Ekaluokkainen ja kyläilyt

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja viers
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

viers

Vieras
Miten usein teidän ekaluokkalaiset saavat vierailla kavereiden luona kylässä? Entä miten usein teillä? En tarkoita nyt ulkona pihalla leikkimistä vaan kaverin luona sisällä vierailuja. Meillä nyt ekaluokkainen ja joka päivä olisi joku kaveri tulossa kylään. Työpäivän päätteeksi olisi kiva jos meillä ei aina olisi vieraita lapsia vaan voisi ihan olla perheenkin kesken. Vielä kun lapsetkin ovat pieniä ja vanhempien seura kelpaa.
 
Meillä kanssa ovat ulkona kun ilmat ovat kivat. Sadeilmat sitten erikseen. Talvellakin on hyvä olla ulkona, pulkkamäessä, lumilinnojen tekoa jne. En oikeen kyllä tykkää, jos lapset aina vaan sisällä olisivat. Koulupäivän jälkeen on hyvä olla ulkona.
 
Kavereille saivat mennä sen mukaan, mikä kavereiden vanhemmille sopi. Eli talossa talon tavalla. Meille sai tulla käytännöllisesti katsoen milloin vaan. Mulla oli kuitenkin lapsille omat huoneet, joissa leikkivät, ja sen vuoksi sain halutessani olla työpäivän jälkeen ihan rauhassa, vaikka lapsilla kavereita täällä olikin.
 
Meillä on joka päivä, koulukavereita asuu naapureissa ja ovat toistensa luona joka ilta, sekä sisällä että ulkona. Ruoka-aikaan vieraat menee omiin koteihinsa ja meillä on oma ruokahetki perheen kesken, mutta sitten taas leikit jatkuu iltapalaan saakka. Meillä tosin on myös 5 ja 4 luokkalaiset, joiden kaverit myös meillä ja toisinpäin... Ite tykkään, kun ovat silmissä joko sisällä tai ulkona. Voi seurailla, kuinka leikit sujuu ja tarvittaessa puuttua.
 

Yhteistyössä