Ero tuli... voiko ystäviä olla? Paha olla..

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Surusilmä
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
S

Surusilmä

Vieras
Erosin miehestäni 2,5 kuukautta sitten. Puhuimme ja käsittelimme eroa puolitoistakuukautta, miehen aloitteesta erosimme. Hän halusi olla kaverini ja nyt olemme käyneet kahvilla eikä oloni ole ollut huono. On ollut aivan ihana nähdä toista ja jutella, enkä kuvitellut mitään meistä enää tulevan, ehkä jollain tavalla kuvittelin päässeeni jo yli.

Tänään näimme taas, ja oloni on nyt aivan kauhea. Itkettää ja on huono olla. Haluan olla hänen ystävänsä, mutta tuntuu liian pahalta. Kun toinen kyselee tapailenko jotain ja kun sanon ei, ihmettelee miksi. En vain tarvitse nyt miestä, haluan olla yksin. Mutta tämä tapaamisemme iski sydämeen, hänellä kauhea kiire, kaikkea ohjelmaa edessä. Ja minä nyt yksin kotona. Sydän itkee verta, olo on aivan kauhea. Tässä yksin olen.

Pystyykö entisen kanssa olemaan ystäviä? Tahdon, mutta onko tämä turhaa yrittämistä. Ehkä jossain mieleni pohjalla uskon vielä meihin. Sattuu kun toinen heittää kommenttia menneisyydestä ja iskee muistot takaisin. Hän ei enää välitä minusta samalla tavalla kuin ennen, olin tärkeä, nyt en enää.

Sattuu vain, en tiedä mikä tässä tapaamisessa oli, mutta itkettää..

 
Aika parantaa haavat. Minusta tuntuu että teillä on liian vähän aikaa kulunut erosta, vielä ei ole ystävyys tai sen yrittäminen niin helppoa. Kunhan olet kunnolla päässyt irti exästäsi, voitte varmasti olla kaifareita.
Kuivaa kyyneleet, elämä jatkuu.
 
Heippa Surusilmä!

Nimimerkkisi tuntui jotenkin tutulta, vaikka en näillä palstoilla kovinkaan usein vieraile.

Muistaakseni sinulla on ollut vastaavia sydänsruja aiemminkin. -Monesko suruprosessi tämä on.
 

Yhteistyössä