Erityiskoulun aloittamisesta

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja koulu
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
K

koulu

Vieras
Jos lapsi aloittaa erityiskoulun vuotta aiemmin, niin tuleeko ilmottautumispaperit kotiin etukäteen?
Meille tuli nyt päiväkotihakemus, joka alkaa ensi syksynä ja ihmettelin, että senhän piti aloittaa koulu jo syksyllä.
Lääkärissä vaan oli puhetta koulun aloittamisesta aiemmin.
 
Ota koulutoimeen yhteyttä suoraan, jos päiväkodissa ei tiedetä asiasta enempää. En jaksa muistaa, miten meillä oli, mutta koulutoimistossa pidettiin kokousta aiheesta jossain vaiheessa silloin kun lapsi oli vielä päiväkodissa.
 
Vanhempien pitää täytellä ainakin kaavake, millä antaa suostumuksen erityisopetukseen. Meillä psykologi teki koulukypsyystutkimukset ja niiden perusteella suosittelee erityiskoulua. Onko teillä tehty jotain päätöstä pidennetystä kouluvelvollisuudesta? Meillä allekirjoitettiin juuri paperit, tulee vielä joku päätös sinne pääsemisestä.
 
On sairaalassa käynyt vuosien ajan hitaan kehityksen takia ja saa vammaistukea. Marraskuussa oli puhetta, että aloittaisi koulun vuotta aiemmin harjaantumiskoulussa, eli ensi syksynä. Nyt sitten tuli mieleeni, kun tuli nuo päiväkodinhakemukset, että eihän hän sinne ole edes menossa, siis päiväkotiin vaan kouluun.
 

Yhteistyössä