Endometrioosi, PCO ja kilpirauhanen

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Onko meillä toivoa?
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
O

Onko meillä toivoa?

Vieras
Hei! Olemme 32 (nainen) ja 34 (mies) ja toivoneet lasta 3 vuotta e-pillereiden lopetuksen jälkeen. Meneillään on nyt toinen IVF-hoito, joka päättyi negatiiviseen tulokseen. Pakkasessa odottaa 6 blastokysta-alkiota.

Tässä hieman taustoja. E-pillereitä söin 10 vuotta ja niiden aikana vuotelin aina yhdynnöissä. Muuten e-pillerit pitivät kierron kurissa. E-pillereiden lopetuksen jälkeen vuotelin melkein kaikki luomukierrot läpeenä -> usein heti ovulaatiosta alkoi vuodot. Kp 1:sen tunnistin ainoastaan kk-kivuista. Lapsettomuustukimuksissa diagnoosiksi saimme vuoden yrityksen jälkeen selittämättön lapsettomuuden. Vuotoja tutkittiin kovasti: papa, kolposkopia, limkalvonäyte kohdusta, korkean riskin HPV-koe, koepala kohdusta hysteroskopiassa -> mitään selitystä näistä ei löytynyt.

Endometrioosia löydettiin 5/2014 laparoskopiassa, kun sinne ensin tieni taistelin. Sitä poltettiin -> ylimääräiset vuodot vähenivät viikolla, mutta silti 2 vkoa / kk vuotoa.

Ultrassa on toistuvasti näkynyt toisessa munasarjassa se helminauhamuodostelma. Olen hoikka ja urheilullinen sekä syön terveellisesti. Kuitenkin rasva kerääntyy vatsaan ja olen tosi herkkä verensokerin vaihteluille. Kaksi vuotta siiten paastoverensokeri oli 5,8 (max. taitaa olla 6.0?).

Kilpirauhaseen sain koelääkityksen viime kesänä arvoilla TSH 2,5 ja T4V 13, koska aloin olla epätoivoinen näiden vuotojeni kanssa.

Alkukierron verikokeita minusta ei ole koskaan otettu, koska lapsettomuustutkimuksissa nähtiin johtofollikkeli. Progesteroniarvo on katsottu loppukierrosta ja se oli 43.

Voiko minulla kuitenkin olla PCO taustalla? Olisiko sitä syytä tutkia lisää?

Alkioita ja niistä blastoja olemme saaneet hyvin molemmissa hoidoissa, mutta aina kiinnittymisen aikaan kohtuni alkaa supistella kivuttomasti. Tämä liittyy jotenkin alkion kiinnittymisyritkseen, koska se tapahtui inseminaatioissa aina 7 päivää itse inseminaatiosta. Blastosiirroissa 2 päivää siirron jälkeen ja 2-päiväisen alkion siirrossa 5 päivää siirron jälkeen. Liian täsmällistä liittyäkseen kiinnittymiseen, mutta alkiot eivät vain kiinnity. Kortisoni ollut myös parissa siirrossa mukana.

Kannattaisiko siis vielä miettiä metforminia, jos tuo PCO olisikin kaiken takana?

Kiitos!
 
Pieni korjaus: siis tuo supistelykohtaus on mielestäni liian oikea-aikainen liittyäkseen johonkin muuhun, kuin siihen alkion kiinnittymiseen.

Niin ja tällaiset hoidot meille on tehty:
4xclomifen -kiertoa
4xinseminaatio -kiertoa
1. IVF + 2 PAS (blastoja)
2. IVF (PAS:t tulossa)
 
Kilppariarvot kuntoon, mahdollisesti lääkitys vaihtoon mikäli tarve. Ruokavalio kuntoon (glut. & maidoton, ainakin glut.) ja lisäravinteet kuntoon (magnesium, d-vitskutasot kohilleen, raudat kohdilleen, b, c, sinkki, seleeni). Sitten vasta siirtoihin johon kortisoni tueksi, muutoin kaikki on turhaa. Näin itse ajattelin ja niin se vain tärppäsi. Endoa mulla ei ole mutta lääkitys vaihdettiin Thyroid Erfaan, lääkäri sanoi etten ole ainoa joka on tullut raskaaksi Erfaan vaihdon jälkeen, liekö syytä vai sattumaa, mene ja tiedä.
 
Hei,

Kohtu pitäisi saada hallintaan: supistukset ja vuodot kuriin. Lähinnä kyse on lääkehoidosta. On erilaisia valmisteita, joilla kohtua voidaan säädellä hyvinkin tarkasti. Metformiini ei auta. Kyse on ihan muista valmisteista. Ennen kuin PAS-hoito ruvetaan suunnittelemaan, pitäisi tehdä hoitokokeilu, missä selvitetään, mikä lääkitys toimisi parhaiten.

Eero Varila
Naistentautien ja synnytysten erikoislääkäri
Lapsettomuuslääkäri
Dextra Helsinki
 
Gluteenittomalla olen ollut jo 1,5 vuotta ja maitotuotteetkin vähentänyt minimiin. Kortisoni ollut mukana kahdessa blasto-siirrossa. Ei vaan onnistu silti.

Kilpirauhaslääkitystä vähennettiin 75 mikrosta 50 mikroon, kun alkoi tulla aivosumuja ja ajatuskatkoksia. Nyt on parempi olla tällä 50 mikrolla.

En tiedä mitä tässä vielä kokeilisi.

Dextralle kiitos ohjeista. Yritän selvitellä meitä hoitavalta sairaalalta tai siirtoja tekevältä klinikalta tällaisia mahdollisuuksia.
 
Gluteenittomalla olen ollut jo 1,5 vuotta ja maitotuotteetkin vähentänyt minimiin. Kortisoni ollut mukana kahdessa blasto-siirrossa. Ei vaan onnistu silti.

Kilpirauhaslääkitystä vähennettiin 75 mikrosta 50 mikroon, kun alkoi tulla aivosumuja ja ajatuskatkoksia. Nyt on parempi olla tällä 50 mikrolla.

En tiedä mitä tässä vielä kokeilisi.

Dextralle kiitos ohjeista. Yritän selvitellä meitä hoitavalta sairaalalta tai siirtoja tekevältä klinikalta tällaisia mahdollisuuksia.
 

Yhteistyössä