaa Suomessa.

Sairaala-apteekissa proviisorit osallistuvat sairaalan lääkehuollon suunnitteluun ja kehittämiseen. Sairaala-apteekkarina toimiva proviisori vastaa koko laitoksen lääkehuollon järjestämisestä ja organisoinnista. Lääkevalmistuksessa proviisori vastaa koko prosessista: raaka-aineiden laadunvarmistuksesta, valmistusmenetelmien ohjeistuksesta, laitteiston ylläpidosta ja laadunvalvonnasta. Proviisori toimii myös sairaala-apteekin henkilökunnan käytännön työnohjaajana ja esimiehenä.

Lääketeollisuudessa proviisorit sijoittuvat usein tutkimus- ja johtotehtäviin. Lääkkeiden tuotekehitys on proviisoreiden ominta aluetta. Proviisoreita työskentelee myös tuotannossa, laadunvarmistuksessa, markkinoinnissa ja lääkkeiden rekisteröinnissä. Lääketukkukaupassa proviisori toimii yleensä johto- ja markkinointitehtävissä. Lääketukkukaupan vastuunalaisen johtajan on oltava koulutukseltaan proviisori.

Lisäksi proviisoreita toimii mm. viranomais-, koulutus-, asiantuntija- ja opetustehtävissä. Tutkimustyöstä kiinnostuneilla on mahdollisuus farmasian lisensiaatin ja tohtorin tutkintojen suorittamiseen. Jatkotutkinnot tähtäävät lähinnä tutkijan uraan yliopistoissa, tutkimuslaitoksissa tai lääketeollisuudessa."
 
Ymmärsin ap:n puheista että haluaisi nopeasti tutkinnon joten proviisori tai lääkis ei sen takia tule kyseeseen?

Sairaanhoitajana kyllä on mahdollista saada päivätöitä mutta päivätöissä palkka on aika huono kun lisät jää saamatta. Terveudenhoitajan palkka on himpun parempi.
Farmasian palkkatasosta en tiedä
 
ehdottomasti. Varma työpaikka aina. Koulutuksena farmaseutin yliopistotutkinto kuitenkin laadukkaampi kuin AMK-sairaanhoitaja. Yliopisto-opiskelussa on laajemmat mahdollisuudet. Farmaseutiksi opiskelun jälkeen voi jatkaa proviisoriksi ja suorittaa erikoistumisopintoja mm. lääketeollisuuteen, lääkekehitykseen ym.

Työpaikkoja farmaseuteille löytyy apteekeista, sairaala-apteekeista, lääketeollisuudesta ja lääkealan yrityksistä mm. tutkimus- ja tuotekehityksestä, kliininsestä tutkimuksesta, lääketurvallisuusosastolta, myyntilupaosastolta ja vaikkapa lääke-edustajan tehtäviä. Muita työnantajia farmaseuteille ovat Kela, lääketukkukaupat, Lääkelaitos eli Fimea, joka on muuten valtion työpaikka ja sijaitsee nykyään Kuopiossa.
 
Minä olen sairaanhoitaja ja miehen veljen vaimo farmaseutti. Ihan yhtä kyrpiintyneitä ollaan kumpikin töihimme :D No joo, mutta asiaan. Sairaanhoitajaksi lukee kyllä "helpommin" ja vakituinen paikka on helpommin saatavilla. Farmaseutin työ on kuulema aika yksipuolista. Proviisorina jo enemmän kaikkia mahdollisuuksia.
 
Meinaan melkein kallistua tuonne farmasian puolelle... Siellä kuitenkin on hyvät jatkokouluttautumismahdollisuudet jos siihen innostun.

Tuosta työllisyystilanteesta on vaan tässäkin ketjussa ristiriitaista tietoa :/ viestissä 6 sanotaan että työllistyminen on epävarmaa ja viestissä 12 että varma työpaikka odottaa XD Työttömäksi en halua kouluttautua missään nimessä.
 
Ystäväni on farmaseutti, oli..lähti nyt kouluttautumaan tutkijaksi, ei jaksanut farmaseutin työtä missään apteekissa. Koulutus on vaativaa ja sitten kuitenkin apteekkityö "kaupankassamaista", monet lääkkeet ovat suosittuja eli montakin kertaa saat päivässä vaikka sanoa tällaisen litanian "muista että tämä panacod on tosiaan kolmiolääke, täytyy varoa ajamista ja siinä on vaikuttavina aineina parasetamoli ja kodeiini, eli vältä tosissaan muiden parasetamolivalmisteiden käyttöä samaan aikaan, ei mielellään alkoholia ja sitten tähän reseptiin jääkin 50 tablettia jonka voit hakea kuukauden kuluttua, sitten se pitää uusia lääkärillä, onko tuttu lääke? Varmaan kärjistin mutta kun itselleni on määrätty mm tuota niin se litania on aina sama. Jotkut näyttävät pirteiltä, jotkut todella elämäänsä kyllästyneiltä..sairaanhoitajan työ saattaisi olla monipuolisempaa...fyysisesti ehkä raskaampaa.. en ole ihan varma.
 
Ystäväni on farmaseutti, oli..lähti nyt kouluttautumaan tutkijaksi, ei jaksanut farmaseutin työtä missään apteekissa. Koulutus on vaativaa ja sitten kuitenkin apteekkityö "kaupankassamaista", monet lääkkeet ovat suosittuja eli montakin kertaa saat päivässä vaikka sanoa tällaisen litanian "muista että tämä panacod on tosiaan kolmiolääke, täytyy varoa ajamista ja siinä on vaikuttavina aineina parasetamoli ja kodeiini, eli vältä tosissaan muiden parasetamolivalmisteiden käyttöä samaan aikaan, ei mielellään alkoholia ja sitten tähän reseptiin jääkin 50 tablettia jonka voit hakea kuukauden kuluttua, sitten se pitää uusia lääkärillä, onko tuttu lääke? Varmaan kärjistin mutta kun itselleni on määrätty mm tuota niin se litania on aina sama. Jotkut näyttävät pirteiltä, jotkut todella elämäänsä kyllästyneiltä..sairaanhoitajan työ saattaisi olla monipuolisempaa...fyysisesti ehkä raskaampaa.. en ole ihan varma.

tätä samaa se farmaseutti-sukulaiseni sanoi. Kassatyöskentelyä se ainakin apteekissa on. Sairaalassa toki hiukan monipuolisempaakin hommaa farmaseuteille.
 
Meinaan melkein kallistua tuonne farmasian puolelle... Siellä kuitenkin on hyvät jatkokouluttautumismahdollisuudet jos siihen innostun.

Tuosta työllisyystilanteesta on vaan tässäkin ketjussa ristiriitaista tietoa :/ viestissä 6 sanotaan että työllistyminen on epävarmaa ja viestissä 12 että varma työpaikka odottaa XD Työttömäksi en halua kouluttautua missään nimessä.

No työllisyystilanne varmasti vaihtelee, pienissä kaupungeissa on vähempi tarvetta ja pienempi vaihtuvuus. Montako apteekkia esim kajaanissa on? Muutamia paikkoja lisäksi sairaalassa..
 

Yhteistyössä