Jopas jopas!
"Yhdysvaltain entisen ja tulevan presidentin
Donald Trumpin entinen neuvonantaja
Steve Bannon ei ole
Elon Muskin fani.
Näin voi päätellä lehtihaastattelusta, jonka Bannon on antanut italialaiselle
Corriere della Serra -lehdelle. Haastattelussa hän kutsuu Elon Muskia ”todella pahaksi ihmiseksi”.
”Hänen pysäyttämisestään on tullut minulle henkilökohtainen asia.”
Italialaislehden haastattelusta ovat uutisoineet muun muassa
The New York Times ja Suomessa
Ilta-Sanomat.
Muskin rooli Trumpin luotettuna ei myöskään ole pitkäikäinen, mikäli Bannon voi asiaan vaikuttaa.
”Saan hänet potkittua ulos virkaanastujaisiin mennessä”, uhoaa Bannon.
Bannonin kommentit Muskista ovat osa laajempaa Trumpin oikeistolaisten
kannattajien keskinäistä riitelyä.
Jotkut tukijoista pelkäävät, että Musk tulee käyttämään tulevaa asemaansa väärin omien päämääriensä edistämiseen. Muskilla on merkittävää liiketoimintaa liittovaltion kanssa, koska hän on SpaceX:n ja Teslan toimitusjohtaja.
Yksi riidanaiheista on ollut osaava ulkomainen työvoima, jota varten myönnetään H-1B-viisumeja.
Trumpia tukevat teknologiayrittäjät pitävät osaajaviisumeja tärkeinä. Trumpin kannattajakunnan rasistisempi pääty taas väittää viisumiehtojen lieventämistä Trumpin lupausten pettämiseksi.
Musk tukee viisumeja ja on itsekin aikanaan tarvinnut sellaista, sillä hän on syntynyt Etelä-Afrikassa. Bannon vastustaa viisumeja ja sanoi italialaislehden haastattelussa, että viisumit estävät amerikkalaisia saamasta töitä.
Bannonin mukaan ”pikkupojan kypsyystasolla oleva” Musk on viisumikeskustelun häviäjä.
Bannon myös vihjaisi, että Muskin ei pitäisi taustansa takia osallistua täysivaltaisesti Yhdysvaltojen päätöksentekoon. Musk on syntynyt Etelä-Afrikassa aikana, jolloin apartheid-rotuerottelu oli vielä voimassa.
”Hänen pitäisi mennä takaisin Etelä-Afrikkaan”, kerrotaan Bannonin sanoneen."
Trumpin entinen neuvonantaja Steve Bannon haluaa eroon Elon Muskista: ”Saan hänet potkittua ulos virkaanastujaisiin mennessä.”
www.hs.fi