En tiedä, miten rajoitan tuon pojan syömistä...

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "Sanna"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
S

"Sanna"

Vieras
Pyytää aina lisää ruokaa ja painoa on 25 kg ja pituutta 119 cm.
Aamulla syö hoidossa tai jos kotona niin, 2 tai 1 ruispuikulaa, n. 1 dl munakokkelia, maitolasi. Päivällä normaalia kotirukaa, esim. 1 peruna, 4-5 lihapullaa, kurkkua. Tarhassa tarha ruokaa. Iltapäivällä usein jotian keittoa. Illalla 1 ruispuikula, lasi maitoa. Jossain vaiheessa päivää vielä joku hedelmä.
Liikuntaa on normaalit ulkoleikit tarhassa, muutaman kerran viikossa käydään kävelyllä ja kerran viikossa futisharkat. Ja paino vaan nousee. Karkkia syö lähinnä mummolassa, pari patukkaa viikossa.
 
Ei kai sitä lapsen liiallista energiansaantia oikein muuten voi rajoittaa kuin kiinnittämällä huomiota ruuan laatuun ja lisätä liikuntaa. Lisää kasviksia tayttämään mahaa jne. Ja jos vaan mahdollista niin liikuntaa lisää ja monipuolisesti, se ei ole pahaksi varmasti muullekaan perheelle. Pelkkä kävely ei liikunnaksi lapsille riitä. Kunhan vaan jaksaisit pitää lapsen niin normaalipainoisena kuin vain mahdollista, olis ensiarvoisen tärkeää ehkäisemään myöhäisempiä paino-ongelmia.

Katselin eilen dokumenttia missä kerrottiin tutkimuksesta jonka mukaan ylipainoisista lapsista tulee 77 prosentin todennäköisyydellä lihavia aikuisia, normaalipainoisista lapsista vain 7 sadasta oli ylipainoinen aikuisena. Eli nyt tsemppiä!
 
Mä tarjoilen aina ennen ruokaa raakoja kasviksia. Täyttää mahaa. Lapsi saa syödä me tv:n ääressä kun laitan ruokaa. uppoaa hyvin. Yleensä porkkana, miniluumu-tomaatteja halkaistuna ja kukkakaalia. Me ollaan rajoitettu annoskokoja. Ruokaa saa lisää yhden kerran, mutta annokset aika pieniä. 4v ei tarvi yhtä paljon ruokaa kuin aikamies.
Oivariini vaihdettu 60% kasvisrasvalevitteeseen, maito rasvattomaan ja juustot max 17% rasvaa. Noista kertyy pitkällä aikavälillä jo paljon.

Tsemppiä! Jollei ole lasta, jolla on pohjaton ruokahalu ei voi käsittää mistä on kyse. Omani on hurmannut vanhan kansan tätejä päiväkodissa kun "syö niin reippaasti". On aina jouduttu sanomaan, että toivomme ettei tätä asiaa vahvistettaisi kovin, ja että yksi annos lisää pitää riittää. :)
 
Onko sairaudet poissuljettu?
Enempi vihanneksia ja hedelmiä tarjolle. Joka aterialle siis. Aamulla ensin vaikka joku hedelmä ja sitten muuta perään, vaikka puuroa. Lounaalle ennen kuin ees tuot ruoan pöytään niin tarjoa salaattia tai raastetta. kypsennettyjä kasviksia sitte ruoan kanssa.
Välipalalla juurespala+hedelmä+1leipä(siis puolet puikulasta), päivällisellä sama ku lounaalla, illalla taas joku hedelmä ja vaikka mysliä.

Minusta vaikuttaa että lapsesi syö liikaa leipää päällyksineen, lisäksi maitoa riittää puoli litraa päivässä, ei oo tarpeellista juida maitoa kaikilla aterioilla.
 
Kunhan syö paljon kasviksia eikä herkkuja kuin herkkupäivinä, minusta terveellistä kotiruokaa pitääkin syödä maha täyteen. Ei mitat kuulosta pahalta, jos lapsi liikkuu joka päivä. Pituuskasvu tasoittaa.
 
[QUOTE="Hiphei";27890792]Mä tarjoilen aina ennen ruokaa raakoja kasviksia. Täyttää mahaa. Lapsi saa syödä me tv:n ääressä kun laitan ruokaa. uppoaa hyvin. Yleensä porkkana, miniluumu-tomaatteja halkaistuna ja kukkakaalia. Me ollaan rajoitettu annoskokoja. Ruokaa saa lisää yhden kerran, mutta annokset aika pieniä. 4v ei tarvi yhtä paljon ruokaa kuin aikamies.
Oivariini vaihdettu 60% kasvisrasvalevitteeseen, maito rasvattomaan ja juustot max 17% rasvaa. Noista kertyy pitkällä aikavälillä jo paljon.

Tsemppiä! Jollei ole lasta, jolla on pohjaton ruokahalu ei voi käsittää mistä on kyse. Omani on hurmannut vanhan kansan tätejä päiväkodissa kun "syö niin reippaasti". On aina jouduttu sanomaan, että toivomme ettei tätä asiaa vahvistettaisi kovin, ja että yksi annos lisää pitää riittää. :)[/QUOTE]

Mun 7v syö kun hevonen, saman verran kun aikamies. Herkkuja ei juurikaan syödä, leipää koitan rajottaa (ei tarvitse syödä esim. 4 paahtoleipää ruuan päälle), mutta perus kotiruokaa annan syödä sen verran, kun jätkä haluaa. Poika kasvanut nyt vuodessa reilut 10senttiä, mutta painoa ei ole tullut grammakaan lisää....
Yksi, mitä lapsilleni en käytä, on rasvattomat tuotteet, varsinkin maitotuotteet. Elikä meillä juodaan kevytmaitoa ja syödään täysrasvaista juustoa. Turhia kaloreita karsin mieluummin muualta (vaaleasta leivästä, herkuista, sokeroituista juomista)
 

Yhteistyössä