enpä enää päästä lasta naapuriin uimaan

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja vieras
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Alkuperäinen kirjoittaja mie:
Jos teillä olis uima-allas ja oma sekä naapurin lapsi pulikoimassa siinä, niin katselisitko ja kuulostelisitko ulkona vai sisällä?

Mun lapset on 6 v ja 4 v. Olisin siis vieressä jos meillä olisi iso allas. Kahluualtaan vieressä en seistä nököttänyt edes viime kesänä enää, vaan tein pihahommia tms ja valvoin siinä sivussa.

En minä 9-vuotiasta uimataitoista lasta enää vieressä vahtisi, enkä myöskään hänen ystäväänsä. Naapuri saisi tulla valvomaan lastaan, ellei minun "vahdin aika ajoin ja kauempaa"- valvontani kelpaisi.
 
Sori nyt, mutta siis... ettekö te muka jo tuossa iässä saaneet käydä uimassa kavereiden kanssa uimarannoilla ja -halleissa? Eihän niilläkään kukaan vieressä vahdi.

Ehkä kannattais sinne naapurin rouvalle soittaa ja kysyä että mitä oikein tapahtui. Jos nyt koko tarina on edes totta.
 

Yhteistyössä