Ettekö te osaa elää pienillä tuloilla kun niin kova meteli lapsilisäasiasta yms?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja ammattivalittaja
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Jos on miljoonaan tottunut,ei tonnilla tuu toimeen..
Itellä on vajaan tonnin tulot kk:teen,velkaa on silmät ja korvat täynnä (joo,joku voi sanoa oma vika - osittain kyllä) - ja toimeen on vaan tultava.Ei auta inistä.Pieni ihminen ei suuren pyörän rattaissa paljoa pysty uikuttamaan...Auringon paistetta vaan jokaiselle!
 
se on niin et jos lapsia on enemmän ja varsinkin näin kotiäitinä on niin se et vähästäkin ruvetaan ottamaan pois niin sen kyllä huomaa!! kädestä suuhun eletty ja näkkileipää jatkossakin..
 
Lapsilisistä metelöin periaatteen takia niin paljon kuin ehdin. Omista vain yksi on enää oikeutettu niihin, joten ei ole ainakaan oma lehmä ojassa. Tietysti omien lasten tulevaisuutta pohtii siltä kannalta, onko heillä kohta paljonkaan mahdollisuuksia tehdä lapsia. Samalla kauhistelen sitä, että jotkut eivät mistään leikkauksista piittaa, kun yhteiskunta elättää muutenkin.
 
[QUOTE="keski-ikäinen";29713267]Lapsilisistä metelöin periaatteen takia niin paljon kuin ehdin. Omista vain yksi on enää oikeutettu niihin, joten ei ole ainakaan oma lehmä ojassa. Tietysti omien lasten tulevaisuutta pohtii siltä kannalta, onko heillä kohta paljonkaan mahdollisuuksia tehdä lapsia. Samalla kauhistelen sitä, että jotkut eivät mistään leikkauksista piittaa, kun yhteiskunta elättää muutenkin.[/QUOTE]

Jostakinhan sitä pitää leikata toki olisi ollut parempi jos ekasta lapsesta maksettaisiin eniten lapsilisää ja se vähenisi aina lasten määrän kasvaessa. Ja yhteiskunnalta minä en ainakaan tai meidän perhe ei saa mitään muuta tukia kuin tuon yhden lapsen lapsilisän.
 
Onhan se kurjaa että jo olemassa olevista tuista otetaan pois, mutta silti olen sitä mieltä että omaa toimeentuloa pitäisi miettiä jo ennen kuin tekee lapsia, eli perusasiat pitäisi olla kunnossa ennen perheen perustamista. Kyllä jokainen tietää että kun se lapsi syntyy niin sekin tulee kuluttamaan, ei sitä kulutustusta voi laskea pelkästään tukien varaan. Eri asia onkin sitten yllättävät muutokset elämän tilanteissa, työttömyys, vakavat sairaudet tms.

Ei ihmisten pitäisi olla niin riippuvaisia siitä mitä tukia saavat. Muutenkin lapsilisää voisi mielestäni maksaa niin, että ensimmäisestä lapsesta sitä saisi eniten (eniten hankittavia tarvikkeita, vaatteita yms.), toisesta vähän vähemmän jne. ja joku max. määräkin siihen monestako lapsesta sitä tukea saa.

Ja pitääkö niitä lapsia tehdä niin paljon, että ITSELLÄ ei ole varaa heistä aiheutuvia kuluja kustantaa?
 
Joo, ei meilläkään tukia tule. Mielestäni lasten edun nimissä on kuitenkin oikein, että yhteiskunta maksaa kotihoidontukea jonkin aikaa. Voi olla jatkossa aika vaikeaa yhdistää lasten hyvä lapsuus ja taloudellinen pärjääminen.
 
Itseasiassa toivon, etteivät omat lapseni tee lapsia, jos joutuisivat rahaa haaliakseen laittamaan jälkikasvunsa heti äitiysloman jälkeen päiväkotiin. Täällä päin Suomea se olisi turhan kamalaa lapsille.
 
Tajutkaa jo, että nämä leikkaukset koskettavat kaikista eniten niitä nyt keskituloisia, jotka ovat pärjänneet saamallaan palkalla. Sossupummit porskuttaa edelleen ja keskituloisten tiekin tulee viemään sinne sossun luukulle ennenpitkää, jos mielii pysyä hengissä.

Ehkä ammattivalittajallakaan ei ole autoa ja ajattelee, ettei tää mua koske, niin olet väärässä. Liikenteen maksujen kallistuminen tulee vaikuttamaan myös elintarvikkeiden hintoihin välillisesti, koska ei se ruoka liiku itsekseen kauppaan. Kun ihmisten ostovoimaa heikennetään näin, se vaikuttaa myös ennenpitkää niihin hintoihin. Kulutus vähenee -> hinnat nousee.

Siinä vaiheessa jalo ajatus pienistä menoista on yksi lysti, kun ne tulot ei yksinkertaisesti tule riittämään pakollisiin elämään kuuluviin laskuihin. Ei sossun luukku ole sitten enää pelastus aloittajallekaan, kun sinne tulee ne entiset keskituloisetkin ja lisää rahahanoja joudutaan sulkemaan + tekemään lisää leikkauksia valtion menoihin.
 
[QUOTE="veiras";29713416]Tajutkaa jo, että nämä leikkaukset koskettavat kaikista eniten niitä nyt keskituloisia, jotka ovat pärjänneet saamallaan palkalla. Sossupummit porskuttaa edelleen ja keskituloisten tiekin tulee viemään sinne sossun luukulle ennenpitkää, jos mielii pysyä hengissä.

Ehkä ammattivalittajallakaan ei ole autoa ja ajattelee, ettei tää mua koske, niin olet väärässä. Liikenteen maksujen kallistuminen tulee vaikuttamaan myös elintarvikkeiden hintoihin välillisesti, koska ei se ruoka liiku itsekseen kauppaan. Kun ihmisten ostovoimaa heikennetään näin, se vaikuttaa myös ennenpitkää niihin hintoihin. Kulutus vähenee -> hinnat nousee.

Siinä vaiheessa jalo ajatus pienistä menoista on yksi lysti, kun ne tulot ei yksinkertaisesti tule riittämään pakollisiin elämään kuuluviin laskuihin. Ei sossun luukku ole sitten enää pelastus aloittajallekaan, kun sinne tulee ne entiset keskituloisetkin ja lisää rahahanoja joudutaan sulkemaan + tekemään lisää leikkauksia valtion menoihin.[/QUOTE]

On meillä kaksikin autoa ja mies ajaa työkseen päivisin n. 100-200km riippuu missä asiakkaitten talot sijaitsee. Ja sossun luukulla en ole yli 20v käynyt.
 
[QUOTE="Just";29713281]Pummina siipeilijänä onkin varaa huudella pienillä tuloilla elämisestä...[/QUOTE]
Mitäs töitä sulla olisi tarjolla ja paljon maksat kuussa palkkaa?
 
Ahneet ja tyhmät tekee metelin joka asiasta. Jos tukia lasketaan niin sen mukaan sitten eletään! Eikä tuollaiset lapsilisä leikkaukset tunnu yhdessä perheessä ollenkaan. Yhden lapsen perheessä 10euron vähennyksenä näkyy :--D
 

Yhteistyössä